Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Jak se naučit cizí jazyk? Důležitá je motivace, za měsíc však zázraky nečekejte

Každému vyhovuje jiný styl výuky, bez úsilí a vůle se jazyk naučit ale nejde. foto: Shutterstock

Stačí jen pár týdnů a budete mluvit jako rodilý mluvčí! Učte se efektivně ve spánku! Zapojte obě své hemisféry a probuďte svůj potenciál! Na podobné nabídky slibující těžko uvěřitelný pokrok v libovolném cizím jazyce narazíte po chvilce hledání na internetu. Ale je nám líto, žádné zázračné metody výuky cizích jazyků neexistují. Naučit se cizí jazyk (stále) vyžaduje dostatek času a trpělivosti.
  13:00

Za jeden až tři měsíce se naučíte jazyk maximálně tak, abyste se neztratili ve městě a dokázali si objednat jídlo v restauraci. Za rok už si možná s cizincem popovídáte o svých koníčcích, rodině a počasí. Zvolíte-li vhodné metody učení, tak možná také o historii či politické situaci. Žádný konkrétní postup studia, který by fungoval pro všechny, ale neexistuje, protože každému vyhovuje něco trochu jiného. Ze všeho nejdůležitější je motivace,“ říká Sarah Peters-Gráfová, rodilá Angličanka, lektorka a metodička výuky angličtiny.

Přelstít vlastní lenost

Hned se třemi cizími jazyky zápolí dvaatřicetiletá Markéta Červená. Na gymnáziu i na vysoké měla povinně angličtinu a němčinu. Před pár lety se jí zalíbilo ve Španělsku, a tak se začala učit španělsky. „Jsem od přírody dost komunikativní a vadilo mi, že si s místními moc nepopovídám, a tak jsem se rozhodla, že se naučím aspoň pár frází. U toho jsem ale skončila. Nebaví mě sedět nad učebnicí a šprtat,“ krčí rameny.

Angličtinu aktivně používá v práci, a tak se občas i naučí něco nového, ale němčinu prakticky nepotřebuje a cítí, že její jazykové znalosti slábnou. „Několikrát jsem si říkala, že bych se měla přihlásit na jazykový kurz, ale nakonec moje lenost zvítězí. Přitom vím, že doma se k učení nedonutím a potřebuju někoho, kdo mi pomůže,“ dodává.

Rozhodla se ale svou vlastní lenost přelstít a objevila způsob, jak zůstat v kontaktu s němčinou a přitom nemít pocit, že se něco „musí“ učit. „Asi to bude znít hloupě, ale mám ráda kriminálky, u kterých odpočívám po dni v kanceláři. A tak jsem se začala dívat na seriály v němčině, abych aspoň trochu trénovala svůj mozek,“ usmívá se. Sledování seriálů v cizím jazyce nebere jako učení, ale spíš jako relax, a proto se na něj svým způsobem i těší. „Ať se nám to líbí, nebo ne, učení se jazyka je z velké části o vyvinutí úsilí a vyžaduje naši aktivní pozornost. Neznamená to však nutně, že učení musí být mučení,“ říká Lenka Mervová, která působí jako vedoucí jazykové výuky v Tutor & Caledonian School.

Co během studia cizího jazyka zabírá a co ne? Jak přelstít svou lenost? A pro koho není studium v zahraničí efektivní?