Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Finanční krize poškozuje zdraví Řeků. Přibývá depresí i HIV

Zdraví

  6:30
LONDÝN - Finanční krize v Řecku má podle vědců negativní dopad na zdraví tamních obyvatel. Zvyšuje například počet lidí s virem HIV, tuberkulózou či depresí. Krize prý vede také k rostoucímu počtu úmrtí novorozenců, napsala agentura AP.

Část demonstrantů se oddělila od průvodu a vzala útokem budovu parlamentu. foto: Reuters

V důsledku krize byla řecká vláda nucena snížit výdaje na zdravotní péči a statisíce Řeků se ocitly bez zdravotního pojištění. Škrty v programech pro prevenci AIDS pak vedly k růstu výskytu viru HIV a tuberkulózy mezi narkomany.

Řecká krize

Řecká ekonomika se již šest let nachází v recesi. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Výměnou za pomoc zavedla vláda masivní výdajové škrty, snížila důchody a mzdy a opakovaně zvýšila daně, což prohloubilo hospodářskou recesi a vyvolalo protesty obyvatel.

Výzkumy již dříve ukázaly, že počet sebevražd v Řecku v letech 2007 až 2011 stoupl o zhruba 45 procent. Nová studie zjistila, že výskyt závažných depresí se v letech 2008 až 2011 zdvojnásobil, a to zejména kvůli obtížným ekonomickým podmínkám.

Oficiální údaje jsou jen špička ledovce

Hlavní autor studie Alexander Kentikelenis navíc upozornil, že oficiální údaje o počtu psychických problémů a sebevraždách mají tendenci zaostávat za realitou. "Je to tedy pravděpodobně pouze špička ledovce," dodal.

Prudký nárůst podle studie vykázal počet případů narození mrtvého dítěte i úmrtí kojence. "Některé těhotné ženy již nemají přístup ke zdravotní péči, což může jejich těhotenství zkomplikovat," uvedl Kentikelenis. Dodal, že některé děti nemají kvůli napjatým rodinným rozpočtům dost jídla a neabsolvují dostatečně často lékařské kontroly.

Ničivý dopad finanční krize na zdraví obyvatel Řecka podle agentury AP potvrdila rovněž lékařská charitativní organizace Doctors of the World, která po příchodu krize zdvojnásobila počet svých programů v zemi. Náměstkyně ředitele organizace Nathalie Simmonotová upozornila na rostoucí počet těhotných žen, které si nemohou dovolit návštěvu nemocnice, a diabetiků, kteří musí volit mezi nákupem jídla a inzulínu.

Autoři: ,