Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kávu jsme zavrhovali neprávem, říká odborník na výživu

Zdraví

  6:53
Kávě uškodilo její spojování s kouřením, říká docent Pavel Kohout, gastroenterolog a nutricionista, člen Fóra zdravé výživy.

Káva - ilustrační foto: Shutterstock

LN Netajíte se tím, že ještě před pěti lety byste o kávě tvrdil řadu věcí, které by od její konzumace odrazovaly. Proč jste změnil názor?
Oslovili mne lidé ze vznikajícího Institutu kávy, zda bych nechtěl pomoci, aby se šířily pravdivé informace o kávě a jejích účincích na lidský organismus. Od té doby jsem se seznámil s mnoha vědeckými poznatky a s výsledky řady nových klinických studií, které již kávu nezatracují, ale naopak dokazují její prospěšnost pro lidské zdraví.

LN Když u vás v pražské Thomayerově nemocnici zjišťujete pacientovu anamnézu, na pití kávy se už tedy neptáte?
Ptám se samozřejmě nadále. Je to důležité například u pacientů s vředovou chorobou, neléčeným vysokým tlakem a podobně. Dříve bylo běžné, že lékaři v jedné otázce shrnovali kouření, pití alkoholu a kávy a všechny tři záležitosti považovali za stejně škodlivé. Jenže právě spojení konzumace kávy s kouřením kávě hodně uškodilo. Například na přelomu 60. a 70. let minulého století vědci přišli na to, že kouření způsobuje kardiovaskulární choroby. No a s kouřením se „svezla“ i káva, která naopak cévy chrání. Nebo jiný příklad: káva byla podezřívána z přispění k tvorbě nádorů, především slinivky břišní nebo močového měchýře, kde není jasná jejich příčina. Opět stačilo, aby se při klinických studiích oddělilo sledování pití kávy a kouření. Nyní již existují více než dvě tisícovky studií, které potvrzují, že konzumace kávy rakovinu nevyvolává, nýbrž před nádory může chránit.

Káva - ilustrační foto.

LN Takže kdo pije kávu, chrání se před nádorovými chorobami?

Nejprve musím zdůraznit, že účinky kávy se u každého z nás projevují individuálně. Přizposuzování otázek prospěšnosti či škodlivosti kávy by se mělo zohlednit několik důležitých faktorů, kupříkladu zdravotní stav konzumenta, počet vypitých šálků nebo druh kávy. Co se týká obav z možných karcinogenních účinků kávy, nejnovější studie je rozptýlily. Zjistila se nepřímá úměra mezi počtem vypitých šálků kávy a výskytem zhoubných nádorových chorob. Káva je jako čistě přírodní produkt výborným zdrojem antioxidantů, podílejících se na neutralizaci volných radikálů, jež poškozují v těle genetickou informaci v jádrech našich buněk. Má dokonce vyšší obsah antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce. Vědci odhadují, že může dodávat až 70 procent antioxidantů přijímaných v potravě, a tím chránit kardiovaskulární systém, případně snížit riziko vzniku rakoviny. Kromě toho brzdí volnými radikály způsobené degenerativní poruchy mozku, předčasné stárnutí nebo oslabení nervového a imunitního systému.

LN Zmínil jste prevenci kardiovaskulárních chorob. Ty často provází vysoký krevní tlak – a pití kávy jej přece zvyšuje...
Běžné dávky rizikové nejsou, kávu si určitě mohou dovolit i lidé s hypertenzí. U toho, kdo ji nepije pravidelně, může dojít k mírnému zvýšení krevního tlaku. Ale na kofein se rychle vyvine tolerance a tlak se vrátí na výchozí hodnotu. Asi bych ale kávu nedoporučoval pacientům, kteří mají hypertenzi nově diagnostikovanou, zatím nekompenzovanou, protože u nich ještě nezačaly působit užívané léky.

LN Asi neplatí, že čím víc kávy člověk vypije, tím má šanci na pevnější zdraví?Kávu je třeba konzumovat přiměřeně, tedy podle odborníků vypít denně čtyři až šest šálků. To by mělo odpovídat přibližně 300 mg kofeinu – záleží na způsobu přípravy kávy. Pozor ale na přemíru kofeinu! Může způsobit nervozitu, neklid, nesoustředěnost a ztrátu schopnosti jemné motorické regulace. Smrtelná dávka je zhruba 10 g kofeinu, což by znamenalo vypít asi sto šálků za den.

PSALI JSME:

LN Před kávou býváme varováni i proto, že způsobuje dehydrataci.
Káva je naopak významným příspěvkem k celkovému dennímu příjmu tekutin. Kdo vypije čtyři až šest šálků denně, přijme tak zhruba půl litru tekutiny. Kofein obsažený v této dávce nepůsobí silně močopudně. Po počáteční konzumaci kávy se sice zvyšuje potřeba močení, ale ta při další konzumaci již nestoupá. Záleží na tom, jak silnou kávu pijeme a jakou máme toleranci kofeinu, tedy schopnost jej rychle odbourat.

LN A co těhotné a kojící maminky? Smějí pít kávu?
Většina žen se jí ani v tomto období vzdát nemusí. Studie prokázaly, že malé množství kávy v těhotenství – zhruba dva až tři šálky – nemá negativní vliv na vývoj plodu ani na vznik komplikací. Při kojení je povolená dávka kofeinu 200 mg denně. Pokud se kojící maminka napije kávy a dítě pak v noci nespí, s konzumací kávy to nesouvisí.

LN Velkým hitem je dnes zelená káva – údajně plná antioxidantů a ideální pro podporu hubnutí. Je to tak?
Na rozdíl od pražené kávy nelze z kávy zelené extrahovat téměř nic, tedy ani antioxidanty či kofein a kyselinu chlorogenovou, jež mají přispívat k hubnutí. Je to podobné, jako bychom se snažili konzumovat syrové pšeničné zrno – výtěžnost sacharidů či stravitelnost by byla mizivá. Pohlížet tedy na zelenou kávu jako na zázračný prostředek k hubnutí je naprosto neopodstatněné.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.