Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Japonští lékaři testují novou metodu, jak vrátit lidem zrak

Věda

  6:00
TOKIO - Japonští lékaři v sobotu jako první na světě transplantovali pacientce část sítnice vytvořenou z jejích vlastních tělesných buněk. Jednalo se o první operaci za použití takzvaných indukovaných pluripotentních kmenových buňek, které jsou vytvořeny z tělesných buněk pacienta. Informovala o tom agentura AFP a japonská média.
oko (ilustrační foto)

oko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

První pacientkou, na které se technika v rámci klinického testování vyzkoušela, byla seniorka trpící degenerativním onemocněním části sítnice, věkem podmíněnou degenerací makuly. Tříhodinová operace se uskutečnila v nemocnici ve městě Kóbe. Pacientka bude zřejmě propuštěna po třech až sedmi dnech.

Pro běžné pacienty už za 6 let

První série klinických testů této metody se uskuteční na pacientech, kterým nepomáhají existující postupy nebo již o zrak takřka přišli. Transplantace sítnice tak výrazně nezlepší jejich problém se zrakem. Další etapa testů se zaměří na pacienty v první fázi nemoci, u kterých by procedura měla vést k navrácení zraku, vysvětlují vědci ze střediska Riken, které program zaštiťuje.

Okolo roku 2020 by se pak procedura mohla nabízet i pro běžné pacienty, napsal list The Japan Times.

Takzvané indukované pluripotentní kmenové buňky, které jsou připraveny z vlastních buněk pacienta, jsou označovány za budoucnost medicíny. Pluripotentní buňky pocházejí z pacientovy kůže, riziko odmítnutí tam tedy nehrozí. Tyto kožní buňky lze přitom přeměnit, "přeprogramovat" například právě v kousek oční sítnice.

Japonský molekulární biolog Šinja Jamanaka získal společně s britským biologem Johnem B. Gurdonem v roce 2012 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Byl oceněn za objev schopnosti návratu specializovaných buněk zpět do stadia pluripotentní kmenové buňky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!