Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Holka a dva kluci. Chovatelé ukázali vzácná trojčata bílých tygrů

Magazín

  15:15
LIBEREC - Chovatelé ze Zoologické zahrady v Liberci odhalili po osmi týdnech pohlaví trojčat bílých tygrů, které bylo zatím velkým tajemstvím. Jsou to dva samci a jedna samička. Koťata, která se narodila 1. července, absolvovala povinnou veterinární prohlídku a také vážení, čipování a očkování. Podobná procedura čeká malé tygříky ještě za několik týdnů.

Bílá tygří mláďata, která se v liberecké zoo narodila 1. července, jsou dva samečci a jedna samička. foto: ČTK

Matka trojčat Surya Bára přečkala zhruba dvacetiminutový zákrok ve venkovní expozici, kam už 14 dní po ránu běžně chodí. Chovatele ji jen oddělili.

"Vše se odehrálo bez zbytečných prodlev s cílem minimalizovat stresovou zátěž matky i koťat," dodal mluvčí zoo Ivan Langr. Kontrola ukázala, že mláďata propívají a jejich váha se pohybuje od 6,3 kilogramu, které má samička, až po 6,9 kilogramu největšího samečka.

Podívejte se na fotky tygřat ZDE:

Bílá tygřata porodila čtyřletá samice Surya Bára začátkem července.

Jména mláďata zatím nemají, díky znalosti pohlaví ale zoo spustila finální výběr jmen, která tygříci dostanou při křtinách 8. září. Z 2240 návrhů došlých do zoo od zájemců z veřejnosti bylo již na začátku týdne vybráno 69 samčích a 64 samičích jmen, která postoupila do dalšího kola. Z nich se nejprve vytříbí dvacítka nejlepších pro obě pohlaví, která následně projde dalším výběrem.

"Na konečné podobě jmen se bude kromě zaměstnanců zoo částečně podílet i veřejnost a kmotři, kteří přijali účast na křtinách. Jejich jména ale prozradíme až příští týden," poznamenal mluvčí zoo. Vítězný návrh odmění zoo nejen upomínkovými předměty a účastí vítěze na křtinách, ale také poukazem na zážitkový program Ošetřovatelem v zoo na úseku šelem.

Tygří albíni

Bílí tygři nejsou samostatným druhem, ale pouze zvláštní formou tygra indického (bengálského). Bílé zbarvení je znakem částečného albionismu (nedostatku barviva), od pravých albínů je odlišují modré oči. Pruhy mají hnědé až tmavě šedé. Tato forma tygra je velmi vzácná, po celém světě jich žije v chovech několik desítek, ve volné přírodě se zřejmě již nevyskytují vůbec. Bílé zbarvení jim velmi snižuje schopnost přežít v džungli. Jsou nápadní, což jim komplikuje lov a naopak je to vystavuje lovcům.

ČTĚTE TAKÉ:

Liberecká zoo chová bílé tygry od roku 1994, úspěšný odchov se podařil teprve podruhé. První mláďata přišla na svět před deseti lety 10. května 2002 a dostala jména Achilles, Afrodita a Artemis. Desetiletá samice Isabella tehdy porodila mláďat pět, dvě ale nepřežila. Zahrada o tuto tygřici přišla v roce 2009, kdy ji zabila dvojice lvů, kteří pronikli do její expozice. Bílí tygři jsou jedním ze symbolů a také největších lákadel liberecké zoo.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...