Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tuky a sacharidy. Jak přežít Vánoce s dietou?

Zdraví

  6:40
Jak si užít Vánoce, pokud musíme ze zdravotních důvodů držet dietu? Co si o Štědrém dnu může dovolit žlučníkář a čím neurazit návštěvu s nemocnými játry?

Brokolice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V centru pozornosti jsou především tuky a sacharidy. Nejde jen o jejich množství a rozložení do porcí, ale také o jejich výběr. Například u diabetiků jsou dnes lékaři s přísunem některých tuků mnohem liberálnější než dříve. Posun vzešel z výzkumů prováděných nejen v Ústavu výživy 3. LF UK v Praze, ale paralelně i na mnoha na zahraničních klinikách. Závěry říkají, že používáli diabetik vhodný tuk, může jeho strava obsahovat více tuku, než bylo dosud povoleno.

Vhodnými tuky jsou myšleny ty obsahující mononenasycené mastné kyseliny.
Vyskytují se především v olivovém nebo řepkovém oleji a ořeších. „Zatímco dříve jsme si mysleli, že horní limit tuku pro diabetiky je 30 procent, teď je to 35 procent, možná i trochu více,“ říká profesor Michal Anděl, přednosta Ústavu výživy 3. LF UK.
Diabetickou dietu by u nás mělo dodržovat 880 tisíc lidí s cukrovkou a podobnou další stovky tisíc lidí, kteří k ní mají nakročeno. Všechny diety ze zdravotních důvodů se přitom v České republice týkají tří až čtyř milionů lidí.

Předvánoční půst

Společným faktorem všech diet dodržovaných ze zdravotních důvodů je zákaz smažení, absence majonézy a až na výjimky i zákaz alkoholu. O Vánocích by si tak měli dávat pozor hlavně lidé, kteří mají speciální dietu lékařem přímo předepsanou. Naprostá většina jich je sice omezujících, ale často se jedná jen o pouhou „směnu“ jedněch druhů potravin za jiné.

Toto pravidlo se týká hlavně olejů, které lékaři s ohledem na obsah konkrétních mastných kyselin doporučují vybírat velmi obezřetně. „To, co zásadně nechceme a co se týká diabetiků i běžné populace, je velká spotřeba nasycených mastných kyselin,“ uvádí profesor Anděl.

„Nejedná se přitom jen o nasycené mastné kyseliny z mas velkých zvířat, jako jsou vepři nebo k r á -vy. Ještě více brojíme proti přísunu nasycených mastných kyselin ze zdrojů, jako je kokosový nebo palmojádrový olej – tyto rostlinné tuky mají bohužel ještě větší obsah nasycených mastných kyselin než máslo nebo hovězí a vepřové maso,“ konstatuje lékař.

Co však lékaři vítají například u lidí s cukrovkou, kteří nemají zároveň i onemocnění žlučníku a slinivky, je olej olivový, řepkový, ryby, ořechy a různá semínka. Podle Michala Anděla by si zvláště lidé s diabetem 2. typu a pacienti s poruchami metabolismu tuků měli v prosinci dopřát mírný „postní program“, aby pro ně Vánoce neznamenaly přírůstek váhy, ale jen vyrovnání té, kterou před Vánoci ztratili. „Když jsem byl před nějakými 50 lety malý kluk, jíst cukroví dříve než o Vánocích byl, když ne vyloženě hřích, tak určitě něco nepatřičného. Před svátky bychom se měli snažit zredukovat váhu o jeden až dva kilogramy, abychom si pro následující hodování vytvořili dostatečnou váhovou rezervu,“ radí profesor.

Domluvte se předem

Rezervní váhový polštář bychom si měli vytvořit i s ohledem na společenskou funkci Vánoc, protože je z velké části trávíme na návštěv á c h . Právě tam jsou „dietáři“ vystaveni značnému pokušení, protože odmítnout připravené pohoštění dokáže málokdo.

„Rozumní lidé, kteří si návštěvy váží a nechtějí jí ublížit, respektují pravidla stravování svého hosta a optimálně ho už při domlouvání návštěvy požádají o informaci potřebnou ke správné přípravě pohoštění,“ podotýká Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice v Praze.

„Slušně odmítnout určitě lze, protože případné porušení diety může pokazit další dny nejen tomu, kdo dietu potřebuje, ale i jeho blízkým. I malý stravovací ‚úlet‘ může hostovi ublížit a bohužel se mu postarat o Vánoce strávené v nemocnici,“ pokračuje odbornice. Podle slov docenta Vlastimila Dohnala z katedry chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, který se zabývá analýzou potravin, neznamená dieta omezení jen o Vánocích. Je to režim po určité dané období. „Lidé se zdravotními omezeními samozřejmě mohou udělat dietní chybu, ale jedna vánoční chybička by se neměla zvrtnout v chybu trvalou,“ říká.

Velmi podstatný je o Vánocích příjem tekutin. Zdravý jedinec si alkohol a pivo patrně neodepře, protože k Vánocům v rozumné míře patří, ale ideálními nápoji by o svátcích a obecně po celou zimu měly být čaj a káva. „Pozor však na kofein, který zvyšuje vylučování moči,“ dodává k tekutinám Michal Anděl. Větší množství kávy může znamenat tendenci k dehydrataci, takže „pijáci kávy“ musí dbát i na zvýšený přísun dalších tekutin – nejlepší je kávu zapíjet vodou. Lékař také dodává, že u pacientů s močovými kameny nebo sklony k jejich tvoření je dostatečný přísun tekutin přímo zásadní.

Počítání jednotek

Je všeobecně známo, že strava diabetiků by měla obsahovat méně sacharidů, protože jejich nadbytečné množství se v játrech přeměňuje v tuk. „Vyvolává to nejen ztučnění jater, ale i větší uvolňování tuku do cirkulace, což představuje riziko vzniku arterosklerózy,“ upozorňuje Michal Anděl.

Důležité jsou podle jeho slov také přestávky mezi jídly, aby se zejména do oblasti dvanáctníku nedostala najednou velká zátěž jídlem. Už jen samotné roztažení dvanáctníku může vyvolat zvýšenou sekreci slinivkové žlázy.

Diabetici si svůj omezený příjem sacharidů hlídají pomocí přepočítávání na tzv. výměnné jednotky. „Na vánočním cukroví si sice mohou pochutnat, ale jen ve velmi malém množství a ne jednorázově,“ doplňuje docent Dohnal. Tito lidé mají omezenou produkci inzulinu a ten, který je jim k dispozici, odpovídá pouze určitému množství sacharidů. Měli by mít jídelníček sestavený tak, aby na něj jejich inzulin stačil, takže pokud si dopřávají cukroví, musí počítat s tím, že si v rámci dalšího jídla budou muset odepřít třeba přílohu. „Za všech okolností je však u diabetiků nezbytné přijímat cukry během dne rovnoměrně, nejlépe v šesti až sedmi jídlech,“ připomíná Vlastimil Dohnal.

Autor: