Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak se zapomíná na prezidenty? Historické události mizí z paměti

Věda

  6:09
Jak rychle se vytratí z paměti lidí historické události? Američtí psychologové předpovídají, za jak dlouho se z obecného povědomí vytratí osobnosti zastávající prezidentský úřad.

Americký prezident John F. Kennedy. foto: Reuters

Většina Američanů zná svého prezidenta. Dobře si pamatují i jeho předchůdce. Čím dále do minulosti, tím si lidé vybavují prezidenty hůř. Psychologové Henry Roedigera Andrew DeSoto z Washingtonovy univerzity v St. Louis zmapovali, jak se lidem vytrácejí z paměti muži, kteří od roku 1789 sedávali v Bílém domě.

Využili k tomu dotazníky vyplněné studenty v letech 1974, 1991, 2009 a 2014. Dobrovolníci dostali za úkol vyjmenovat všech čtyřiačtyřicet amerických prezidentů, a to v pořadí, v jakém nastoupili do úřadu.

Kdo byl Van Buren

Potvrdilo se, že i „první mužové“ země upadají rychle do zapomnění. V roce 1974 prakticky každý dotázaný student věděl, že v Bílém domě sedí Gerald Ford, který vystřídal aférou Watergate smeteného Richarda Nixona. Při průzkumu z roku 1991 nedělalo studentům problém vybavit si vládnoucího George Bushe staršího a jeho předchůdce Ronalda Reagana. Forda a Nixona už správně zařadila jen polovina studentů.

Richard Nixon

Při průzkumu v roce 2009 neměli studenti problém si vzpomenout na George Bushe mladšího a znali i čerstvě zvoleného Baracka Obamu. Reagana a Bushe staršího správně zařadil každý čtvrtý a Forda s Nixonem každý pátý.

Řada prezidentů počínaje Martinem Van Burenem úřadujícím v letech 1837 až 1841 a konče Williamem McKinleyem, který vládl od roku 1897 do roku 1901, prakticky upadla do zapomnění. Dobrovolníci si často nedokázali vybavit ani jejich jména. Z dlouhé řady zapomenutých prezidentů se vymyká jen Abraham Lincoln, který byl americkým prezidentem během občanské války Severu proti Jihu od roku 1861 do roku 1865, a jeho nástupci Andrew Johnson a Ulysses Grant.

Nezapomenutelní se ukázali pro mnoho Američanů i první prezidenti George Washington, John Adams a Thomas Jefferson, přičemž Washingtona správně zařadil skoro každý.

Nezáleží, zda jste je zažili

Výsledky výzkumu Roedigera a DeSota zveřejněné předním vědeckým týdeníkem Science potvrdily, že pro zapamatování událostí není většinou důležité, zda máme s touto událostí osobní zkušenost. Křivka vyjadřující tempo zapomínání nevykazuje výrazný pokles pro dobu, kterou jsme nezažili. To platí nejen pro Američany a jejich prezidenty.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně plynule klesá i „křivka zapomnění“ významných událostí, jež ve své době plnily titulní stránky novin, výsledků sportovních klání, jako je baseballová Světová série, nebo Oscarů udělených americkou Akademií filmového umění a věd. Neexistuje tedy propastný rozdíl v tom, jak si pamatujeme události, které jsme zažili, a události, o nichž jsme slyšeli, četli nebo jsme se o nich učili ve škole.

Některé události se přesto z obecného vzorce zapomnění z nejrůznějších důvodů vymykají. Američtí psychologové William Hirst a David Manier se například domnívají, že k „nezapomenutelnosti“ Abrahama Lincolna významně přispívá jeho památník. „Socha sedícího Lincolna připomínající sochu Dia umístěná v budově postavené ve stylu starořeckých chrámů utkví na dlouhá léta v paměti i náhodnému návštěvníkovi. Tato vzpomínka pak zakotví v kolektivní paměti lidí nejen památník, ale i samotného Lincolna,“ píší Hirst a Manier ve své studii.

Roediger a DeSoto přičítají nezapomenutelnost Abrahama Lincolna tomu, že se o něm vzhledem k jeho historickému významu mluví a píše mnohem více než o jiných prezidentech. Lincolnova sláva spojená s dramatickými událostmi občanské války a zrušením otroctví se přenáší i na jeho nejbližší následovníky Andrewa Johnsona a Ulyssese Granta.

Následnictví po historicky prvním americkém prezidentovi Washingtonovi zřejmě pomohlo k vyšší míře nezapomenutelnosti Johnu Adamsovi, který v tomto ohledu předčí politicky podstatně významnějšího Thomase Jeffersona, jenž nastoupil do úřadu prezidenta jako třetí.

Cesta do zapomnění

Z toho, jak rychle lidé zapomínají na jednotlivé americké prezidenty z poslední doby, se pokusili Roediger a DeSoto odhadnout cestu těchto prezidentů do zapomnění. Nejlepší vyhlídky má bezesporu John F. Kennedy, kterého by si měly v roce 2100 pamatovat dvě třetiny Američanů.

Do zapomnění by neměl upadnout ani Richard Nixon, kterého si v roce 2100 vybaví kolem 40 procent Američanů. Zcela jistě i proto, že se v souvislosti s Nixonem bude i v budoucnu připomínat nechvalně proslulá aféra Watergate. Na hranici zapomnění se bude v roce 2100 pohybovat Dwight Eisenhower, který zastával prezidentský úřad od roku 1953 do roku 1961.

Lyndon B. Johnson

Kennedyho nástupce Lyndon Johnson, Harry Truman úřadující v letech 1945 až 1953 či Gerald Ford zastávající úřad prezidenta od roku 1974 do roku 1977 budou v té době zapomenuti, stejně jako je dnes William McKinley.

Pozoruhodné je, že se historická popularita prezidentů v průběhu generací významně neliší. Zatímco momentální popularita politiků podléhá řadě faktorů a může se poměrně rychle měnit, z historického hlediska je jejich nezapomenutelnost víceméně stabilní. Jak plyne čas, zůstávají Washington a Lincoln hvězdami mezi americkými prezidenty a McKinleyho nedokáže vyzvednout ze zapomnění ani to, že jeho jméno nesla od roku 1897 do roku 1980 nejvyšší hora USA Denali.

Autor: