Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Klíště je schopné přenést nemoc v každém stádiu vývoje, varuje lékařka

Zdraví

  6:41
PRAHA - Riziko kousnutí klíštětem rok od roku stoupá. Parazitům se daří v období dlouhotrvajících dešťů a ve vlhkém terénu. "Klíšťata patří k malým a těžce viditelným živočichům. Jsou ale početná a stávají se častým zdrojem vážných onemocnění," upozorňuje lékařka Jana Yanová z Canadian Medical Care.

Lidovky.cz: Klíšťata prochází různými stádii vývoje. Ve kterém z nich hrozí přenos klíšťové encefalitidy?
Klíšťata jsou bohužel schopna přenosu nemoci v každém vývojovém stádiu. Po přisátí klíštěte se virus, který klíště přenáší, dostává do krevního oběhu hostitele. Nemoc prochází dvěma charakteristickými fázemi. V první fázi, přibližně 1-2 týdny po nákaze, se u pacientů objeví příznaky podobné chřipce jako například bolest svalů a zvýšená teplota. Během několika dní tyto příznaky postupně odezní. Druhá fáze je již vážnější a její průběh nebezpečnější.

Co jste možná nevěděli:

  • Dospělá samička klíštěte může naklást až 3000 vajíček
  • Klíšťata mají tři vývojové fáze: larva, nymfa a dospělý jedinec
  • Klíšťata láká lidský pach, tělesné teplo a kysličník uhličitý
  • Pro dosáhnutí dospělosti většinou klíště vystřídá tři hostitele

Lidovky.cz: Jak probíhá druhá fáze?
Často nemoc ovlivní centrální nervový systém a způsobí meningitidu (zánět mozkových blan), meningoencefalitidu (zánět mozku a mozkových blan) a případně i meningoencefalomyelitidu (zánět mozku, mozkových blan a míchy). Poškození může být velmi vážné a příznaky v této fázi se často projevují silnou bolestí hlavy, zvracením, přecitlivělostí na světlo, tuhnutím šíje, celkovou únavou a malátností. Infekce může také zasáhnout část centrálního nervového systému zodpovědného za regulaci dýchání a funkci srdce, ve vzácnějších případech může způsobit i smrt. Po tom, co pomine nejakutnější stav, pacienti často uvádějí přetrvávající problémy s koncentrací, pamětí, bolestmi hlavy. Bohužel i ochrnutí končetin patří k možným trvalým následkům infekce.

Lidovky.cz: Jak postupovat, když na sobě objevíme klíště?
Pokud na sobě najdete klíště, doporučuji místo nejdříve vydezinfikovat. Poté použijte pinzetu pro uchopení klíštěte a jeho vytočení v jednom směru. Jako alternativu můžete zvážit vyvyklání klíštěte jemnými kývavými pohyby. Vždy se však vyvarujte vytrhnutí silou. Toto by mohlo způsobit neúplné odstranění klíštěte. Jakmile je klíště odstraněno, znovu místo vydezinfikujte.

Lidovky.cz: Neméně častým onemocněním, které klíšťata přenášejí, je lymská borelióza. Jak se projevuje tato infekce?

Borelióza je také způsobena kousnutím klíštěte, ale v tomto případě je původcem bakterie Borrelia burgdorferi. I toto onemocnění má několik stádií. Několik dní až týdnů po kousnutí klíštětem se objeví charakteristické příznaky. Na kůži nacházíme fialově červenou skvrnu s vybledlým centrem. Tato skvrna může dosáhnout velikosti až desítek centimetrů a může se objevit i na jiném místě, než kde došlo k přisátí klíštěte. U dětí častěji nacházíme červený uzlík, tzv. boreliový lymfocytom. Vyskytuje se nejčastěji na ušním boltci, na nose, ale i kolem prsních bradavek či na skrotu. Toto stádium bývá často spojeno s lehce zvýšenou teplotou, bolestmi kloubů a hlavy, celkovou únavou.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Co by se mohlo stát, pakliže borreliózu včas neodhalíme a tudíž neléčíme? 
Pokud není lymská borelióza léčena, infekce může přejít do dalšího stádia, kdy může napadnout klouby, srdce a nervový systém. Obrna lícního nervu je jedním z dosti častých následků. Bohužel až u 30 procent veškerých případů nejsou přítomny charakteristické příznaky a nemoc tak zůstává bez léčby. Třetí stádium nemoci zahrnuje imunopatologické procesy, které způsobují často nevratné chronické změny v nervovém systému, kůži a očích.

Lidovky.cz: Existují místa, kde je riziko nákazy pravděpodobnější?
Jelikož jsou klíšťata často v okolí travnatých ploch a lesů, je dost pravděpodobné dostat se do kontaktu s klíšťaty jak v městských parcích v Praze, tak i ve volné přírodě. Nedá se tedy určit žádné bezpečné místo, kde by se klíšťata nevyskytovala. V případě klíšťové meningoencefalitidy v Česku však existují rizikovější lokality, jako jsou střední, západní a jižní Čechy. A třeba okolí Plzně a Brna. V případě lymské boreliózy jsou severní a jihovýchodní části republiky považovány za rizikovější s větším množstvím výskytu onemocnění.

Lidovky.cz: Lze nějakým způsobem předejít zakousnutí klíštěte?
Pro snížení rizika kousnutí klíštětem se doporučuje nosit dlouhé světlé kalhoty, na kterých jsou klíšťata dobře vidět, uzavřenou obuv, případně ponožky zastrčené do nohavic. Světlé oblečení nám pomůže klíšťata lehce zahlédnout a odstranit, než dojde k jejich přisátí. Klíšťata se často vyskytují v trávě u zdrojů vody, u řek a potoků, jelikož právě tam se shromažďují zvířata, na kterých parazitují. Repelenty mohou také snížit riziko přisátí klíštěte.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...