Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

K vyšetření prostaty vede odběr krve. Základem je přijít včas

Zdraví

  7:58
Měl by jej po padesátce absolvovat každý muž, přesto se mu řada z nich vyhýbá. Řeč je o preventivním vyšetření, které dokáže odhalit rakovinu prostaty.
Odběr krve - ilustrační foto

Odběr krve - ilustrační foto foto: MAFRA

Příčina vzniku nádorů prostaty zatím není známa, a proto neexistuje žádná primární prevence ani doporučení, jak tomuto onkologickému onemocnění předejít. Zbývá tak včasné zachycení. Naštěstí, když se nádor zachytí brzy, má muž velkou šanci na vyléčení.

Lékaři mají v současnosti k dispozici jednoduchý test, s jehož pomocí se jim daří s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu odhalit ještě v době, kdy je lokálně omezena a je zcela vyléčitelná.

Hladina antigenu varuje

Jde o otestování hladiny takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. To je bílkovina, kterou vytvářejí buňky prostatických žlázek. Vylučují tekutinu, která se stává součástí ejakulátu vycházejícího z penisu při pohlavním vyvrcholení. Malé množství tohoto antigenu se dostává do krevního oběhu, a proto může být detekováno z krevního vzorku.

Vyšetření prostaty krok za krokem

  • Vstupní pohovor a celková prohlídka pacienta.
  • Krevní testy k určení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).
  • Důkladné vyšetření prostaty – vyšetření per rektum.
  • Ultrazvuk, výpočetní tomografie (CT) či magnetická rezonance k potvrzení nebo upřesnění diagnózy.
  • Při podezření na nádorové onemocnění se odebírá vzorek tkáně.
  • Scintigrafie kostí (diagnostická metoda používaná v nukleární medicíně) ke zjištění přítomnosti kostních metastáz.

Samotný PSA není nebezpečný, ale jeho vysoká hladina může signalizovat problém týkající se prostaty. Vyšetření PSA se provádí z malého vzorku krve pomocí přesné laboratorní imunologické metody.

Od konce sedmdesátých let se díky objevu PSA významně zvýšil počet odhalených případů karcinomu prostaty.

Pravidelné kontroly

„Muži by si měli nechat udělat krevní odběr už ve 40 letech. Podle jeho hodnoty by pak měly být určeny další intervaly, kdy vyšetření PSA opakovat. Riziko vzniku rakoviny prostaty se významně zvyšuje po 50. roce života. Každý muž by tedy v tomto věkuměl pravidelně absolvovat preventivní kontroly. Muži po padesátce by měli toto vyšetření absolvovat jednou za 1–2 roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře,“ vysvětluje urolog Otakar Čapoun, který působí na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Vyšetření hradí pojišťovny

Kromě testování PSA se v případě karcinomu prostaty k diagnostice využívá také vyšetření pohmatem per rektum, tedy přes konečník, a právě toho se muži obávají nejvíce. Jde přitom o nebolestivé vyšetření, které trvá doslova několik málo okamžiků.

Provádí jej praktický lékař v rámci běžných preventivních prohlídek, případně internista nebo urolog. Toto vyšetření pak doplní výsledky krevního testu. Pokud je hodnota PSA nižší než 2,5 nanogramu na mililitr a současně kontrola konečníkem normální, znamená to, že nález je negativní a postačí vyšetření opakovat jednou ročně.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty Jde o nejčastější nádorové onemocnění českých mužů. Riziko vzniku nádoru roste spolu s věkem. Průměrný věk mužů, u kterých je objevena rakovina prostaty, je 69 let. Ve vyšším riziku jsou ale všichni muži starší 50 let, a proto by měli chodit na preventivní prohlídky. Trvá několik let, než se nádor prostaty vyvine natolik, že začne působit problémy a objeví se první příznaky. Proto je důležité přijít na preventivní prohlídku, i když muž necítí žádné obtíže. Pokud se rakovina prostaty objevila u přímého příbuzného, zdvojnásobuje se u muže riziko, že onemocní také. V případě více příbuzných se stejnou diagnózou roste riziko až jedenáctkrát.

„Je-li hodnota PSA vyšší než 2,5 ng/ml nebo ukáže vyšetření konečníkem nějakou nepravidelnost nebo zatvrdnutí, je potřeba doplnit informace o biopsii, tedy odběr vzorku tkáně,“ popisuje docentka Jana Prausová, přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocniceMotol v Praze. Právě biopsie, odběr malého vzorku tkáně, který je následně vyšetřen pod mikroskopem, diagnózu rakoviny prostaty potvrdí, nebo vyvrátí.

„Při podezření na karcinom prostatymohou následovat další kontroly, jako je zobrazení ultrazvukem přes konečník. Využít se dá ještě počítačová tomografie, magnetická rezonance nebo scintigrafie kostí, což je diagnostická metoda používaná v nukleární medicíně k zjištění kostních metastáz. Všechna tato vyšetření jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ dodává onkoložka.

Základem je přijít včas

Největší šanci na vyléčení má karcinom, který je nalezen a léčen ještě během časného stadia. To znamená ještě předtím, než nádorové buňky opustí prostatu a dostanou se do jiných částí těla, kde vytváří metastázy. Proto je tak důležité, aby muži nezanedbávali preventivní vyšetření a využívali možnosti, že jej mají hrazené ze zdravotního pojištění.

„Zejména muži z rodin, kde se nemoc vyskytla, by měli na prevenci myslet ještě intenzivněji a na prohlídky docházet pravidelně,“ doporučuje onkoložka.

Autor: