Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Intel představil 34nm SSD, chystá se revoluce v ukládání dat?

Věda

  6:00
Solid state disky, které pro ukládání dat nepoužívají magnetické plotny, ale polovodičové NAND paměti, zatím kvůli vysokým cenám nedošly většího rozšíření. To by se s příchodem nové technologie mohlo změnit.

Nový SSD disk X25-M od Intelu. foto: IntelReprofoto

Klasické pevné disky, tedy ty s magnetickými plotnami, se v prakticky nezměněné podobě používají od sedmdesátých let. Výrobci od té doby jen navyšují kapacitu a také výkon disků pomocí navyšování počtu otáček – což však nelze dělat do nekonečna. Není tedy divu, že se pevné disky staly nejslabším článkem počítačových sestav. Jinými slovy – rychlý procesor ani dostatek operační paměti vám není k ničemu, pokud jim disk nedokáže dostatečně rychle dodávat informace.

Proto se hledá nástupce magnetických disků – nemá to však jednoduché, protože dlouhá léta vývoje zapříčinila, že mají vysoké kapacity za malý peníz a jsou velmi spolehlivé. Nové technologie tak budou muset nabídnout všechny tyto atributy, aby uspěly.

Jako nejvhodnější kandidát se jeví SSD disky, které k ukládání používají polovodičové paměti typu NAND. Ty se zcela obejdou bez pohyblivých součástí, a tak je jejich spolehlivost velice vysoká. Navíc, i když jsou data defragmentována, ničemu to nevadí, protože přístupová doba ke všem částem SSD disku je stejně dlouhá. Toho se využívá i při snaze zvýšit životnost disku – zapisuje se rovnoměrně do všech jeho oblastí, a tak i když je životnost stanovena na zhruba 100 000 zápisových cyklů, mají SSD v průměru delší trvanlivost, než disky s magnetickými plotnami.

To vše má však i své stinné stránky. První z nich je nízká kapacita těchto disků. Zatímco HDD pro běžné uživatele už dávno atakovaly hranici jednoho terabajtu a stále rostou, SSD se stále nabízí ve velikostech desítek, maximálně stovek gigabajtů. Může za to hlavně jejich vysoká cena, která navíc neklesá tak rychle, jako u jiných počítačových komponent.

To by se však mělo změnit s příchodem nové, 34nm technologie. Zvláště Intel, který s ní přišel, si od ní hodně slibuje, zvláště pak v otázce ceny. "Naším cílem nebylo jen stát se první společností, která při výrobě NAND flash pamětí přejde na 34nm výrobní technologii. Chtěli jsme, aby jejich výkonnost byla stejná nebo vyšší než u 50nm," řekl Randy Wilhelm, viceprezident a generální ředitel divize NAND Solutions Group ve společnosti Intel. "Už loni jsme dosáhli průlomu v oblasti SSD disků. Nyní můžeme zákazníkům nabídnout stejný nebo ještě vyšší výkon za mnohem příznivější ceny.”

Nová technologie také přinese snížení doby odezvy. Vše Intel prezentuje na modelu X25-M, který bude jeho novou vlajkovou lodí v této oblasti. U tohoto nového SSD disku došlo o 25% snížení doby odezvy proti předchozí generaci na 65 ms, což zajistí rychlejší přístup k datům. Oproti 4000 ms u klasického pevného disku HDD jde o výrazný rozdíl.

Rychlost náhodného zápisu je dvakrát vyšší, což je další plus disku X25-M oproti dalším konkurenčním SSD diskům. S výkonem až 6600 4KB zápisů IOPS a až 35 000 čtení IOPS výrazně překonává klasické pevné disky, které fungují jen v rozmezí několika set IOPS. To zajišťuje znatelně rychlejší systém a lepší odezvu aplikací. Tato zlepšení v oblasti doby odezvy a IOPS vyhovují nejen uživatelům stolních PC a notebooků, ale také serverům a pracovním stanicím.
Nejvíce však novinka překvapila svými cenami. Ty činí 225 dolarů za 80GB verzi a 160GB verze vyjde na 440 USD. Dá se předpokládat, že cenový tlak nové technologie zapříčiní lavinové snížení ceny u výrobců starších typů SSD. Už ke konci roku bychom se tak mohli dočkat masivnějšího nasazení v noteboocích a stolních počítačích.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...