Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Největší teleskop ve vesmíru ukončil svou misi, vyčerpal rezervy hélia

Věda

  7:00
PAŘÍŽ - Evropský teleskop Herschel, což je největší monitorovací přístroj na infračervené paprsky, jaký kdy byl zatím vyslán do vesmíru, ukončil svou misi. Podle Evropské vesmírné agentury totiž vypotřeboval veškeré své rezervy tekutého hélia, nezbytného k ochlazování jeho součástek.

Země a Slunce foto: Shutterstock

Od roku 2009, kdy byl do vesmíru vyslán se satelitem Planck, nasnímal teleskop více než 25 tisíc hodin záznamu o vzdálených objektech ve vesmíru. Zejména prach a mlhoviny, z nichž se rodí hvězdy a planety.

Nový pohled na vesmír

"Herschel nám poskytl zcela nový pohled na vesmír, ukázal nám věci, které nám byly až do současnosti skryty, jako například proces zrodu hvězd a galaxií, které nikdo nikdy předtím neviděl," řekl vědecký pracovník projektu v Evropské vesmírné agentuře Göran Pilbratt, jehož citovala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ

Dalekohled také podle něj pomohl astronomům zjistit všude ve vesmíru přítomnost vody, která je nezbytná pro všechny formy života tak, jak je zná člověk. V lednu poskytl teleskop také nové informace o asteroidu Apophis, který těsně proletí kolem Země v roce 2029 a pak ještě v roce 2036.

I navzdory vypotřebování 2300 litrů hélia bude moci Herschel nadále komunikovat se Zemí, a dodat jí tak poslední pořízené záznamy. V květnu bude "zagarážován" na orbitě kolem Slunce.

Astronom Herschel

Observatoř, pojmenovaná po slavném astronomovi Fredericku Williamu Herschelovi, je vybavena zrcadlem o průměru 3,5 metru. Tedy jedenapůlkrát větším, než jaké je na americkém Hubbleově vesmírném teleskopu.

Německý rodák Herschel, který měl kořeny na Moravě, působil v 18. a na počátku 19. století na dvoře anglického krále Jiřího III. Proslavil se zejména objevem planety Uran. Mimo jiné prokázal existenci infračerveného záření.

Autoři: ,