Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

I běžná léčiva mohou způsobit problém, říká farmaceutka

Zdraví

  5:59
Riziku negativních lékových interakcí se vystavují neopatrní lidé, kteří nečtou příbalové letáky, nechávají si předepisovat více léků od různých odborníků a neinformují své lékaře o tom, co už užívají, shrnuje Veronika Krajčová, farmaceutka, která působí ve Fakultní nemocnici Motol v Praze.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Lékové interakce jsou stále častějším problémem. Co je příčinou?
Lidé užívají více léků, jejich spotřeba roste v ČR asi o 2,5 procenta ročně. Má to řadu důvodů: dřívější diagnostika nemocí, rozšiřující se spektrum přípravků, dostupnější generická léčiva. Také to, že lidé si hledají informace o nemocech na internetu a cíleně pak vyžadují určité léky. Někdy lékaře přesvědčí k jejich předepsání, ačkoliv by se bez nich obešli.

LN Jakých pacientů se lékové interakce týkají nejvíce?
Jsou to zejména chronicky nemocní. Také ve vyšším věku lidé trpí více chorobami, proti kterým užívají větší množství léků. Tím samozřejmě roste pravděpodobnost, že se některá léčiva spolu nebudou snášet. Současně jsou senioři křehkou skupinou pacientů. Nemusí proto některou kombinaci léčiv snášet stejně dobře jako například pacient ve středním věku. Obecně lze také říci, že se riziku negativních lékových interakcí vystavují neopatrní lidé. Nečtou příbalové letáky léčiv, nechají si od různých lékařů předepsat různá léčiva a žádného z nich na další užívané medikamenty neupozorní. Lékaři a lékárníci jsou ti, kdo by měli možné nebezpečí odhalit, ale k tomu potřebují informace. Člověk, který si nepamatuje užívaná léčiva, by si měl vytvořit jejich seznam a nosit jej při sobě, i když si jde třeba koupit volně prodejný lék. V případě pochybností by se měl s lékařem či s lékárníkem poradit.

LN A co lidé, kteří se různě léčí sami?
Lidé, kteří si myslí, že u léků platí „čím více, tím lépe“, jsou další rizikovou skupinou. Když mají rýmu nebo chřipku, nakoupí si víc volně prodejných léků a užívají je najednou. Jenže pokud léky obsahují stejnou účinnou látku, může obří dávka s organismem zamávat. Případy takového užívání nazýváme lékovými duplicitami.

LN K jakým různým lékovým interakcím dochází?
Některé jsou záměrné a pozitivní. Podávají se určité kombinace léčiv, o nichž víme, že se ovlivňují tak, aby výsledkem byl silnější léčebný účinek. Jako příklad mohu uvést kombinace cytostatik při léčbě rakoviny nebo kombinace antibiotik v boji proti bakteriím. Co je však nutné hlídat, jsou klinicky významné nežádoucí lékové interakce. Některé léky se spolu nesmějí podávat. Nesprávná kombinace může vést k poškození, kolapsu s nutností hospitalizace, dokonce i k úmrtí. Podle kvalifikovaných odhadů v České republice zemře každý rok přes dvě stě lidí právě v důsledku lékových interakcí.

LN Jaké skupiny léků jsou z hlediska lékových interakcí rizikové?
‚Z hlediska závažnosti možných následků jsou problematickou, avšak široce užívanou skupinou léky užívané proti bolesti a zánětům. Z hlediska četnosti výskytů interakcí je situace trochu jiná. Nejčastěji bývají nesprávně předepisovány kombinace léků působících na kardiovaskulární systém a léků ovlivňujících srážlivost krve – interakce mají třeba s antibiotiky či mezi sebou navzájem. Pokud bychom se podívali na rizika z hlediska věku, tak i zde jsou rozdíly. Starší lidé často berou statiny na snížení hladiny cholesterolu nebo warfarin na ředění krve (jako prevenci trombóz, infarktu či mrtvice). U těchto léků je obezřetnost z hlediska lékových interakcí potřebná. U mladších ročníků bývají jejich možnou příčinou antidepresiva či antiepileptika.

LN V čem sami sebe ohrožují pacienti?
Mnozí lidé nečtou příbalový leták nebo třeba nedodržují dávkování a frekvenci užívání stanovenou lékařem. V dobré víře si ještě nakoupí množství volně prodejných léků, které mohou působit problémy, místo toho, aby nemoc vyleželi. V dnešní uspěchané době nadužívají pacienti často léky na spaní či na uklidnění, čímž si tak trochu říkají o problém.

LN Stává se, že lékárník zjistí, že by lék vázaný na lékařský předpis mohl pacientovi ublížit?
Ano, stává se nám to. Lékárník by měl považovat za svou stavovskou čest a povinnost zabránit možným potížím, pokud jim zabránit může. Když víme, že vydávaný lék má vysoký potenciál k nežádoucím interakcím, cíleně se pacienta vyptáváme na další užívané medikamenty. Týká se to například některých antibiotik, léků na cholesterol, léků užívaných v psychiatrii a dalších skupin. Pokud zjistíme riziko nežádoucích interakcí, je v prvé řadě nutné kontaktovat předepisujícího lékaře a ujistit se, že ví o daném problému mezi léky, které pacient užívá. Pokud mu však pacient nesdělil, jaké všechny léky bere, zjistí to lékař jen velmi těžko. Společně se snažíme najít pro pacienta nejvhodnější alternativu. Zaměnit předepsanou účinnou látku však můžeme jako lékárníci jen po souhlasu lékaře. Pokud se s ním nejsme schopni kontaktovat, výdej léčiva zpravidla pozdržíme, nebo alespoň informujeme pacienta, aby se s lékařem co nejdříve domluvil.

Prodej bytu 3+1 v Kojetíně
Prodej bytu 3+1 v Kojetíně

Nová, Kojetín - Kojetín I-Město, okres Přerov
2 690 000 Kč