Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jídlo jako závislost, krůček k obezitě. Co s tím?

Zdraví

  7:00
Jídelní zlozvyky, nedostatek pohybu, ale také stres a psychické problémy. To vše vede k poruše příjmu potravy, zvané obezita.

Vhodnou dietu by měl vždy „naordinovat“ lékař, jinak hrozí i zhoršení problémů. foto: Shutterstock

Jídlo neslouží jen k naplnění základních lidských potřeb. Přináší nám také potěšení a uklidnění, když jsme ve stresu. Jenže od toho je jen krůček k nadváze a posléze k obezitě. I když vyslyšíte rady odborníků a budete správně jíst a cvičit, nemusíte hubnout právě proto, že nedokážete regulovat intenzitu stresu.

"Máte-li plnou ledničku jídla a zrovna se nudíte, nebo jste-li ve stresu, hrozí, že se začnete přejídat. Ztratíte sebeovládání a nakonec se z jídla stane závislost. Princip je stejný jako v případě jakéhokoliv jiného druhu závislosti," vysvětluje dietolog a odborník na výživu Petr Fořt. Přirozená potřeba jíst se v moderním světě, kde je jídla nadbytek, podle něj změnila ve zlozvyk.

"Nadměrná konzumace stravy je výsledkem působení primitivního pudu, který mnozí z nás stále neumí ovládnout. Nevhodné návyky získané během života vše jen zhoršují. Máme tendenci jíst, když je co, a většinou sníme mnohem víc, než potřebujeme," dodává. Důkazem je lidské chování při společenských akcích, kde se většina lidí přejí, aniž to původně měla v úmyslu.

Obalit si nerv

Typickou výživovou závislostí je nekontrolovatelná touha po sladkém. V jejím pozadí se skrývá životně důležitý mechanismus, který má za úkol udržet stálou hladinu krevního cukru. Ten jako zdroj energie pro své fungování potřebuje mozek. "Skutečná závislost ale vzniká proto, že mozek na zvýšenou hladinu cukru reaguje vyplavením endorfinů, tedy látek, které vyvolají uspokojení," popisuje Fořt. Tabulka čokolády, šlehačkový dort nebo sáček bonbonů jednoduše způsobí, že je nám po psychické stránce lépe.

"Pro mnoho lidí jsou sladkosti jakousi náplastí na zranění způsobená životem. Zvýšeným příjem sladkého si nahrazují nedostatek lásky a porozumění nebo i chybějícího partnera," vysvětluje Šárka Slabá, psycholožka z III. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její specializací jsou právě lidé s nadváhou a obezitou. Sladkosti jsou kdykoliv k dispozici a také přinášejí okamžitou úlevu. Cukr je ale převažujícím "palivem" také u lidí, kteří jsou trvale ve stresu.

Závislost si lze vybudovat i na tučná, a především smažená jídla. Nejde o závislost na tuku jako takovém, ale o libé pocity, které podvědomě vyvolává vůně tuku použitého při přípravě pokrmů. Neurostimulačně působí krátké mastné kyseliny a příjemné pocity umějí "vyrobit" také látky, které vznikají při zahřívání tuku.

Nemá se rád, tak jí

V případě obézních lidí bývá často obtížné najít původní příčinu jejich stavu. Kromě vedlejších účinků některých léků nebo poruchy regulace přeměny látek mají nezanedbatelný vliv jak vrozené dispozice, tak nezdravý životní styl. Velký podíl má ovšem psychika. Mohou se přejídat, protože se cítí mizerně, a přitom se mohou cítit ještě hůř, protože trpí výčitkami z nadměrného jídla.

"Obezita je v takových případech důsledkem frustrace, syndromu vyhoření, ztráty víry v sebe sama. Může být také následkem snahy dostat se z deprese," upozorňuje dietolog Fořt. Mnozí obézní pak vnímají nadbytečné kilogramy jako trest za to, že se nemají rádi. Pro další jsou naopak způsobem, jak se obrnit před okolím a zvýšit si nízké sebevědomí. Někteří obézní lidé svůj fyzický vzhled nepovažují za problém vůbec, leda až ve chvíli, kdy se u nich objeví vážné zdravotní problémy. A někteří ani v těchto situacích.

Pouhá dieta - nejlépe jedna z těch "zaručených" - ovšem neřeší ani jeden z těchto případů. Naopak může problémy jen zhoršit. "Většina lidí chronickými dietami mučí sama sebe - ke svému tělu se chovají jako ke zločinci. Neúctu si projevují i v jiných oblastech, například si doma neuklízejí, nestarají se o sebe a ošklivě o sobě mluví," popisuje své zkušenosti Kateřina Cajthamlová, specialistka na výživu a hubnutí. Bohužel podle ní platí, že takto postižené lidi špatné chování k sobě samým někdo "naučil" - rodiče, partner, spolužáci nebo dokonce zdravotníci.

Nešťastní obézní lidé proto potřebují nejen individuálně vytvořený jídelníček, ale zároveň také pomoc psychologa. Ten jim může pomoci při hledání skutečné příčiny přejídání i při změně přístupu k sobě samému. "Odbornou pomoc je na místě vyhledat vždy, když máte pocit, že za svou nadváhu nemůžete, selhaly opakované pokusy o zhubnutí a následně ztrácíte motivaci k postupu, který by zaručil trvalou úpravu váhy," dodává psycholožka Slabá.

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...