Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kdy vznikl první moderní teploměr?

Magazín

  7:35
Pokud by zůstalo u původního nápadu švédského vědce Anderse Celsia, blížila by se aktuální venkovní teplota stovce stupňů. A voda pod nulou by nemrzla, ale vařila by se. Celsiova stupnice z roku 1742 měřila teplotu oproti dnešnímu způsobu naruby a své místo si tyto dvě hodnoty vyměnily až později (a dokonce teprve roku 1948 byla stupnice po Celsiovi pojmenována).
Vedra - ilustrační foto

Vedra - ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

V polovině 18. století, kdy se svou řadou od stovky do nuly přišel, však lidé teplotu už nějaký ten pátek měřili – a šlo to i bez stupňů. První termoskopy se objevily koncem 16. století a jejich vynález se připisuje celé řadě tehdejších vědců. Nejznámějším z nich je astronom Galileo Galilei, jehož verze měřidla teploty se datuje do roku 1593. Byl to jednoduchý instrument: skleněná trubice zakončená na jedné straně baňkou.

Kazetám neodzvonilo. Jak a kdy vznikly magnetofonové pásky?

Trubice se vložila do nádoby s vodou a v závislosti na okolní teplotě v ní voda klesala, nebo stoupala. Místo vody se používalo také víno či líh. Takové měření však trpělo tím, že jej zkresloval atmosférický tlak. Teprve Ferdinand II., velkovévoda toskánský, roku 1654 přišel na to, že přesnějšího výsledku dosáhne uzavřením trubice.

Termoskopům však stále chyběla jednotná stupnice, ze které by se dalo odečíst, jaké je teplo nebo zima. Prvním, kdo svůj přístroj vybavil numerickou stupnicí, se stal italský vynálezce Santorio Santorio, který tak roku 1612 odstartoval závody v měření. V jednu chvíli existovalo dokonce pětatřicet různých stupnic. Masového rozšíření se nakonec dočkaly jenom dvě – ta Celsiova a stupnice Fahrenheitova.

Mráz. Ilustrační foto.

A právě německý fyzik Daniel Gabriel Fahrenheit sestrojil první moderní teploměr. Roku 1709 nejprve použil k určení teploty líh a o pět let později sáhl po rtuti, jež vykazovala lepší vlastnosti pro měření. Ten samý Fahrenheit za dalších patnáct let přišel se standardizovanou stupnicí, kde stovka neoznačovala bod varu vody, ale přirozenou teplotu těla (od té doby byla o něco snížena na 98,6 stupně). Bod tání tak činil 32 a var 212 stupňů. Dnes jsou jeho stupnicí vybaveny teploměry jen v pár zemích světa (například USA, Belize nebo na Kajmanských ostrovech), ve většině zemí ukazují teplotu ve stupních Celsia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!