Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Inkontinence je řešitelný problém, říká odborník

Senioři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rozhovor
Převážně postihuje ženy, ale inkontinencí trpí i muži. Onemocnění, které se projevuje nežádoucím únikem moči, je velmi nepříjemné. V současnosti ale už existuje možnost zbavit se inkontinence operací. I na to upozornili lékaři na seminářích probíhajících ve Světovém týdnu kontinence. „Inkontinenci umíme ve většině případů vyřešit. Nemusí jít vždy o stoprocentní řešení, základní podmínkou léčby je zlepšení kvality života postižených lidí,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz lékař Lukáš Horčička.
  6:31

Lidovky.cz: Jak se projevuje inkontinence? Existuje víc druhů této nemoci?
Inkontinence se projevuje nedobrovolným únikem moči -  je opravdu jen jedna – prostě nechtěný únik moči v situaci, kdy to nechceme. A nebo  časté nutkání k močení, v noci probouzení se k močení a mnoho dalších symptomů, které charakterizují základní druhy inkontinence. Stresová inkontinence, nedobrovolný únik moči při zvýšení nitrobřišního tlaku – kašlání, kýchání, sportu či zvedání těžkých předmětů a urgentní inkontinence – časté nutkání k močení, probouzení se v noci nutkáním k močení, dokonce spojené i s únikem moči. Do této skupiny patří i hyperaktivní močový měchýř  se symptomem nutkavé potřeby k močení.

Lidovky.cz: Jak se inkontinence léčí? 
V některých případech může být léčba jednoduchá - stačí cvičení pánevního dna a po čase je pacientka bez potíží. Někdy můžeme použít léky a kýžený výsledek, zmírnění nutkání, se brzy dostaví. V některých případech musíme sáhnout k operačnímu řešení. Každopádně, čím dříve léčbu zahájíme, tím lépe.

Lidovky.cz: Postihuje inkontinence obě pohlaví stejnou měrou?
Inkontinence postihuje obě pohlaví, samozřejmě. Jen do určité doby, cca 60 let věku, je častější u žen. Posléze se rozdíl vyrovnává. Není to potíž pouze starých lidí, jak se mylně traduje. I ženy po porodu, už i v těhotenství, mohou inkontinencí trpět.

Lidovky.cz: Kdo se stará o inkontinentní lidi? Specialista, nebo praktický lékař?
Praktický lékař, ale i gynekolog, jsou lékaři tzv. prvního kontaktu. To znamená, že je první  navštíví postižený člověk a těm by se měl svěřit. V praxi to ale trvá dlouho, i léta, než je člověk ochoten prozradit svůj problém. Specialista, tedy urogynekolog, urolog je vyškolen ve zvláštní diagnostice a léčbě tak, aby pacientům pomohl tam, kde všeobecně vzdělaný lékař zakročit nemůže.

Lidovky.cz: Lze v současné době nemoc léčit? Jsou v současnosti nějaké trendy, jak nemoc vyléčit?
Inkontinenci umíme ve většině případů vyřešit. Nemusí jít vždy o stoprocentní řešení, základní podmínkou léčby je zlepšení kvality života postižených lidí. Současná medicína, zejména díky novým poznatkům vědy, je schopna zmenšit nežádoucí účinky podávaných léků, stejně jako zkrátit dobu hospitalizace po operačních zákrocích. Za nejdůležitější informaci považuji fakt, aby si pacienti uvědomili, že nechtěný únik moči je řešitelný problém.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...