Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jsou éčka nebezpečná? Ptejte se odbornice

Daniela Winklerová

UKONČENO

Server Lidovky.cz v lednu uveřejnil seriál o éčkách v potravinách. Některá z nich jsou v podezření na karcinogenitu, další mohou údajně způsobovat alergie. U aromat zase výrobce nemusí vůbec zvěřejňovat, o jakou látku se jedná. Jsou éčka nebezpečná? Máme si hlídat složení potravin? Chrání stát občany dostatečně? Ptejte se vedoucí oddělení pro speciální potraviny Daniely Winklerové ze Státního zdravotního ústavu. Na otázky bude odpovídat ve středu ve 13:00.

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.2.2013 17:23) Vašek
Dobrý den.Mám doma 9.letého celiatika.Která éčka jsou momentálně nezdravá.Lékaři se nemohou shodnout.Děkuji.
ODPOVĚĎ (13.2.2013 12:50)
Pane Vašek, o žádných éčkách nelze říci, že jsou nezdravá. Všechny tyto látky totiž podléhají hodnocení zdravotní bezpečnosti a pokud by se prokázalo, že jejich konzum není bezpečný, nebyly by povoleny. Na některé látky však může být člověk a zejména dítě přecitlivělé. Tato přecitlivělost je individuální a nelze říci obecně tuto látku nebo tuto potravinu vynechejte ze svého jídelníčku. Doporučuji pestrou stravu pokud možno i v rámci bezlepkové diety.
OTÁZKA (11.2.2013 17:41) Dominika Jakubcová
Dobrý den, prosím jak jsou (ne)bezpečná E250 a E220 přidávaná hlavně do uzenin?
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:03)
Paní Jakubcová, E 250 je dusitan sodný. Dusitany se přidávají do uzenin jako podíl solící směsi z důvodu konzervačních a z důvodu zachování červené (masové) barvy. Nejdůležitější význam této soli je, že zabraňuje rozvoji nežádoucích mikroorganismů, které mohou produkovat velmi nebezpečné toxiny – botulotoxin. Není třeba se jich obávat, většina dusitanů se v masných výrobcích rozloží a přemění na jiné látky. Jejich používání je regulováno evropskými předpisy. E 220 je oxid siřičitý, který se používá ve formě různých solí (siřičitany) k zabránění hnědnutí sušeného ovoce, po staletí se používá k ošetření sudů při výrobě vína. Pokud je jeho obsah v potravině vyšší než 10 mg/kg musí být jeho přítomnost vyznačena na obale, neboť u některých citlivých jedinců může způsobovat alergické reakce.
OTÁZKA (11.2.2013 17:53) Slavomír Vácha
Dobrý den, prosím Vás,když jsou životu nebezpečná,tak proč se do potravin dávají?Nebylo by lepší mít na potraviny a výrobky ČSN jako za komančů? Děkuji
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:12)
Pane Vácha, I za komančů se do potravin přidávala „éčka“. A nejen u průmyslově vyráběných potravin. I do domácích marmelád se přidávala kyselina citrónová a kyselina benzoová, tehdy se výrobek jmenoval Petol. Dříve se o používání přídatných látek nemluvilo. Nyní se o tom mluví. Informací je mnoho, některé jsou zmatené, klamavé a běžný spotřebitel se v nich nevyzná. Není pravda, že dříve (před revolucí) byly potraviny lepší. Dnes je mnohem lepší nabídka např. čerstvé zeleniny a ovoce, kde žádná éčka nejsou.
OTÁZKA (11.2.2013 18:00) Dana
Dobrý den, mohla byste shrnout, ze kterých barviv v potravinách nemusí mít člověk obavy? Která jsou přírodní? Například karmín mi nijak neublíží, je to tak? Děkuji
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:17)
Paní Dano, Karmin je považováno za přírodní barvivo, často se také používá přírodní beta karoten, kurkumin, chlorofyly, atd. V současné době výrobci potravin hledají možnosti jak syntetická barviva nahradit přírodními barvivy, dokonce i cukrovinky, které dříve obsahovaly syntetická barviva, dnes jsou nahrazována přírodními barvivy. Myslím, že dnes najdete jen málo druhů potravin se syntetickými barvivy.Jejich používání je omezováno na evropskými předpisy.
OTÁZKA (11.2.2013 18:02) Lucie
Dobrý den, vyhýbáte se vy osobně potravinám, které obsahují modifikovaný kukuřičný škrob?
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:17)
Paní Lucie, já se takovým potravinám nevyhýbám a neznám ani důvod, proč bych se měla takovým potravinám vyhýbat. Jedná se o naprosto nezávadnou složku potravin.
OTÁZKA (11.2.2013 18:23) emily
dobrý den jak moc je prosím nebezpečné/nezdravé E250? Vzhledem k tomu, že je ve všech uzeninách, tedy i šunkách, se jí prakticky nedá vyhnout... A je pravda, že při smažení potravin obsahující tohle éčko se uvolňují nějaké karcinogeny? díky
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:19)
Pane Emily, E – 250 jsou dusitany, jsou skutečně obsaženy téměř ve všech uzeninách. Nemusíte se jich však obávat, v okamžiku spotřeby je jich ve výrobku nevýznamné množství, které nemá vliv na Vaše zdraví. Výjimku tvoří děti, pro ty ale uzeniny obecně nejsou vhodné.
OTÁZKA (11.2.2013 23:45) Marek
Dobrý den, proč je povoleno tolik éček v potravinách určených pro děti? Třeba azobarviva v různých cukrovinkách atd. Proč to není více regulováno a kontrolováno? Děkuji.
