Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Globální oteplování, kulatost země. Olomoucký veletrh vědy se letos zaměří na boření mýtů

Věda

  6:26
OLOMOUC - Na boření mýtů se letos zaměří jeden z největších vědeckých veletrhů na Moravě, který se uskuteční příští pátek a sobotu v Olomouci. Návštěvníkům tato největší univerzitní popularizační akce nabídne řadu experimentů, čeká je například mikrovlnková show, optické klamy či pokusy z říše rostlin. Veletrh vědy a výzkumu kromě Pevnosti poznání a přírodovědecké fakulty obsadí vědci také Rozárium, řekli zástupci univerzity. Loni akci navštívilo 4000 lidí.
Globální oteplování (ilustrační foto)

Globální oteplování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Letošní ročník nese motto Boříme mýty! „I dnes panuje ve společnosti mnoho mýtů, které můžeme díky vědě vyvrátit. Zpochybňování kulatosti země nebo globálního oteplování je jen špička ledovce. Zásadní rolí univerzity je být zárukou faktické správnosti, garantem nabytého lidského poznání a kompasem v dnešním informačně zahuštěném světě plném zaručených „pravd“, uvedl ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek.

Olomoučtí vědci vyvinuli nové a účinnější ekologické hnojivo

Návštěvníků se ujmou na akci studenti i pedagogové, prostřednictvím zábavných experimentů či soutěží jim představí aspekty každodenního využití vědy. V programu budou i oblíbení roboti, geohry, optické klamy, laserové bludiště, prezentace nanovláken nebo stanoviště o kosmickém záření, uvedla mluvčí Pevnosti poznání Martina Vysloužilová.

V muzeu vědy studenti chemie ukážou, zda lze vytvořit kuličku z vody nebo jestli lidská ruka vydrží chlad kapalného dusíku. Vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum představí prospěšnost geneticky modifikovaných organismů. Návštěvníky naučí získat DNA z banánu a pomocí UV lampy si na ni i posvítí. Zapojí se také vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, kteří připraví pokusy z říše rostlin. „Kromě izolace DNA předvedeme extrakci rostlinných pigmentů z listů a ukážeme, jak můžeme sami změnit barvu květin. Návštěvníci si vyzkoušejí pipetování a pomocí mikroskopu nahlédnou do makrosvěta rostlin,“ uvedla za ústav Radka Kvasničková.

Veletrh vědy bude mít zázemí také na přírodovědecké fakultě. Lidé se zde budou moci podívat na mikrovlnkovou show či postavit vlastní baterii v elektrolabu anebo se naučí napsat tajnou zprávu.

Cílem Veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, jehož existence začala v roce 2001, je motivovat a strhnout k zápalu pro vědu a poznání všechny návštěvníky bez rozdílu věku. Olomoucká přírodověda začala akci původně pořádat kvůli nezájmu studentů o některé studijní obory, zejména spojené s matematikou, chemií či fyzikou. Více o programu najdou zájemci na stránkách www.pevnostpoznani.cz.

Autor: