Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hýčkejte hmyz a vysaďte ovocný strom. Desatero pro letošní zahradu

Magazín

  6:44
Možná právě přemýšlíte, jaké předsevzetí si dát do letošního roku. Nechtěli byste se letos více věnovat své zahradě? Nabízíme deset tipů, jak začít a kde se inspirovat.

I když je zahrada pod sněhovou peřinou, nemusíte zahálet. Zimní období je ideálním časem pro plánování foto: Shutterstock

Neobvyklé předsevzetí v sobě zahrnuje nejen zvelebení zahrádky, ale i zlepšení fyzické kondice, více vitaminu D, a dokonce i nabytí nových znalostí a technik.

1. Zlepšete půdu
Na kvalitě půdy závisí veškeré zahradnické úspěchy i neúspěchy. Pod našima nohama se rozprostírá samostatný vesmír, dynamické prostředí s velmi pestrým životem. To, co z půdy pěstováním rostlin odčerpáme, bychom měli znovu přirozeným způsobem nahradit. Pokud tedy ještě nemáte k dispozici kompost, při nejbližší příležitosti jej založte: je to neocenitelný zdroj organické hmoty, která udržuje půdu kvalitní a zdravou. Znovu využijete spoustu kuchyňského a zahradního odpadu, co víc, tato vzpruha pro záhony vzniká sama a zcela zadarmo.

2. Pracujte s vodou
Práce se zdroji vody je na vyprahlých zahradách čím dál důležitějším úkolem. Jímejte dešťovou vodu do sudů a barelů, náročnějším řešením jsou povrchové či podzemní nádrže. Vláhu udrží také zdravá půda s dostatkem organického materiálu. Na svažitých zahradách pomohou udržet vodu terásky s cestičkami navrženými po vrstevnicích. Zahradníkům od věků pomáhá při udržení vláhy v půdě také mulčování a pravidelné kypření, které přerušuje půdní kapiláry a omezuje vysychání.

Kiwi, citrony a mandarinky se zabydlují na zahrádkách v Česku. Sucho ale dusí rostliny našich babiček

3. Pozvěte živé tvory
Nejen intenzivní způsob zemědělství, ale také nešetrné zahradničení decimuje počty hmyzu a ostatních dříve běžných živočichů, zkuste tedy letos otevřít svou zahradu kromě rodiny a přátel i dalším živým tvorům. Chce to jen pěstovat více kvetoucích rostlin, vysadit ovocné dřeviny, instalovat pítko, případně lehce „zanedbat“ péči vzdálenějšího koutu zahrady. V další fázi můžete rozvěsit ptačí budky nebo přichystat hotel pro včely samotářky. Abyste se s novými nájemníky vaší zahrady dobře poznali, pořiďte si podrobné odborné příručky, pro začátek třeba atlas hmyzu a ptáků.

Hmyzí hotel na Praze 8.

4. Vysaďte ovocný strom
Žádná zahrádka není tak malá, aby se na ni nevešel alespoň jeden ovocný strom. Vhodně vybraná ovocná dřevina poskytuje užitek nejen v podobě plodů, ale funguje také jako okrasná dominanta prostoru. Vybírejte pokud možno ovoce, které není běžně dostupné v obchodní síti: dobrou volbou jsou například letní odrůdy jabloní (například Průsvitné letní) nebo rané třešně srdcovky. Čas vybrat si tu správnou odrůdu a vše důkladně promyslet o tvaru a velikosti dřeviny i zvolené podnoži máte až do příštího podzimu.

5. Vybudujte si své útočiště
Kolik času trávíte na slunci a čerstvém vzduchu? Zkuste letos co nejvíce činností přenést právě na zahradu: venku můžete vařit, jíst, cvičit, pracovat, číst nebo spát či jen odpočívat. Pro tyto účely je nejlepší zřídit si speciální místo, ať už jde o mezi stromy zavěšenou houpací síť, týpí z vrbových prutů, vyhřátý velký kámen obrostlý voňavými bylinkami nebo o lavičku ukrytou mezi kvetoucími stromy.

6. Zkuste nové a zdravé chutě
Spolu s rozvojem zájmu o zdravé stravovaní a životní styl vnímáme zahradničení čím dál víc přes užitek, který našemu organismu rostliny přinášejí. Zkuste si letos vypěstovat méně známé druhy zeleniny nebo ochutnejte jedlé květy přímo ze záhonu. Pokud nechcete, není třeba se pouštět do exotických odrůd, lahodný čaj se dá udělat i z listů jahodníku a maliní.

7. Natrhejte si čerstvou kytici
Užitkovou zahrádku už možná máte, co tedy zkusit letos pěstovat rostliny jen pro krásu. I malý záhon letniček určených k řezu vás bude těšit po mnoho měsíců. Vyzkoušejte zejména rostliny našich babiček, které nejsou běžně k dostání v květinářství, a od května do září můžete mít ve váze stále čerstvé chrpy, měsíčky, krásenky, cínie nebo voňavé hrachory.

Krmítko v zimě

8. Naučte se nové techniky
Zkuste letos posunout své zahradnické dovednosti na novou úroveň a naučte se některou z pokročilejších pěstitelských technik. Chcete umět správně množit trvalky, roubovat nebo prořezávat ovocné stromy, semenařit nebo vázat kytice? Hodláte chovat na zahradě včely? Zajímá vás pěstování léčivých bylin nebo přírodě blízké či permakulturní zahradničení? Pro některé z těchto technik postačí odborná literatura, jiné se naučíte na specializovaném kurzu.

9. Pěstujte sousedské vztahy
I zahradničení podporuje dobré sousedské vztahy. Kromě toho, že se můžete s okolím podělit o přebytky z nadúrody, je velmi výhodné si navzájem „přes plot“ vyměňovat rostliny a dobře ověřené rady. Navíc tímto způsobem můžete přijít k dávno zapomenutým exemplářům místních a krajových odrůd a jako hrdý patriot se podílet na jejich záchraně a znovurozšíření.

10. Inspirujte sePodívejte se, jak to dělají jinde. Ideálním prostředkem pro nahlédnutí do povedených tuzemských soukromých i veřejných realizací je červnová událost nazvaná příznačně Víkend otevřených zahrad. Navštívit můžete zahrady zámecké, historické parky, arboreta, přírodní zahrady, zahrady komunitní i ty čistě soukromé, vytvořené jen pro radost svých majitelů. Jen loni se jich pro zájemce v celé republice otevřely téměř dvě stovky.

Autor:
Témata: zahrada, hmyz, rostliny, Česko

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!