29. září 2008 9:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hrdina z „Nebeské lodi“

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Čaj Čú-kang se jako první Číňan volně pohybuje vesmírem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čaj Čú-kang se jako první Číňan volně pohybuje vesmírem | foto: ČTK

PEKING Po třídenní misi přistála včera zpět na Zemi čínská vesmírná loď Šen-čou-7 („Nebeská loď“). Všichni tři členové posádky a mezi nimi i první čínský kosmonaut, který kdy vystoupil do volného vesmíru, jsou podle čínské státní televize v pořádku, oznámila agentura Reuters.

Čínská televize ukázala, jak kabina s přistávacím padákem dosedla na zem nedaleko plánovaného místa přistání v severočínské autonomní oblasti – Vnitřním Mongolsku.
Čína přivítala své kosmonauty, jimž říká „tchajkonauti“, jako hrdiny. K místu jejich přistání okamžitě zamířili ve vozidle technici a pomohli jim vystoupit.

„Jsem tak hrdý na náš národ,“ prohlásil dvaačtyřicetiletý vojenský pilot Čaj Č’-kang, který nyní vstoupil do dějin jako první Číňan, který se pohyboval ve volném kosmickém prostoru. „Váš výstup do vesmíru byl naprostým úspěchem,“ ocenil jeho výkon čínský prezident a vrchní velitel čínských ozbrojených sil Chu Ťin-tchao.

Cílem programu je Měsíc
Sobotním výstupem astronauta Čaj Čú-kanga z lodi do volného prostoru se Čína po Spojených státech a bývalém Sovětském svazu stala třetí zemí světa, jejíž kosmonaut vystoupil do volného vesmíru. Šlo rovněž o třetí čínský let s lidskou posádkou. Jde o nejambicióznější čínský projekt od vyslání prvního kosmonauta do vesmíru v roce 2003.

Mise, která právě proběhla, je součástí programu, který má předvést vyspělost čínských technologií. Cílem celého programu je dopravit člověka na Měsíc, což by se mělo uskutečnit v roce 2022. Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a v roce 2012 by tu chtěla realizovat přistání nepilotovaného stroje.

Národní hrdost jako záplata
Pro komunistický režim je dobývání vesmíru prostředkem, jak posílit svou legitimitu a také národní hrdost. V oficiálních médiích by úspěšné dobývání vesmíru mělo poněkud zmírnit dopady obrovského skandálu s kontaminovaným mlékem, který ještě více pošpinil pověst čínských výrobků ve světě.
ČTK
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!