Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jmenování profesorů se nezmění. Sněmovna schválila vysokoškolskou novelu

Věda

  12:55aktualizováno  13:53
PRAHA - Sněmovna ve středu schválila vysokoškolskou novelu, která mimo jiné zavede nová pravidla pro akreditace studijních oborů. Pravidla jmenování profesorů poslanci nezměnili, tato pravomoc tak zůstává prezidentovi republiky. Neomezili ani praxi takzvaných létajících profesorů, kteří tak budou moci volně působit na více vysokých školách. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Univerzita Karlova žaluje prezidenta Zemana. Za bojkot jmenování profesorů

Předloha mimo jiné počítá s novým systémem hodnocení kvality škol. Upravuje také odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání nebo působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Sociální stipendium, které mělo vládním návrhem vzrůst z 1620 na 2100 korun, má podle sněmovních úprav představovat čtvrtinu minimální mzdy.

Dostatečnou podporu naopak nezískal žádný ze tří návrhů na změnu způsobu jmenování profesorů kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl některým nominacím vyhovět. „Nepokládám za vhodné, abychom tady vytvářeli zákony pro konkrétní situace a konkrétní osoby,“ zdůvodnila svůj nesouhlas s návrhy ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). V aktuálním případě tří adeptů - Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou - chce vyčkat na soudní dohru. „Pro prezidenta republiky bude platit výsledek soudního řízení jako pro kohokoli jiného,“ dodala.

Vysoké školy by měly být samostatnější i díky změně akreditací. Stávající akreditační komisi má nahradit nový patnáctičlenný Národní akreditační úřad, který by nevydával doporučení ministerstvu školství, ale rovnou povolení, a to nikoli pro studijní obory, ale pro určitou oblast. Jednotlivé obory by si pak vysoké školy vypisovaly samy.

Autor: