Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Francouzští šéfkuchaři mají zelinářské zahrádky na střechách

Magazín

  6:09
PAŘÍŽ - Pod Eiffelovou věží poletují včelky mezi jahodišti a rajčaty. V srdci Paříže se šéfkuchaři propadnuvší trendu konzumace lokálních potravin pouštějí do zřizování zelinářských zahrádek na střechách domů, píše agentura AFP.

Lesní jahody. V bílé skleněné váze od finského architekta a designéra alvara aalta foto: Tomáš KristReprofoto

Kuchař Ogier Pottiez z restaurantu Frame u hotelu Pullmann-Tour Eiffel na západě Paříže si plní košík mixem salátů, jahodami a jarní cibulkou, které sbírá v zahradě na střeše. „Žádná doprava. Salát je každý den jiný, podle toho, co sklidíme. Všechno je naprosto čerstvé a na talíři hostů to jen voní,“ libuje si třicetiletý kuchař.

Zelený koberec, který tvoří tato zahrádka rozkládající se na 600 metrech čtverečních s výhledem na Eiffelovu věž, je přístavem svěžesti ponořeným mezi třemi budovami, které jej obklopují. Díky včelám z pěti úlů tu stáčejí i med. A čerstvá vajíčka k nedělní snídani snášejí slepice živící se kuchyňským odpadem a zbytky jídel z restaurace.

Saláty podle šéfkuchaře. Připravte si je v parných dnech k večeři

Jediným nedostatkem je snad to, že tato zelinářská zahrada, i přes svou dosti velkou plochu ve městě s takovou hustotou obyvatelstva jako je Paříž (přes 11 000 osob na kilometr čtvereční), zdaleka neuspokojuje potřeby restaurantu. Šéfkuchař Yannick Alleno byl jedním z prvních, kdo si vysadil malou zahrádku s bylinkami nad svou restaurací Le Terroir parisien uprostřed Paříže.

Tuto minizahrádku stejně jako její větší kolegyni pro Pullmann-Tour Eiffel vytvořil mladý inženýr Nicolas Bel. Chystá další projekty různých rozměrů, mezi nimiž je i zahrada o rozloze 1000 metrů čtverečních. Se svou firmou Topager tak stojí u zrodu nového trendu, ale také ekologického a rentabilního městského zemědělství ve Francii.

Kozlíček jarní

V čem spočívá tajemství rentability takových zahrádek bez používání chemie? Odpověď tkví v jakémsi magickém hnojivu, které bylo vyvinuto ve spolupráci s Národním ústavem pro agronomický výzkum (INRA). Tento substrát, bohatší a lehčí než půda, obsahuje recyklovaný městský odpad, dřevěný odpad, kávovou sedlinu, podhoubí a nějaké ty žížaly. K tomu se přidává bioodpad.

Těm, kdo mají strach ze znečištění plodů zahrádky v centru města, Nicolas Bel odpovídá, že ozón na rostliny nepůsobí, stejně jako jemné částice, které zůstávají při zemi.

Těžké kovy

„Ve městě může být problémem znečištění půdy a to, že se těžké kovy dostávají do zeleniny přes kořeny. Analýzy našich produktů pěstovaných na střechách ukazují, že jde o velmi slabé znečištění pohybující se od deseti do třiceti procent evropských norem,“ říká Nicolas Bel.

Ruská restaurace si pořídila medvěda. Zákaznici ukousl ruku

„Aby byla zahrádka rentabilní, je třeba vybírat druhy s vysokou přidanou hodnotou a věnovat jí dostatek času,“ říká Pablo Jacob, student hoteliérské školy Ferrandi, která má vlastní zahrádku-laboratoř na střeše. „Přál bych si, aby všechny hoteliérské školy ve Francii, které mají více místa než my, řekly ‚ano, jde to‘,“ dodává.

Budoucí šéfkuchař je na stáži u Michela Brase, který už obdržel tři michelinské hvězdičky, na jihu Francie v Laguiole. Objevil zde celou škálu právě sklizených bylinek, ovoce a zeleniny. Konzumace místních potravin se prosazuje jak na venkově, tak v Paříži. „Není to pouhá móda, je to trend budoucnosti,“ říká Pablo Jacob.

Autor: