Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak se správně opalovat? Přinášíme pár tipů

Zdraví

  7:00
Léto je čas dovolených, koupání, slunce a také opalování. Na slunění ale jsou dva zcela odlišné názory. Jeden tvrdí, že si opékáním na slunci ničíme pokožku jednou pro vždy, druhý, že některé vitaminy získáme pouze ze slunce. Ničí nám slunce zdraví, nebo je naopak našemu zdraví prospěšné? A můžeme se opalovat stejně v Česku jako na dovolené u moře? Server Lidovky.cz přináší pár tipů na to, jak se správně opalovat.
Opalování - ilustrační foto.

Opalování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Často se setkáváme s tvrzením, že časté opalování není zdravé, záleží také ale na tom, jak se opalujeme. Je to ale opravdu tak? "Vše záleží na způsobu, jakým se opalujeme. Pravidelné mírné vystavování kůže slunečnímu záření je velice prospěšné a pro zdraví nezbytné," říká předseda České asociace zdravého opalování Michal Kárych.

ČTĚTE TAKÉ:

"Správným opalováním si kůže za pomoci pigmentace a ztluštění pokožky zvyšuje přirozenou ochranu před spálením a vytváří tolik potřebný vitamin D. Ten je důležitých pro mnoho tělesných procesů. Je zásadní pro zdravé kosti a pohybový aparát, pozitivně ovlivňuje duševní zdraví," doplňuje.

Při opalování je také důležité uvědomit si, jaký typ kůže máme. V Evropě se rozlišují čtyři základní typy kůže, které se snadno rozpoznají podle náchylnosti ke spálení na slunci či toho, jak dlouho pokožce trvá než zhnědne. "Vždy bychom měli mít na paměti zásadní rozdíl mezi opálením a spálením kůže, protože se jedná o dva zcela rozdílné procesy. Opálení je přirozený proces, který kůži nepoškozuje, ale pomáhá ji chránit před spálením. Vše je o umírněnosti," vysvětluje Kárych.

Jaký jste fototyp?
Typ kůžeI. II. III.IV:
Keltský typEvropský typ se světlou kůží Evropský typ s tmavou kůžíStředozemní typ
Náchylnost ke spálenívelice rychle se spálírychle se spálíhnědne snadnoopálí se velmi snadno
Schopnost se oplálitnikdy nezhnědnehnědne pomalu hnědne rychle opálí se velmi snadno
Barva neopálené kůženačervenale bílásvětle béžovábéžovásvětle hnědá
Barva vlasů světle blond, rezaváblondsvětle hnědátmavá
Barva očímodrémodré, zelené, šedéšedé, hnědétmavé
Doba prvního nechráněného pobytu na slunci5-10 minut10-20 minut20-30 minut30-40 minut
SPF ochrana v Česku20-3020-2510-158-10
SPF ochrana u Středozemního moře30-50+30-4020-2515-20

Řada lidí se na dovolenou ta léto těší celý rok. Téměř každému také trochu opálení sluší. Jak se tedy opalovat správně, abychom co nejvíce šetřili kůži a vyvarovali se vzniku rakoviny?

"Důležité je nechat kůži postupně zvykat na UV záření. Nechráněnou kůži smíme vystavovat UV záření pouze po tak dlouhou dobu, po kterou je schopná se chránit sama. Poté bychom měli vyhledat stín nebo kůži chránit jinými prostředky, mezi něž patří například vhodné oblečení či krém s dostatečným SPF. Před odjezdem dovolenou je velice dobré nechat kůži postupně zvykat na UV záření venku na slunci nebo v soláriu," doporučuje dále Kárych.

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které zaručuje, že brýle odpovídají evropským normám.

Vyvarovat by se lidé měli také nadměrnému opalování. Nárazové vystavování kůže přímému slunci se vystavuje vyššímu riziku spálení. Jinak se opaluje člověk s přirozeně tmavou kůži než světlý typ.

"Každý člověk má v kůži jiné množství kožního pigmentu melaninu. Tmavá pokožka produkuje melanin rychleji, proti tomu velmi světlá kůže ho vytváří velmi málo. Pokud tedy máme světlejší kůži, měli bychom se vystavovat menšímu množství UV záření a neměli bychom se snažit dosáhnout co nejtmavšího opálení, ale rozumného a přirozeného. Z tohoto důvodu je dobré znát typ své kůže. Takzvaný fototyp vyjadřuje citlivost kůže na UV záření," říká na závěr Kárych.

Autor: