Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak poznat včas astma? U dětí pozor na zahlenění, říká doktor

Zdraví

  5:00
Astma patří k jednomu z nejrozšířenějších onemocnění u nás i ve světě. V Česku se astma vyskytuje asi u 8 procent lidí. Nejohroženější skupinou jsou děti, astma postihne až 15 procent z nich. Výskyt astmatu, především pak u dětí, celosvětově stoupá.

Astma. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Z různých typů astmatu se u dětí vyskytuje nejčastěji astma alergické. Děti ohrožuje také nebezpečné těžké astma, které má podobné příznaky se záchvaty dušnosti. Těžké astma je zákeřné a nevypočitatelné v každém věku. Děti s těžkým astmatem nicméně mívají menší rezervy a při záchvatu dušnosti u nich snáze nastane nedokysličení organismu.

Jak astma včas poznat?

U dětí do čtyř let se obvykle neprovádí spirometrie, základní vyšetření. Děti při vyšetření špatně spolupracují. Základem bývá především analýza příznaků a anamnestických údajů. „U některých dětí se mohou první astmatické potíže objevit jen ve formě opakovaných viróz nebo stavů zahlenění a přímé příznaky zúžení průdušek nemusejí být přítomny. Často jsou tyto děti opakovaně léčeny antibiotiky nebo i léky na „posílení imunity“ a na astma se vůbec nepomyslí,“ dodává profesor Petr Pohunek z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Z neléčené pylové rýmy může vzniknout astma, říká alergolog

Nejčastějsími příznaky astmatu bývá dušnost, zrychlené dýchání, málo energie, pisklavé zvuky při nadechovaní či vydechování. Za významné rizikové faktory se považuje také alergická zátěž jakéhokoliv typu u rodičů, především u matky a alergické projevy u dítěte v podobě atopického ekzému.

Hodnocení tíže astmatu vychází z toho, zda a jak se astma u konkrétního jedince daří uvést pod kontrolu a jaká léčba je k uvedení astmatu pod kontrolu nutná. Nejtěžší forma astmatu je taková, kdy u nemocného ani při maximální dostupné léčbě astma pod kontrolu uvést nelze.

„Na rozdíl od lehčích forem astmatu, s nimiž lze obvykle při pravidelném užívání léků vést normální nebo téměř normální život, nemocný s těžkým astmatem je obvykle významně omezen ve svých aktivitách, může být neschopen školní docházky, mívá časté záchvaty dušnosti, narušený spánek a je i ve významně vyšším riziku těžkých záchvatů s potřebou hospitalizace nebo dokonce intenzivní péče,“ říká Pohunek.

Hlavní prevencí rozvoje těžkého astmatu je včasné zjištění potíží, diagnostické potvrzení a včasné zavedení preventivní léčby. Odklady nasazení preventivních léků, například ze strachu z jejich nežádoucích účinků, vedou spíše ke zhoršení stavu a zvýšení rizika akutních potíží.

Autor: