Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak posílit imunitu domácího mazlíčka? Nejhorší je stres, říká veterinář

Magazín

  6:24
Imunitní systém zvířete ovlivňuje, stejně jako ten lidský, celá řada faktorů. Zde jsou ty nejdůležitější.

Psi dokáží napáchat i větší škody než je roztrhaný polštář. Může vás to stát hodně peněz. foto: Shutterstock

Vyhněte se sociální izolaci

Pravidelná fyzická aktivita přizpůsobená potřebám vašeho psa (s ohledem na velikost, plemeno a celkový zdravotný stav), je velký pomocník v udržování přirozeného imunitního systému. Nesnažte se držet zvíře o samotě a v izolaci. Společnost ostatních zvířat je důležitá k udržení jeho celkové pohody a nálady (a následně i jeho imunitního systému, jelikož vše je vzájemně propojeno).

Obezitou trpí i domácí mazlíčci. Co dělat, aby zhubli?

Společnost znamená i fyzickou aktivitu – hry a pohyb. Přirozeně, pes, který tráví většinu času bez kontaktu s ostatními, o samotě, bude náchylnější vůči choroboplodným zárodkům a infekcím. Tyto totiž jeho imunitní systém nezná a nemá tudíž prostředky, jak proti nim bojovat.

Pozor na stres

Stres je důležitým faktorem oslabujícím funkce imunitního systému. Když je pes ve stresu, v organizmu dochází k vylučování kortikosteroidů, které potlačují funkce imunitního systému. Pravidelný čas krmení, pravidelné venčení a hry redukují stres. Jednou z možností, jak rozpoznat stres u vašeho zvířete je sledovat jeho chování, jeho náladu, chování při jídle, způsob spaní. Stresovaný pes s největší pravděpodobností žere méně, nespí velmi dobře, v noci často chodí, vyje či poštěkává a chová se jinak než normálně, je nepokojný.

Pravidelně zvíře očkujte proti nemocím a ošetřujte proti parazitům

Váš veterinář má pro toto doporučení velmi dobrý důvod. Nemoci a paraziti totiž číhají na vašeho mazlíčka na každém kroku a pro zvíře je velmi jednoduché s nimi přijít do kontaktu. Červy, blechy, klíšťata následně oslabují jeho imunitní systém. Pravidelné ošetření proti parazitům udržuje imunitní systém zvířete v dobré kondici. Když pes nebo kočka polkne parazita, neznamená to, že musí bezprostředně onemocnět.

Cílem imunitního systému je rozpoznat patogeny a zlikvidovat je bez použití léčiv. V případě, že je takých to útočníků moc, může dojít k oslabení odpovědi imunitního systému a zvíře zeslábne a onemocní. Pravidelná kontrola parazitárních onemocnění udržuje vašeho psa v dobrém zdraví dlouhodobě a taky ochraňuje zdraví lidské populace.

Pravidelné prohlídky

Neexistují magické pilulky, ideální antioxidanty, anebo receptury, který univerzálně fungují a na povel zvýší funkčnost imunitního systému. Ale jsou dostupné vakcíny a jiné způsoby ochrany, které fungují v prevenci onemocnění. Roční zdravotná prohlídka při preventivní vakcinaci je ideální příležitostí ke konzultaci všech problémů.

Štěně (ilustrační foto)

Péče o zdravý chrup

Péče o zuby a dásně je u zvířat velmi často zanedbávaná. Pravidelné čistění zubů a dásní je velmi důležité pro udržení celkového zdraví. Existuje řada nemocí, které vznikají jako následek onemocnění chrupu. Zubní kámen je skladištěm škodlivých bakterií. Po každé, když váš pes přijímá potravu, dochází k uvolňování těchto bakterií přes nemocné dásně do krevního oběhu, které následně útočí na imunitní systém jedince. Pravidelná péče o zuby tento stres redukuje. Mnoho lidí si myslí, že zuby psů a koček mají samočistící schopnost.

Neznamená to, že musíte zvířeti čistit zuby pomocí zubního kartáčku dvakrát denně. Na trhu je dostupná celá řada speciálně upravených pamlsků a hraček na žvýkání, které sice nejsou tak účinné jako pravidelné čistění zubním kartáčkem, ale pomůžou udržet stav chrupu pod kontrolou.

