Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stres a napětí. Jak chránit kůži před vyrážkou či ekzémem?

Zdraví

  6:29
Neustálý stres, starosti a pocit únavy na nás útočí každý den. Každodenní shon odnáší kůže. Lišeje, svědivé vyrážky nebo bolavé ekzémy mohou být důsledkem životosprávy.
Podrážděná pokožka - ilustrační foto

Podrážděná pokožka - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kůže je největším orgánem lidského těla. Má termoregulační schopnosti, důležitou sekreční funkci, plní funkci imunologickou, ale i smyslovou - cit pro tlak, bolest, chlad, teplo a hluboké čití. Dalo by se říci, že se kůže dennodenně stává naším obráncem před okolním světem, ale i před námi samotnými.

ČTĚTE TAKÉ:

„Na kůži se odráží aktuální stav našeho organismu. Tvoří hranici mezi vnitřním a vnějším. Na kůži se může odrazit nejen stav a fungování vnitřních orgánů, ale i naše emoční naladění. Při stresu, obavách, úzkostech se může zhoršit chronické kožní onemocnění, jak je viditelné například u atopického ekzému nebo se může objevit nové kožní onemocnění, kde je možné jmenovat například kopřivku,“ vysvětluje kožní lékařka Ivona Kosová.

Kůže je jeden z nejpodstatnějších orgánů vyjadřujících naše emoce. Proto první věcí, kterou pro sebe musíme udělat je to, že si zkusíme upřímně k sobě uvědomit, co nás trápí, tíží, rozčiluje a pokusíme se to napravit. „Nemoc těla tak, jak ji známe, je posledním stadiem něčeho, co je hluboce zakořeněno pod povrchem. Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co všichni známe jako nemoc,“ potvrzuje anglický lékař Edward Bach.

„Z praxe mohu potvrdit, že při úvodní konzultaci je důležité projít s pacientem období, které předcházelo vlastnímu kožnímu onemocnění. Často se dostáváme k situacím, které byly nějakým způsobem pro pacienta zátěží. U dětí je to často vstup do nového kolektivu, přechod do školky, školy. U nás dospělých jsou to častá témata práce či vztahů,“ potvrzuje Kosová.

Jak na ekzém?

Ekzémy bývají často podmíněny geneticky. Co už ale v současnosti připouští i občas poněkud ztuhlá západní medicína, na jejich rozvoji se z velké části podílí i psychika. Psychosomatický pohled jakožto celostní vhled na zdraví člověka je při onemocnění pokožky nezanedbatelný.

S kožním onemocněním se lidé často setkávají už v útlém věku. Děti jsou bohužel k psychosociálním traumatům vnímavější. Kvůli necitlivému chování okolí poté zažívají nenávist k vlastnímu tělu, stydí se za něj, cítí samotu a pocit viny. Nesmí se zapomínat, že jde o spojité nádoby. Celý problém může vyústit v bludný kruh, kdy stres vyvolává kožní onemocnění a kožní onemocnění je spouštěčem psychické nepohody. Jenže tak to být nemusí.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné.

„Do ordinace přichází často maminky a mladé dámy, které by rády obešly použití kortikoidních preparátů. Proto jsem hledala variantu, co jiného účinného k léčbě nabídnout. Velmi pozitivní zkušenosti mám s multifunkčním balzámem s aktivními ionty stříbra. Užití se osvědčilo u akutních i chronických projevů ekzému, stejně tak u chronických projevů lupénky,“ doporučuje kožní lékařka.

Autor:
Témata: kůže, ekzém, nemoc

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...