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:22)
pane Marek, myslím, že nemáte pravdu. Potraviny, které jsou určeny malým dětem, obvykle neobsahují éčka vůbec, nebo jen ve velmi omezeném množství. Pokud se týká azobarviv, ty mohou být používány ve velmi omezeném množství jen v některých druzích potravin a v cukrovinkách, pokud vím, dnes už nejsou. Pokud je totiž výrobci použijí musí na obal výrobku napsat, „mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Používání barviv a i ostatních éček při výrobě potravin je velmi pečlivě kontrolováno Státní zemědělsko-potravinářskou inspekcí.
OTÁZKA (12.2.2013 0:32) Jan Spurny
Domnivam se, ze hysterie kolem skodlivosti "ecek" je z velke casti iracionalni. V mediich se neustale objevuji formulace typu: "Prestoze to laboratorni testy doposud neprokazaly, ma se za to ze latka ta a ta by mohla zpusobovat to a to". Tento "princip absolutni predbezne opatrnosti" se opakuje v teto nebo jine podobe stale dokola a media vyvolavaji dojem, ze nicim nepodlozene obavy a strach z neznameho maji stejnou hodnotu jako vedecky vyzkum nebo laboratorni pokusy. Ma otazka je tedy nasledujici: Existuji vubec nejake seriozni duvody domnivat se ze "ecka" v koncentracich bezne pouzivanych v potravinach mohou lidskemu organismu skutecne skodit?
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:31)
pane Spurný, máte pravdu, je to zbytečná hysterie. Bezpečnost těchto látek je průběžně přezkoumávána Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Pokud se ukáže, že některá látka nevyhoví toxikologickým testům, dojde k jejímu vyřazení anebo významnému omezení. Tato "hysterie" totiž není je v ČR, ale v celé Evropě. Proto je jí věnována poměrně velká pozornost i na evropské úrovni.
OTÁZKA (12.2.2013 12:48) Marta
Mám alerigické dítě navíc léčeí s autoimunitními problémy. Snažím se vyhýbat éčkům, jak jen to jde (ovšem nedávnou jsem s hrůzou zjistila, kolik jich je v obyčejném chlebu...). Teď jsem ale slyšela, že horší než éčka jsou aromata. A že by se měly konzumovat maximálně tak potraviny obsahující "přírodní aroma". Jsou aromata skutečně tak škodlivá? Slovo "aroma" ve svém složení totiž obsahuje téměř všechno, včetně ovocného čaje.
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:43)
paní Marto, i látkám určeným k aromatizaci potravin věnuje Evropská komise velkou pozornost. Všechny tyto látky jsou podrobovány toxikologickým testům a teprve pokud jsou uznány za bezpečné, mohou být zařazeny na pozitivní seznam. Výrobci aromat pak mohou používat jen látky uvedené na seznamu. Pokud výrobce použije "přírodní aroma", potom jeho zdrojem jsou běžné potravinářské suroviny rostlinného či živočišného původu, nebo přímo potraviny. Typickým příkladem je vanilka - dnes je na trhu jak klasický vanilkový cukr s obsahem ethylvanilinu, tak cukr s obsahem přírodního vanilinu.
OTÁZKA (12.2.2013 13:45) m.kolařík
Je aspartam pravděpodobně, nebo určitě nebezpečný, nezdravý?
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:47)
pane Kolařík, bezpečnost sladidla aspartam již byla několikrát zpochybněna, nicméně žádná podezření např. z kancerogenity doposud nebyla prokázána. Bezpečností konzumace tohoto sladidla se rovněž zabýval Evropský úřad pro bezpečnost potravin.
OTÁZKA (12.2.2013 18:12) Milan Vácha
Dobrý den, paní Winklerová, určitě nebudu první, ale přesto prosím: Která E, v jakém množství a v jakých potravinách způsobí při opakovaném požití zdravotní potíže a jaké u dospělých popř. u dětí? Nač si dát při nákupu potravin obvzlášť pozor, čeho se vyvarovat? Děkuji za odpověď!
ODPOVĚĎ (13.2.2013 13:59)
dobrý den pane Vácha, já neznám éčka, která by způsobovala zdravotní potíže. Pokud by taková éčka byla známa, nebyla by povolená k používání. Je pravda, že některá éčka mohou způsobovat přecitlivělost, alergické reakce ... To mohou ale způsobovat i běžné potraviny - je známá přecitlivělost na oříšky, sojové produkty, celer apod. Z éček je to nejčastěji oxid siřičitý (bývá ve víně, sušeném ovoci), nebo kyselina glutamová, která je součástí různých druhů koření (zejména polévkové koření), nebo některá barviva. Můžete se takovým potravinám vyvarovat, vyžaduje to však čtení textů etiket.
OTÁZKA (13.2.2013 6:21) Petr 2
Myslim ze nez sahlodlouze diskutovat o skodlivosti aditiv maji vetsi vyznam otazky: Jake paky mate na vyrobce? Co s tim muzete jako ustav udelat? Na kom jste legislativne a financne zavisli? Cim je zarucena vase nezavislost pri posuzovani a objektivita?
ODPOVĚĎ (13.2.2013 14:18)
pane Petře, Výrobci potravin se při používání éček musí řídit evropskými předpisy - jsou stejné pro všechny členské státy EU. Pokud předpisy nedodrží,platí velké pokuty. Kontrolou dodržování předpisů se zabývá Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Tímto bych se se čtenáři LN ráda rozloučila, další dotazy mohu zodpovědět někdy příště.