Snažte se udržet správnou hmotnost zvířete, pozor na obezitu

Obezita je velkým problémem v lidské populaci a taktéž mezi domácími zvířaty. Pro domácího mazlíčka je velmi jednoduché mít nadváhu, navzdory pravidelné fyzické aktivitě. Majitelé totiž velmi často krmí své mazlíčky jako popelnici, dávají jim zbytky od stolu a různé nezdravé pamlsky v domnění, že jim dělají dobře přičemž jim ubližují na zdraví. „Pamlsky“ často obsahují nadmíru cukru a tuků, čímž přispívají k obezitě a v konečném důsledku oslabují imunitní systém. Obézní psy a kočky jsou náchylnější k nemocem jako je například cukrovka. Obezita zatěžuje srdce a další životně důležité orgány a nepříznivě ovlivňuje prakticky celý organizmus.

Pravidelná aktivita

Psy potřebují pravidelnou fyzickou aktivitu, to obzvlášť platí pro velká plemena. Aktivita prospívá oběhovému systému, podporuje funkce plic a srdce a zvyšuje odolnost imunitního systému. Mějte na paměti, že hra je taky formou aktivity, především pokud je dynamická jako například aportování. Dále, plavání, běhání, skákání, vycházky, prostě aktivity, které má váš pes rád. Nejen že se bude cítit lépe, ale taky to prospívá imunitnímu systému. Pokud nemáte čas vy konkrétně, požádejte o pomoc jiného člena domácnosti. Existují různá centra pro psy, např. Pesopark, kde vám pomohou zaměstnat vašeho psa a současně si užít den naplno ve společnosti dalších čtyřnohých kamarádů.

Krmte zvíře dobře vyváženou plnohodnotnou dietou

Správná rovnováha bílkovin, vitamínů, minerálů, cukrů a tuků v denní krmné dávce je nejlepší na posilnění imunitního systému. Někdy se může zdát, že najít takovou potravu je velmi obtížné. Někteří výrobci krmiv kladou speciální důraz na složení jejich diet s ohledem na nutriční hodnotu. Jiní na obalu krmení nerozvádějí do větších detailů, z čeho se jejich dieta vlastně skládá. Pokud si nejste jistý, jakou dietou byste měli krmit vašeho psa, uděláte nejlépe když se zeptáte odborníka, veterináře, nebo nutričního specialistu. Je nemožné abychom všichni rozuměli všemu. Správné krmení pomáhá udržovat vašeho mazlíčka při plném zdraví a síle, dobrým a fungujícím imunitním systémem.

Pes by měl mít přísun potravy po celý den

Přidávejte probiotika

Lidé často konzumují jogurty a podobné výrobky, které obsahují probiotické kultury. Psům často jogurt nechutná anebo jim majitel jogurt nedá z důvodu jiných zdravotných omezení, doporučujeme přidávat do potravy probiotické kultury – např. jednou za týden je dostačující. Probiotika jsou vlastně bakteriální kultury, které se nacházejí v zažívacím traktu lidí a zvířat. Pro imunitní systém jsou velmi prospěšné, jelikož se jedná o „pomocné“ bakterie které likvidují škodlivé patogeny ve střevech a podporují správné trávení a celkové zdraví. Jsou dostupné ve formě prášků, tablet, kapslí, pasty

Dostatek vody

Vždy zabezpečte zvířeti dostatek tekutin. Doma i venku by měl mít vždy plnou misku s vodou. To je důležité zejména v letním období, kdy je horko aby se pes mohl ochladit, ale je to neméně důležité v zimních měsících, kdy venku mrzne. Pravidelně kontrolujte misky na vodu venku chovaným zvířatům, aby nezamrzly a zvířata tak neměla omezen přístup k pití.

Potravinové doplňky

Jedním za nejčastějších problémů psů je dysplazie kyčlí a jiné onemocnění kloubů. Proto je důležité používat doplňky, které nejen podpoří funkce imunitního systému, ale přispějí i k dalším problémům konkrétního jedince. Vysoce kvalitní Omega 3 mastné kyseliny jsou výborným doplňkem podporujícím funkce pohybového aparátu i imunitního systému.

Autor: