Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Je nejvyšší čas vyrazit do lesa na houby, konec srpna je ideální doba

Magazín

  10:56
PRAHA - Konec srpna dává houbařům po celé republice téměř stoprocentní šanci vrátit se z lesů s vrchovatými košíky. Daří se především letním druhům hub, jako jsou hřiby, holubinky i muchomůrky, a nově i ryzcům. V plné síle však vyrazily z mechů a jehličí i nejnebezpečnější druhy jedovatých muchomůrek.

Houbám se v českých lesích se daří; příznivý je i výhled. foto: ČTK

"Situace se pro houbaře po třech týdnech opakovaných dešťů vyvinula tak dobře, že nepamatujeme, kdy by v závěru léta houby rostly tak bujně a bohatě," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.. Podobně bohatá úroda čekala na houbaře naposledy zřejmě v letech 2002 a 1994.

Další dny slibují ideální počasí pro houbaře. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.


Houby rostou ve všech lokalitách, takže nad výběrem lesa není ani třeba příliš důkladně přemýšlet, dodal mykolog. Mimořádně příznivé podmínky pro sběr hub by v českých lesích měly navíc podle meteorologických předpovědí trvat i v nejbližších dvou týdnech.

Hřib dubový (uprostřed) a hřiby hnědé, zvané též suchohřiby v lese poblíž Svatého Kopečku u Olomouce.

Rostou především letní druhy, mezi nimiž dominují hřibovité houby, a to i některé velmi vzácné druhy, jako je hřib nachový. "V životě jsem tuto houbu viděl pouze několikrát, ale tento týden nám přinesli do mykologické poradny hned tři," uvedl Landa. Z "obyčejnějších" druhů hřibů se hojně vyskytuje hřib dubový, borový, smrkový i hnědý. Holubinek se v lesích nachází na sto druhů, velmi časté jsou kozáci. Novinkou jsou tentokrát ryzce, a to jak ryzec pravý, tak i ryzec smrkový.

Houbaři se po týdnech čekání díky dešťům v uplynulých dnech konečně dočkali pořádných úlovků. V beskydských lesích se začaly objevovat první hřiby. Rostou však i muchomůrky červené (na snímku).

Z jedovatých druhů mykologové znovu varují před muchomůrkou zelenou, která letos už způsobila několik otrav. Objevují se i další jedovaté druhy, jež si mohou méně znalí milovníci hub přinést z houbařských výletů domů, jako je muchomůrka tygrovaná, vláknice, čechratka podvinutá a závojenky.

Do lesů v těchto dnech směřují davy lidí, což podle odborníků pochopitelně houbám příliš nesvědčí. "Samotný sběr jednotlivých plodnic tolik nevadí. Pro houby je ale horší příliš časté rozhrabování terénu okolo nich," upozornil Landa.

Autoři: ,
Témata: houby, les