Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Všeobjímající Wikipedia

Věda

  6:00
V osmnáctém století si skupinka francouzských myslitelů vytkla za cíl obsáhnout ve svých knihách pokud možno celý svět. Jejich myšlenka došla naplnění až o dvě stě let později. Díky internetu a hlavně Wikipedii.

Titulní stránka české Wikipedie. foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

Wikipedia patří k těm internetovým projektům, které byly spuštěny bez nějaké větší slávy, ale dnes si bez nich internet dovede představit málokdo. Začátky musely být krušné – nelze se divit námitkám pochybovačů, že přeci nikdo nebude dělat práci zadarmo.

A ejhle, ono to funguje i v dnešním světě, kde kapitalismus vládne železnou rukou. Encyklopedie tvořená zadarmo a přístupná zadarmo je tak jasným důkazem toho, jak skvěle fungují komunity.

Wikipedia má oproti klasickým encyklopediím ještě jednu výhodu, která se v určitém úhlu pohledu může jevit záporně. Zatímco papírové svazky vám předkládají jedinou možnou pravdu a i když se při tom snaží o maximální objektivnost, vždy je jejich výklad světa nutné brát jako určité dogma.

Naproti tomu na Wikipedii, kde může každý přispět se svou troškou do mlýna, velice brzy poznáme, že svět je mnohem složitější, než se zdálo. Při zkoumání témat jako jsou mořské řasy anebo syslí život to příliš nepoznáme, ale zkuste se podívat do historie nějakých kontroverzních témat. Naposledy se slušná „přestřelka“ strhla kolem hesla Viktora Koženého – a to dokonce taková, že na ní zareagovala některá média, která nemají s internetem příliš společného.

Wikipedie tak dostává ještě jeden zajímavý rozměr, který papírové publikace zcela postrádají – poznáte podle ní, jaká témata právě hýbou společností, co je aktuální a co lidi zajímá. Že existují různé názorové proudy, které mohou daný problém vykládat naprosto různým způsobem.

Žabomyší války o hesla Viktor Kožený nebo Václav Klaus mohou působit zábavným dojmem, jiné zásahy už ne. Kupříkladu když jsou z počítačů patřících FBI a CIA editovány články na Guantanamu nebo když američtí republikáni mění v textu o válce Iráku slovo „invaze“ za „osvobození“.

To jen dokládá, jakého vlivu tento projekt dosáhl. Dříve se říkalo: kdo není na internetu, jako by nebyl. Dnes můžeme totéž říci o Wikipedii.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...