Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Když jste v kondici, mírná nadváha nevadí, říká obezitolog

Jídlo - ilustrační foto.

Jídlo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Rozhovor
Váha je jen číslo, důležitější je fyzická zdatnost a celkový zdravotní stav, shrnuje obezitolog Martin Matoulek, který působí na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Lidé s mírnou nadváhou, pokud netrpí zdravotními problémy, mají mnohdy lepší životní prognózu než štíhlí.
  7:53

LN S čím by měl začít člověk, který chce zhubnout?
Pokud to s hubnutím myslí opravdu vážně, měl by vědět, jak se jeho hmotnost vyvíjela v posledních zhruba deseti letech, a uvědomit si, kdy u něj došlo ke změně, která vedla k nárůstu hmotnosti. Může to být změna zaměstnání, mateřství, ale i to, že člověk přestal sportovat. Vedle toho by měl znát svou výchozí hmotnost, svůj energetický příjem a také výdej.

LN Co k tomu potřebuje?
Pro začátek stačí tužka a papír, kam si bude zaznamenávat, co kdy během dne jí a v jakém množství, stejně jako bude zaznamenávat svou pohybovou aktivitu, což je i obyčejná chůze. Často už sledování jídelníčku vede k tomu, že lidé svůj režim začnou měnit a jejich váha jde dolů. Anebo získají informace o sobě a vědí, co by ve svém životě mohli změnit.

Většina dětí z obezity nevyroste. Řešte problém včas, varují lékaři rodiče

LN Patří k těmto informacím i to, že člověk zná svůj zdravotní stav?
Všichni máme možnost preventivních prohlídek u svého praktického lékaře, které jsou dvojnásob důležité, pokud nám vlivem rodinné zátěže hrozí rozvoj závažných onemocnění. Týká se to zejména chorob srdce a cév nebo diabetu. Pokud se u vašich rodičů objevila například cévní mozková příhoda, měli infarkt myokardu nebo diabetes, hrozí vám tato onemocnění také, a dokonce v mladším věku. Běžně se již dnes setkáváme se čtyřicetiletými diabetiky nebo pacienty po infarktu.

LN Kdy se vydat do obezitologické ordinace?
Staráme se o pacienty s vyššími stupni obezity a nemocné, kteří mají nejen nadváhu nebo obezitu, ale také diabetes či kardiovaskulární choroby. Vedle toho pečujeme o pacienty, kteří mají za sebou opakovaně neúspěšné hubnoucí pokusy, kdy sice zhubli a to i několik desítek kilogramů, ale nabrali je zpět. Také připravujeme pacienty k bariatrickým operacím, což je chirurgická léčba obezity. Obecně ale platí, že by se člověk měl nejprve poradit se svým praktickým lékařem, který je schopen zhodnotit jeho situaci a případně jej předat k nám.

LN Čím začíná léčba u vás?
Základem je podrobná anamnéza hubnoucích pokusů, která nám umožní zhodnotit, zda je člověk připraven na změnu svého režimu. Může se stát, že nemá vhodné podmínky, ať už doma nebo v zaměstnání, a nejdříve potřebuje psychologickou intervenci. Jeho jídelníčku se věnujeme až tehdy, kdy je připraven. Proto je součástí našeho týmu také psycholog.

LN U rozhovoru nad svým jídelníčkem se asi pacienti dozvědí, co dělají špatně...
Většina našich pacientů tuší, co dělají špatně. Sami vědí, že jíst šestkrát týdně uzeniny není v pořádku. Smyslem naší práce není vyvolávat v pacientech pocity viny, ale naopak je zbavit zbytečného strachu, aby se nebáli s námi mluvit a pravdivě nás informovat o tom, co jedí. Pro nás je mnohem cennější podrobně sepsaný jídelníček i se všemi „poklesky“ než to, když jen odhadnou, co snědli. Správně zapsaný jídelníček obsahuje také množství jídla, což znamená si pokrmy vážit, a čas, kdy člověk jedl. Pokud nemáme od pacientů kvalitní vstupní data, jen těžko jim můžeme nabídnout účinnou pomoc.

Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři

LN Čím pokračujete?
Další krok je dát data do elektronické podoby, což zvládnou pacienti doma např. na webu Kaloricketabulky. cz. Získají tak informace o svém energetickém příjmu a sami zjišťují, jak by mohli svůj jídelníček upravit, aby přijímali méně energie a přitom jim jídlo chutnalo. Sami tak zkouší různé změny a poznávají, jaké jídlo jim vyhovuje. Je to sice pomalejší, ale dlouhodobě účinné. Když pacienti dostanou předem připravený jídelníček, sice hubnou rychleji a zpočátku i více, ale nepochopí změnu, kterou prošli a ani nezažijí radost z toho, že proměně svého stravování konečně rozumí.

LN Co by mělo být cílem hubnutí?
Žít kvalitní a spokojený život, což rozhodně není stálé dodržování nepříjemné diety nebo jen nižší číslo na váze. Nemá smysl trápit se přísným režimem, kdy si zakážu úplně všechno, o čem si myslím, že je to „nezdravé“. Výsledkem takové diety je, že člověk nezvládá každodenní zátěž, je vyčerpaný a podrážděný. Protože mu chybí sacharidy, nemá dostatek energie promozek a nezvládá krizové situace. Pro své okolí je natolik nesnesitelný, že nakonec své snažení vzdá a raději se nají. To, co nám ukazuje váha, je ale jen číslo, mnohem důležitější je naše fyzická zdatnost. Mít pár kilo navíc, pokud nejsou spojena s diabetem či onemocněním srdce a cév, neznamená větší problém. Naopak je lepší zvýšit svou tělesnou zdatnost o 10 procent než snížit o 10 procent svou hmotnost.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...