Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Knihy o výchově dětí? Skvělý obchod, ale využití v praxi drhne

Zdraví

  10:35
PRAHA - Moderní doba nabízí návody na cokoli: jak vydělat první milion, jak si postavit krbová kamna, jak uvařit ze zbytků či jak si poradit s neposlušným dítětem. Jenže zatímco pec na chalupě podle příručky možná postavíte, útlá brožurka z vašeho dítěte nejmilejšího andílka na světě neudělá. Příručky o výchově se skvěle prodávají, ale jejich uplatnění v praxi drhne. Proč rodičovské manuály nefungují?
Brečící batole (ilustrační foto)

Brečící batole (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jakmile naše Nikolka vyrostla ze zavinovačky, začal můj muž Pavel uplatňovat styl výchovy, na který byl zvyklý z domova, říká třicetiletá Alena, která je se svým prvním dítětem na mateřské. „To znamená, že vyžadoval poslušnost a žádné odmlouvání,“ vysvětluje. Od té doby dost často s manželem řeší rozdílný přístup k výchově dcery, která je neposedná a podřizuje se jen s velkou nelibostí. „Já jsem zastáncem volné výchovy, nemám ráda, když se dítěti pořád něco přikazuje,“ oponuje Alena. Jako oporu pro své tvrzení si bere názory dalších maminek, které vyčetla na různých diskusních fórech. „Ostatně dnes se přece autoritativní vychovávání nedoporučuje,“ argumentuje. Skutečnost je ale trochu jiná.

Pohlavkující ředitel: Rodiče jsou dnes agresivní, z dětí vychovávají drzouny

Nejrůznější návody, trendy a rady, jak vychovávat potomky, zaplavují internet, diskusní fóra a také knihkupectví. Výchovné příručky patří hned po kuchařkách a severských detektivkách k nejprodávanějším knihám a v regálech prodejen jich najdete desítky. Letos se nejvíc prodával titul (na 12. místě) Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, který čtenáři hodnotí jako čtvrtou nejlepší knihu tohoto roku. Úspěšná byla příručka Vychováváme děti a rosteme s nimi. Ohlas měly i knihy Respektovat a být respektován či Koncept kontinua. Mezi mladými matkami právě letí trend „výchovy nevýchovou“. Odborníci z řad psychologů se shodují, že nebývalá obliba výchovných návodů má víc důvodů. Mezi dva nejpodstatnější ale řadí fakt, že stále méně dokážeme naslouchat vlastním instinktům a intuici, a skutečnost, že na vše chceme rychlé řešení.

„Jsme zvyklí dostávat jednoduché návody. I některé příručky o výchově tak vypadají,“ říká psycholožka Pavla Koucká, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. „Doba je bohatá na instantní návody na kdeco. A proč to ve výchově nefunguje? Zřejmě proto, že dítě není mixér, který sestavíte a používáte podle návodu,“ připomíná Koucká. Podle jejích slov je u příruček ještě jeden problém. Máme totiž – většinou nevědomě – tendenci vyhledávat to, co souzní s našimi názory.

„Takže pozoruji, že empatičtí a vřelí rodiče, když jim něco nefunguje, čtou výchovnou literaturu zaměřenou na rozvoj vztahu, poskytování lásky a respekt k dítěti,“ vysvětluje s tím, že jejich dítě obvykle ale potřebuje „nastavit mantinely“ a sebejisté a rozhodné rodiče.

A je to i opačně: rodiče, kteří jsou chladní, zacílení na výkon, čtou behavioristicky zaměřené autory. Většinou nechápou, že potomek se chová problémově prostě proto, že se cítí nemilovaný. Sebelépe vymyšlená odměna nebo trest nepomohou. „Rodičovství je hodně uměním vyváženosti,“ říká Pavla Koucká. „Extrémní teorie, někdy shledávám až prvky ideologie, škodí, ať už hlásají disciplínu, lásku, nebo cokoli jiného,“ upřesňuje.

Maximum lásky

Jak má ale rodič přijít na to, co jeho dítě skutečně potřebuje? Mezi matkami se hodně mluví o liberální výchově, která nepřipouští žádné příkazy, abychom náhodou nenarušili dítěti rozvíjející se osobnost. Pavla Koucká ale tvrdí, že tento trend už opadá. „Slýchám o maximu lásky, bezpečí, respektu a důslednosti, milovat a respektovat dítě za všech okolností. Všechna tato maxima ale mají svá rizika,“ říká a dodává, že to vlastně není nic nového. I dřív se mluvilo o tom, že tzv. opičí láska, kdy matka svému dítěti promíjí výstřelky, které by jí u cizích dětí vadily, ve skutečnosti spíš škodí. „Matky tak připravují svým dětem život plný nespokojenosti a utrpení. Zapomínají předně, že život nebude se s nimi mazliti, nebude hověti jejich choutkám a pohodlí. Jak trpké jim pak bude odříkání, jemuž nikdy nepřivykly,“ ptá se autorka prvorepublikové stati Nepravá láska mateřská Hana Preisová.

Uhlídat hranice mezi láskou bezpodmínečnou a nekritickou je někdy velmi obtížné. Lucie Harnošová, lektorka, která se zabývá intuitivním rodičovstvím, soudí, že bezpodmínečné lásce se dá na učit. „Ona stejně v každém z nás uvnitř je, jen je někdy schovaná pod nánosy starých křivd a špatných zkušeností,“ tvrdí Lucie Harnošová. Říká také, že rodiče s dětmi často komunikují formou manipulace nebo přijímají jen jeho jednu stránku, a to většinou tu „hodnou“. Je zastánkyní intuitivního rodičovství, ačkoli i tady existují mnohá „ale“. Lektorka je popisuje jako určitou ztrátu instinktů: „Dnes jsme od svých instinktů hodně odpojeni a mnohdy nám nejde přirozeně se naladit na svoji intuici ani při výchově.“

I proto považuje výchovné příručky za přínosné, velmi ale podle jejích slov záleží na výběru. „Beru kvalitní knihy či kurzy jako skvělou inspiraci. Je však velmi žádoucí, aby si rodiče vybírali zdroje informací a také si pak vše přefiltrovali přes sebe a své dítě,“ upřesňuje Lucie. Je zřejmé, že už každé miminko je úplně jiné. Každé dítě je individuální, má trochu jiné potřeby, jiné vyjadřování, jiný způsob myšlení. „Pokud se na své dítě dokážeme naladit, ono samo nám dá signály, co potřebuje. Proto rodiče hodně podporuji, aby důvěřovali svým vlastním pocitům a intuici,“ dodává Lucie Harnošová.

Hodně rodičů říká, že je příručky nezajímají, že při výchově zapojují „zdravý selský rozum“. Psycholožka Pavla Koucká říká, že zná rodiče, kterým zmíněný zdravý selský rozum dobře funguje a žádnou výchovnou literaturu nepotřebují. „Znám ale i takové, kteří to sice říkají, a přitom jejich dítětem bych rozhodně být nechtěla,“ dodává. Jde o to, že čistě rozumem si vysvětlíte ledasco. Třeba i to, že trest, i fyzický, je tu proto, aby dítě naučil nebo něčemu odnaučil.

Autor:

Prodej bytu 3+1, 74m2, Na Studánkách, Jaroměř
Prodej bytu 3+1, 74m2, Na Studánkách, Jaroměř

Na Studánkách, Jaroměř - Pražské Předměstí, okres Náchod
3 500 000 Kč