Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Husí a orlí otcové. Korejci posílají děti a ženy do zámoří

Magazín

  15:42
Na rozdíl od svých kolegů z kanceláře se Jihokorejec Čche Čchang-joung děsí konce každého pracovního dne, kdy se musí vrátit do svého prázdného domu.
Asijský školák - ilustrační foto

Asijský školák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Čche je jedním z rozšiřující se skupiny jihokorejských otců, kteří poslali své rodiny do zámoří, aby tam děti mohly studovat a unikly tak až nezdravě soutěživému vzdělávacímu systému v Jižní Koreji, píše agentura Reuters.

"Cítím se strašně osamělý, když na mne doma nečeká manželka s dětmi," říká 45letý úředník Čche, který bydlí ve městě Čondžu, asi 120 kilometrů jižně od jihokorejské metropole Soulu. "Vítá mne jen černočerná tma," dodává.

Husí, orlí či dokonce tučňáčí otcové

Jihokorejská mládež je stále častěji posílána na studium do Spojených států, aby unikla stresu z konkurenčního prostředí na domácích školách a aby se naučila anglicky, což jí pak usnadní hledání lepšího zaměstnání.

Manželky odjíždějí s dětmi a zanechávají doma osamělé živitele rodiny, kterým se v místním slangu říká "husí otcové", což poukazuje na sezonní návštěvy těchto otců u rodin pobývajících v zahraničí, jež připomínají každoroční migraci hus.

"Orlí otcové" jsou nazýváni ti, kteří jsou natolik bohatí, že si mohou dovolit navštěvovat své rodiny, kdykoli se jim zlíbí, zatímco "tučňáčí otcové" netuší, kdy se jim zase podaří své milované spatřit.

Hlavně uniknout přísnému režimu

"Poslal jsem loni své dva syny do Michiganu, jeden je v 9. třídě a druhý v 6. třídě. Manželka odletěla s nimi," říká Čche. "Přál jsem si, aby si školní léta užili, aby měli spoustu zážitků a nemuseli se jen dřít celý rok na zkoušky, jak je tomu u studentů tady," dodal.

Trend takového rozdělování rodin kvůli vzdělání vznikl v Jižní Koreji koncem 90. let s rostoucí snahou naučit se anglicky a uniknout přísnému domácímu vzdělávacímu systému.

"Když jsem byl na střední škole, viděl jsem své spolužáky ve zkouškovém období nervozitou zvracet, protože jsme věděli, že naši rodiče budou ve společnosti posuzováni podle toho, na jakou vysokou školu se dostaneme," vzpomíná 23letý univerzitní student Čche He-kwon.

Není výjimkou, že se ve středoškolských třídách svítí i po desáté hodině večer, aby se studenti co nejlépe mohli připravit na zkoušky, které pak rozhodnou o jejich přijetí na příslušné univerzity. Devítihodinový test většině žáků určí, jakým směrem se bude celý jejich budoucí život ubírat.

Otcové jsou osamělí, hubnou a mají deprese

Počet studentů v cizině stoupá:

Počet středoškolských studentů z Jižní Koreje na zámořských školách vzrostl podle korejských úřadů ze 4300 v roce 2000 na 18.600 v roce 2011.

Tento tlak také řada studentů nevydrží. Nejméně 11 dospívajících si v posledních pěti letech vzalo život kvůli strachu ze známek, sdělil školský úřad v Soulu. Není proto divu, že čím dál víc rodičů se snaží své potomky tohoto stresu ušetřit.

Tento krok ale není zdaleka snadný, zvlášť pro otce, kteří zůstávají ve vlasti. Průzkum veřejného mínění mezi 151 otci s rodinami v zahraničí, který provedla jedna ze soulských univerzit, ukázal, že 76,8 procenta těchto mužů trpí špatnou výživou.

"Jejich zdravotní stav hodně závisí na tom, zda žijí se svými rodiči. Pokud žijí sami, mají problémy se stravováním a úbytkem váhy," uvedla Čcha Un-čong z ženské univerzity v Soulu. "Jeden ze tří dotázaných byl v počátečním stadiu deprese," dodala.

Mnozí nešťastníci vyhledávají útěchu v barech. "Někteří litují, že se obětovali, jelikož si nedovedou poradit s osamělostí a trpí depresemi," potvrzuje šéf jednoho z barů v Soulu I Čung-čin. "Mnozí z nich se rozejdou s manželkami, protože žijí tak dlouho odloučeně," dodává.

Ušetřeny smutků nejsou ani celebrity. "Když jsem odvezl rodinu na letiště a vrátil se domů, všiml jsem si, že jsou v kuchyni mouchy. Chtěl jsem je zabít, ale nemohl jsem, protože jsem se cítil strašně osamělý. Brzy byl much plný dům," vypověděl Kim Te-un, který působí jako kytarista populární korejské rockové skupiny Buwhal.

Autoři: ,