Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Infekce močových cest: nemoc milujících žen

Zdraví

  7:00
Infekci močových cest zná důvěrně více než polovina žen. Jde o velmi nepříjemné onemocnění, které má navíc sklony se vracet - zhruba pětina žen se s tímto zdravotním problémem musí vyrovnávat opakovaně. Infekce močových cest se ale nevyhýbají ani mužům, ženy jsou ovšem k nemoci náchylnější vzhledem k jiné fyziognomii. Ženská močová trubice je na rozdíl od mužské výrazně kratší, měří jen asi 4 cm a je uložena v těsné blízkosti pochvy.
Zánět močových cest - ilustrační foto

Zánět močových cest - ilustrační foto foto: REPROFOTO

"Pohlavní styk je jednou z nejčastějších příčin zánětu močového měchýře u žen. Močová trubice a vagina jsou od sebe oddělené jen asi 2 až 3 milimetry silnou tkání, a tak se při pohlavním styku mohou všudypřítomné bakterie snadno dostat přes krátkou močovou trubici do močového měchýře," vysvětluje MUDr. Viktor Vik z urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou.

K rozšíření infekce přispívá i tradiční doba intimního života, pozdní večer a noc. "Pokud se žena po pohlavním styku nevymočí, mají bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty. Infekce je v 90 % případů způsobená bakteriemi E. Coli," dodává urolog. Právě tyto bakterie se přirozeně vyskytují v dolní části trávicího traktu a zevního genitálu a při pohlavním styku může dojít k jejich přenosu do močových cest.

Poměrně rychle od vniknutí bakterií se objevují první příznaky infekce v podobě pálení a řezání při močení, případně zvýšené teploty. Žena také může cítit bolesti v podbřišku. Pokud se nezačne včas léčit, infekce postupuje a může napadnout i ledviny, což už zpravidla vyžaduje hospitalizaci. Proto je nutné lékaře navštívit již při prvních příznacích a zahájit léčbu co nejdříve.

Dobré jsou americké brusinky
Infekce, zvláště pokud se opakuje, pak ženě komplikuje, nebo dokonce znemožňuje sexuální život. "Pokud žena prodělává zánět močového měchýře, často se sexu vyhýbá, protože je pro ni bolestivý," popisuje Vik. Naštěstí je možné opakovaným infekcím předcházet. Dobrým řešením je posilování imunitního systému pomocí enzymových léků, a to i v případě, kdy je pacientka léčena antibiotiky. Enzymy zesilují jejich účinek a organismus se pak s infekcí lépe vypořádává.

Preventivně působí také pravidelná konzumace amerických brusinek, které obsahují proantokyanidy, zamezující usazování bakterií na stěnách močové trubice. Ty jsou pak spolu s močí odplavovány a nemají šanci způsobit infekci. Nepříznivé prostředí pro bakterie vzniká také díky nadbytku vitaminu C neboli kyselině askorbové. Tělo ji není schopné ukládat a množství, které nespotřebuje, vylučuje močí.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...