Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak léčit lupénku? Průběh nemoci ovlivňuje i životní styl

Zdraví

  6:29
Lupénka neboli psoriáza měla a mezi mnoha lidmi stále má pověst nemoci, která sice nikoho nezabije, ale je otravná, a navíc se nedá pořádně léčit. To první platí i nadále, to druhé už naštěstí ne.

Lupénka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Trápí vás olupující se kůže a bojíte se, že máte lupénku neboli psoriázu? To musí potvrdit lékař, proto jeho návštěvu raději neodkládejte. A vězte, že zdaleka ne každý podobný problém znamená potvrzení této diagnózy. A i kdyby, možnosti léčby se za posledních pár let výrazně zlepšily.

Rozhodně se vyplatí, když si pacient uvědomí, že nejde toliko o kožní chorobu, ale že lupénka je celkovým autoimunitním onemocněním a že její vypuknutí úzce souvisí s celkovým životním stylem. Mimochodem, poslední roky se medicína na lupénku dívá tak trochu jako na interní onemocnění. „Dopředu nelze určit, u kterého jedince se psoriáza vyskytne. Lupénka není přímo dědičná choroba, ale je dědičně podmíněná. To znamená, že pokud někdo z rodiny trpí lupénkou, je vyšší riziko, že se může u rodinného příslušníka také objevit,“ vysvětluje lékař Spyridon Gkalpakiotis, primář ambulantní části kožní kliniky pražské nemocnice na Vinohradech.

Lékaři už dnes vědí, co lupénku u disponovaných jedinců spustí – třeba stres. Avšak nevědí, proč se tak děje. Ačkoli pro to medicína nemá přímé vysvětlení, nemoc mívá těžší průběh u mužů než u žen. Je rovněž známo, že její průběh zhoršuje alkohol, kouření, obezita a nervové vypětí.

Svědí lokty, kolena i vlasatá část hlavy

Nemoc, která je – zjednodušeně řečeno – zánětem kůže, mívá různé podoby. Nejčastěji se lupénka projevuje ostře ohraničenými ložisky šupinaté kůže například na loktech či kolenou, případně bedrech, výjimkou není ani výskyt na břiše i jiných částech těla. U některých pacientů mívají ložiska tvar kapek, rozesetých po celém těle. Někteří nemocní mají bolavé puchýřky naplněné hnisem na dlaních, ploskách nohou a prstech, další mívají ložiska ve vlasaté části hlavy.

Sklony k lupénce se dědí, ale nemusejí se projevit. Naopak je mohou spustit tyto faktory:

  • psychické vlivy, zejména chronický stres infekční onemocnění a záněty, typicky angína a streptokokové infekce hormonální vlivy, nemoc tak může vypuknout třeba v pubertě interní choroby, jako je cukrovka
  • mechanické a chemické vlivy, spouštěcím faktorem se může stát úraz léky, jako jsou beta-blokátory, které se používají k léčbě vysokého krevního tlaku střídání ročních období špatná životospráva, například přemíra alkoholu

Projevy nemoci jsou podle lékařů většinou natolik jednoznačné, že mnohdy stačí pouze klinické vyšetření kůže, nehtů a kštice. Ložiska psoriázy lemuje ostře ohraničený červený lem, na povrchu jsou šupinky. Když se odstraní, což jde snadno, ranka krvácí.

V nejasných případech lékař odebere drobný vzorek kůže pro vyšetření pod mikroskopem. Bohužel k mání není žádné jednoduché laboratorní vyšetření z krve, které by nemoc potvrdilo nebo vyloučilo. V některých případech je na místě vyšetření zaměřené na plísňové onemocnění, protože to se v případě postižení nehtů projevuje podobně.

Klouby v ohrožení

U třiceti až čtyřiceti procent nemocných se přidávají také problémy s klouby. Tyto potíže se označují jako psoriatická artritida a bohužel při nich dochází ke ztrátě funkce s nevratným poškozením kloubů.

Ve většině případů se vyskytuje spolu s onemocněním kůže, ale může se objevit také samostatně, aniž by člověk předtím měl kožní projevy lupénky. Proto je třeba jakékoli potíže s klouby řešit s lékařem – pro správnou léčbu je rozhodující včasná diagnostika, na které se podílí dermatolog ve spolupráci s revmatologem.

Na psoriázu platí cílená léčba

„Máme k dispozici velmi účinnou léčbu, jak lokální, tak i zejména celkovou, která dokáže příznaky onemocnění minimalizovat a často i úplně eliminovat,“ uklidňuje pacienty lékař Spyridon Gkalpakiotis. Novinkou v celkové terapii je takzvaná biologická léčba, která dokáže cíleně zablokovat klíčové bílkoviny imunitního systému, které jinak vyvolávají vznik zánětu u psoriázy.

Výhodou této léčby je – kromě vysoké účinnosti – i fakt, že ji pacienti velmi dobře snášejí, a to jak při krátkodobém, tak dlouhodobém podávání. Pokud pacientovi léčba dobře zabírá a dobře ji snáší, podává se nepřetržitě celé roky.

„Momentálně na našem pracovišti máme pacienty, kteří užívají biologickou léčbu téměř deset let a jsou buď kompletně bez projevů psoriázy, nebo mají nějaké minimální projevy,“ řekl za vinohradskou ambulanci Spyridon Gkalpakiotis. Biologická terapie je k dispozici buď v podkožních injekcích, nebo v nitrožilní infuzi.

Její výhodou je, že má méně vedlejších účinků než celkové léky podávané při systémové léčbě, která se dnes předepisuje zejména lidem s těžšími formami nemoci. Krom toho se používají lokální přípravky k ošetření kůže a také fototerapie čili léčba světlem.

Při nespokojenosti hledejte druhý lékařský názor

„Lupénka snižuje kvalitu života pacientů. Pacienti jsou často frustrováni z nedostatečného efektu léčby a je pravda, že někteří hledají pomoc u alternativních metod,“ konstatuje doktor Gkalpakiotis. Pozor by si však měli dát na to, že žádná taková metoda neprošla klinickým zkoušením podle přísných a standardizovaných pravidel, a neprokázala tak, že je účinná a bezpečná. Navíc většina alternativních lokálních preparátů nebo metod bývá drahá.

„Proto já spíše radím pacientům, že pokud jsou nespokojeni s léčbou u svého dermatologa, měli by se obrátit na jiného kožního lékaře pro druhý názor,“ doporučuje lékař.

Autor:
Témata: psoriáza, nemoc, léčba

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...