Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Když to nejde doma, tak to zkuste venku

Magazín

  14:28
PRAHA - Jedenáct dílů jsme se bavili o tom, jak připravit sushi doma. Jenže občas se člověku nechce, nebo se to nepovede, nebo chce vidět, jak to dělají profesionálové. Pak si zajde na sushi ven, do japonského baru nebo restaurace.

Sushi foto: Reprofoto

I proto se hodí vědět, jak to tam běžně chodí. V dobrém sushi baru jste při příchodu vždy zřetelně pozdraveni a uvítáni. V přeplněných barech v Japonsku mě pokaždé udivilo, jak hlasitě mne při příchodu a odchodu všechen personál zdravil.

Vaše první kroky by měly vést k „sushi case“, vitríně, která chladí připravené denní syrové ryby. Již při tomto pohledu se často velice rychle rozpozná kvalita místní nabídky. Místo k sezení může být dilema, já většinou dávám přednost místu na baru, kvůli dobrému výhledu na práci kuchařů.

Můžu si tam taky něco zajímavého „vyhlédnout“ z objednávky jiného hosta.
U stolu je vždy po ruce sójová omáčka, hůlky a stojánek na ně - hashioki. Po usazení je zvykem podávat navlhčený ručník - oshiburi. V zimě horký, v létě studený. Japonci jsou zvyklí se v případě potřeby osvěžit i na obličeji nebo třeba za krkem. Tento zvyk je velice příjemný a díky němu se pak nemusíte bát jíst sushi třeba i rukama.

Sushi na celý koráb
Obsluha vám samozřejmě nabídne nejprve něco k pití. Nejoblíbenější k sushi bývá stolní voda, japonské pivo, a zejména rýžové víno saké. Opět platí, že se v zimě pije horké a v létě naopak vychlazené. Většinou se servíruje v karafkách, pije se ale z malinkých pohárků. Nenechte se jimi zmást, protože toto víno nenápadně, ale jistě stoupá do hlavy.

Nejraději si v neznámém sushi baru po japonském způsobu objednám libovolný druh sashimi. Pokud vypadá pěkně a je chutné a čerstvé, pokračuji v objednávce. V opačném případě odcházím.

Jídelní lístky jsou zejména u nás a v Evropě doprovázeny vyobrazením jednotlivých sushi variací. Většinou kombinuji několik kousků nigiri i sashimi a k tomu doplním zajímavou rolku maki. Je běžné objednat společně s protějškem na jeden tác, nebo dokonce na jednu loď (velký dřevěný tác ve tvaru lodě, říká se také koráb) v případě větší společnosti.

Pro dospělého muže bývá dostatečná porce v následujícím množství - pět kousků nigiri nebo devět kousků sashimi, tři rolky maki či dva kornouty temaki. Nebo různé kombinace mezi tím. Než sushi připraví, restaurace může hosta pozvat na teplý předkrm - zenzai. K němu si může host objednat další z předkrmů - polévku miso nebo suimono, saláty z japonských marinovaných zelenin a nebo kaisen, velký salát s mořskými plody.

S wasabi pomalu
Tak a teď přijde na řadu sushi. Není to tak složité, jak to vypadá. Hůlky jako typický nástroj ke konzumaci asijských jídel jsou správně jednorázové. Po jejich rozlomení si dle návodu na obalu zkoušíte jejich držení. Existují také speciálně upravené jednorázové hůlky pro začátečníky, které fungují jako pinzeta a snáze se „ovládají“. Nakonec, sushi je možné jíst i rukama nebo si vyžádat příbor.

Sushi nejprve namočte v sójové omáčce, ve které je rozpuštěné wasabi, zelená křenová pasta. Wasabi přidávejte postupně, protože je značně pálivé. Každé sousto se pak zajídá marinovaným zázvorem. Tato velice zdravá pochutina neutralizuje chuť v ústech a dává rozeznat jednotlivé chuti sushi.

Sushi kousky by se měly dát sníst celé. V případě velkých rolek futomaki je toto trochu komplikované, a proto napoprvé nedoporučuji. Sójová omáčka hodně barví, proto není žádná ostuda dát si ubrousek pod bradu.

Jako dezert doporučuji zmrzlinu ze zeleného čaje mača (matcha). Větší jahodovo-krémový dezert ichigo je také vyhledávanou lahůdkou na závěr. Dobrou chuť a na shledanou nad sushi zase někdy příště.

Autoři: