Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hloupá vědecká chyba zničila sondu k Marsu

Věda

  6:30
Proč občas při vesmírných misích dochází k nehodám či selháním? Někdy je na vině selhání materiálu, chybný výpočet, nebo lidská chyba. To byl i případ sondy Sonda Mars Climate Orbiter, která selhala kvůli naprosto absurdnímu důvodu a na agenturu NASA se pak po zásluze snesla vlna kritiky.

Sonda Mars Climate Orbiter foto: Playtvak.cz

“Od skočení programu Apollo je NASA stále horší a dělá stále více chyb,“ říká bývalý vedoucí pracovník NASA Alan Binder.

Ruský vědec chtěl křížit lidi s opicemi. Pokusy financoval Stalin

Sonda Mars Climate Orbiter začala svou pouť vesmírem 11. prosince 1998. Jejím cílem byla planeta Mars. Sonda měla zaujmout pozici na jeho oběžné dráze, pořizovat snímky a na zem posílat důležitá data. Cesta sondě trvala 240 dní a behěm této doby provedla na základě pokynů z řídícího střediska čtyři korekční manévry. Na krátkou dobu zažehla motor, aby se dostala do požadované pozice. Vědci jí poslali pokyny k poslednímu korekčnímu manévrz 23. září 1999.

Zažehnutím motoru se sonda měla dostat do určité výšky nad povrchem Marsu a zahájit svou práci. Místo oslav ale na Zemi zavládlo rozpačité ticho. Sonda se po posledním příkazu přestala hlásit.

Více se o problémech sondy Mars Climate Orbiter dozvíte ve videu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!