Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nečekaný poklad ukrytý pod chalupou. Na Ústecku objevili další skrýš vybudovanou za války

Magazín

  17:38
ÚSTÍ NAD LABEM - Netradiční poklad objevili majitelé chalupy v Roztokách u Povrlů na Ústecku. Pod podlahou obývacího pokoje našli šest truhel s věcmi ukrytými na konci druhé světové války. V truhlách si původní majitelé domu schovali oblečení a fotografie. Nález převzali historici ústeckého muzea.

Historik Městského muzea v Ústí nad Labem Martin Krsek představil 26. října nález, který rozšíří sbírky ústeckého muzea. Netradiční poklad objevili ma ... foto: Reuters

„Zvětšovali jsme místnost v patře a bourali příčku. Přítel je takový hledač pokladů, takže říkal, že se podívá pod prkna podlahy, když už je všechno tak rozbourané. Překvapivě objevil něco jako poklop, no a když ho zvedl, opravdu ten poklad našel,“ popsala okolnosti nálezu Natálie Žáčková.

Zeman poveze do Moskvy poklad. Během výstavy bude k vidění i lebka sv. Ludmily

Na místo povolala rodina historiky. Šest různě velkých truhel a jeden hrnec obsahovaly převážně oblečení, ložní prádlo či nepoužité látky. „Představa pokladu v podobě mincí nebo drahých kovů se sice nenaplnila, přesto je to z našeho pohledu zajímavý nález, který dokumentuje situaci v pohraničí na konci války,“ řekl historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Oblečení a textil byly za druhé světové války velmi Lavrov ceněné. Lidé je tehdy mohli získat pouze na příděl. „Z dobového pohledu byl tak ukryt hodnotný a hlavně užitečný majetek,“ uvedl Krsek. Vedle oděvů byly v truhlách ukrytých přes 70 let v podlaze boty, pneumatiky na kola, rodinné a vojenské fotografie či bedna mýdla. „Babička se sem nastěhovala hned v květnu 1945 a ještě tu půl roku žila s původními německými majiteli, než šli do odsunu,“ uvedla matka nálezkyně Jarmila Žáčková.

Městské muzeum v Ústí nad Labem představilo 26. října nález, který rozšíří...
Historik Městského muzea v Ústí nad Labem Martin Krsek představil 26. října...

Historikům se podařilo částečně zrekonstruovat příběh rodiny, která věci v domě ukryla. Objekt patřil před rokem 1945 smíšené česko-německé rodině. Původně to byla rodina rejdařů, která ve 20. letech minulého století prodala svůj člun v tehdejším Československu.

Protože československá koruna byla tehdy silnou měnou, mohli si za utržené peníze koupit v inflací zbídačeném Německu dva velké činžovní domy v Drážďanech. Hlavní zdroj příjmů rodiny od té doby představoval nájem z těchto domů. „Poklad nejspíše schoval syn Hegenbarthových Friedrich, kterému bylo na konci války 36 let,“ uvedl Krsek. Muzeum se pokusí oslovit potomky původních majitelů domu prostřednictvím krajanských novin v Německu.

Mnohem větší poklad se dostal k rukám ústeckých historiků před dvěma lety ve skrýši na půdě domu v Libouchci na Ústecku. Tehdy ji přijel odkrýt syn původních majitelů domu Rudi Schlattner. V tajné místnosti byly ukryty stovky rozličných předmětů. „Nález z Roztok je výrazně menší a méně pestrý. Textilie v něm obsažené ukazují celé spektrum oblečení tuzemské rodiny a nejspíš nám umožní zrekonstruovat výbavu nevěsty v polovině 20. století,“ řekl Krsek.

Autor: