Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Falešné těhotenství má pomoci proti rakovině prsu

Věda

  7:35
PRAHA - Ženy ve vyspělých zemích rodí málo, vědci jim chtějí kvůli zdraví uměle navodit hormonální změny z těhotenství.

Luboš Petruželka foto: Lidové noviny

Vědci stále hledají prevenci nádorů prsu. Jejich nejnovější nápad vychází z toho, že je rakovina prsu mnohem vzácnější u žen, které porodily víc dětí a řadu let kojily. Aby to vynahradily u žen ve vyspělých zemích, chtějí u nich hormonálně simulovat těhotenství a kojení.

"Je to zatím jen fantazie," říká Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

"Nějakým způsobem, nikdo neví přesně jak, by se hormony naladily, aby simulovaly jakoby těhotenství, které ale neproběhlo. Tím by mohly mít tyto ženy stejně malé riziko rakoviny prsu, jako ty, které rodí každý rok," popisuje. V současnosti totiž na rakovinu prsu neexistuje žádná jednoduchá a účinná prevence.

U rakoviny tlustého střeva a konečníku je prevencí zdravá strava a životní styl, u zhoubného nádoru kůže melanomu zase nevystavovat se sluníčku. U rakoviny prsu hraje roli víc faktorů, žádný z nich se ale nedá tak snadno ovlivnit.

Rozhovor s Lubošem Petrželkou,

přednostou Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Jak moc se dá riziko nádoru snížit zdravým životním stylem?

Pro různé druhy rakoviny to platí odlišně. U maligního melanomu, nádoru kůže, je to zcela jednoznačné. Vyhýbat se přílišnému slunečnímu záření je jasná prevence. Pro karcinom prsu bohužel žádná taková jednoduchá prevence neexistuje.

Slyšela jsem, že u tohoto nádoru je důležitým faktorem stres...

Stres je jeden z faktorů, ale ten se dá těžko měřit. Karcinom prsu je civilizační choroba, méně se vyskytuje v chudých zemích. Jeden z důvodů je, že se ve vyspělých zemích nadměrně a neuváženě používaly u žen v přechodu hormonální substituční přípravky. To se teď už zlepšilo.

Ve Spojených státech před časem vyšla studie, která upozorňovala, že se hormonální substituční terapie podílí na zvýšení rizika karcinomu prsu. Tam to braly všechny Američanky. A bylo zajímavé, že jakmile ta studie vyšla – oni jsou tam takoví poučitelní – tak za dva roky byl naprosto zřejmý pokles výskytu karcinomu prsu.

Další věc je, že u nás životní styl ženy vede k tomu, že rodí později. Tedy po třicátém roku věku. Mají méně dětí, často jen jedno. Kratší dobu kojí. Běžná je hormonální antikoncepce.

Naproti tomu v chudých zemích je první porod před dvacátým rokem věku, ženy rodí více dětí a kojí prakticky pořád. To je ochranný faktor, který se ale nedá preventivně ovlivnit. Nemohu říct, že ženy musí rodit dřív.

Nedávno ale zazněla na konferenci v americkém San Antoniu zajímavá přednáška nebo spíše fantazie. Prevencí karcinomu prsu by podle ní mohlo být umělé navození hormonálního stavu, který je ve druhé fázi těhotenství a při kojení. Tím by ženy získaly tento ochranný faktor.

Jak si to můžu představit? Ženy by preventivně braly nějaké hormonální léky?

Je to zatím jen fantazie. Nějakým způsobem, nikdo neví přesně jak, by se hormony naladily, aby simulovaly jakoby těhotenství, které ale neproběhlo. Tím by mohly mít tyto ženy stejně malé riziko rakoviny prsu jako ty, které rodí každý rok.

Celý rozhovor s Lubošem Petruželkou najdete ve víkendovém vydání deníku