Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kdo objevil Ameriku? Číňan?

Věda

  9:52
PRAHA - Znali Číňané Ameriku sedmdesát let před první Kolumbovou cestou? Podle nově zveřejněné mapy toho dokázali mnohem víc. Existují však silné pochyby o pravosti dokumentu.

Mapa foto: Reprofoto

Na počátku patnáctého století podnikl čínský admirál Čeng Che s obrovským loďstvem sedm cest po jihoasijských mořích a dospěl až k břehům východní Afriky. To je neoddiskutovatelný historický fakt. Podle mapy, kterou včera ukázal na tiskové konferenci významný čínský právník a sběratel Liou Kuang, byly tyto cesty jen malou částí objevitelského úsilí dynastie Ming.

Nově zveřejněná mapa, kterou její vlastník koupil v roce 2001 u jednoho šanghajského obchodníka za 500 dolarů, pochází z roku 1763. Její popis ale tvrdí, že jde o kopii dokumentu vytvořeného v 16. roce vlády císaře Jong Li, tedy v roce 1418. Středověký kartograf s velkou přesností zakreslil obrysy Severní i Jižní Ameriky, a to včetně severního pobřeží Kanady. O hledání tzv. Severní cesty se přitom bezúspěšně snažilo mnoho generací evropských námořníků. Na mapě jsou zakresleny také Austrálie, Nový Zéland a Antarktida. Ovšem v těchto případech je nesrovnalostí víc.

Kopie či padělek?
Při porovnání se soudobými představami evropských kartografů vítězí Číňané na plné čáře. Pokud mapa skutečně pochází ze začátku 15. století, byli by největší evropští mořeplavci jako Kolumbus, Vasco de Gama, Magellan a vlastně i James Cook degradováni do role objevitelů již objeveného.

Čeng Che, egendární mořeplavec
Datování nového dokumentu je však velmi sporné. První posudky vycházejí z dobrozdání znalců umění, kteří posuzovali stáří podle barvy papíru a inkoustu. Skutečná odborná expertiza bude dokončena až v únoru. Ale i v případě, že se potvrdí stáří objevené kopie, zůstane pochybnost o tom, nakolik odpovídá mapě nakreslené v roce 1418.

Vyvstávají i další otázky: jak je možné, že cestovatelé znali poměrně přesně obrysy východního pobřeží Ameriky? To by vyžadovalo mnohem delší expedice. Podle záznamů začaly čínské objevitelské cesty v roce 1405.

Nelze předpokládat, že se tak důkladné znalosti podařilo nashromáždit za 13 let. Vždyť Kolumbus stihl podniknout jen tři cesty do Ameriky a z nich měl jen neurčitou představu o tvaru pobřeží. A to je vzdálenost mezi Španělskem a Novým světem podstatně kratší než z čínských přístavů.

Další námitky vyplývají z jazykového rozboru. Texty vepsané do mapy podle některých odborníků svým stylem neodpovídají době dynastie Ming.
Pro příznivce teorií, které vyslovil britský historik Gavin Menzies v knize "1421: Rok, když Čína objevila Ameriku" je ale vše jasné. Objev je dalším důkazem slavné čínské historie. "Věřím, že existují další mapy a záznamy, lidé si jen neuvědomují jejich důležitost," řekl majitel mapy Liou Kuang.

Autoři: