14. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak odhalit skryté alkoholiky? Lékaři dostanou příručku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Žena s alkoholem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena s alkoholem (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA V ČR pije alkohol rizikově každý dvacátý člověk, jsou to každý den například tři velká piva u mužů a dvě u žen. Do závislosti se tak může propít až půl milionu lidí. Problém zatím nemají, a tak pozornosti lékařů unikají. Ti mnohdy ani nevědí, jak se na problém s alkoholem zeptat. Nyní dostanou příručku, jak s pacientem promluvit, zjistit míru ohrožení a nabídnout odbornou pomoc.

Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. "S pomocí screeningu a krátké intervence lékaře očekáváme, že v prvních letech by mohl stoupnout záchyt časných stadií závislosti na alkoholu u tisíců pacientů ročně," uvedl přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice profesor Michal Miovský s tím, že bude třeba zajistit také dostatečné ambulantní kapacity pro léčbu.

On-line příručka

Příručka bude dostupná také na internetu, využít ji mohou zdravotníci, pracovníci sociálních služeb nebo třeba učitelé.

Financování zdravotními pojišťovnami

Na léčbu alkoholismu dávají zdravotní pojišťovny v ČR ročně přes miliardu korun, celkové společenské náklady na dopady užívání alkoholu v ČR dosahují 16,4 miliardy korun.

Podle Poláka se metodika osvědčila v zahraničí a funguje, protože je založena na dobrovolné spolupráce pacientů. Screening není pro lidi závislé na alkoholu, tedy již nemocné, ale pro běžnou populaci, která se pohybuje v "šedém" koridoru, tedy nejsou to abstinenti, nejsou to již závislí, ale ti, u kterých by se normální pití mohlo "zvrhnout".

Příručku ocenil také ministr Martin Holcát, který si z jiného pracovního programu "odskočil" na tiskovou konferenci, aby novinářům řekl, že určitě nedoporučuje pít šest sklenic vína a tři panáky denně, jak se o něm píše v souvislosti s léčbou cukrovky a pitím alkoholu prezidenta Miloše Zemana.

ČTĚTE TAKÉ:

"Problém alkoholu v ČR je a myslím si, že dnes prezentovaný návrh je velmi významný a důležitý a že musíme něco pro snížení spotřeby alkoholu v ČR udělat," řekl ministr. Polák poznamenal, že spotřeba alkoholu je v ČR hlavně u některých skupin alarmující, ČR se musí zaměřit zejména na ochranu dětí a mládeže.

Česko vítězí v pití třináctiletých chlapců

Alena Šteflová z české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že celosvětově je průměrná spotřeba alkoholu šest litrů na osobu. "Nejvíc se pije v Evropě, nejhorší je Česko, kde každý občan starší 15 let vypije ročně 16,61 litru čistého alkoholu. ČR je první v Evropě v pití třináctiletých chlapců," varovala.

"Češi prý pijí alkohol mírně, ta mírnost je tu ale vyšší než v jiných zemích," poznamenal přední světový odborník na alkoholovou politiku profesor Thomas Babor, který do ČR na představování publikace vydané za přispění WHO a evropských peněz přijel. Uvedl, že USA, Finsko či Brazílie už zavedly postupy popsané v příručce do celostátních politik.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj