Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Knokaut nepříteli korálů

Věda

  9:26
PRAHA - Ukončení rybolovu vedlo nečekaně i k vymizení přirozeného nepřítele korálů. Vědci zatím nevědí, jak návrat velkých ryb korálům pomáhá. Mořská hvězdice Acanthaster planci, přezdívaná pro četné ostré ostny jako „trnová koruna“, se od roku 1960 už třikrát přemnožila a převalila se přes nejvýznamnější korálové útesy Indického a Tichého oceánu jako ničivá vlna. Hvězdice vyžírá drobné korálové polypy z jejich vápenaté vnější kostry a za sebou nechává spoušť.

Poklesl počet napadení útesů dravou hvězdicí. foto: Reprofoto

Na zdravém, nepoškozeném útesu je polypy obydlena asi pětina. Když přes útes přejdou žravé hvězdice, zbudou polypy nejvýše na pěti procentech jeho plochy.

 Boj s trnovou korunou je obtížný. Většinou její populační vlna opadne až poté, co hvězdice v dané oblasti sežerou většinu korálů a přemnoženou populaci zdecimuje hlad a choroby. To už bývá pro korály pozdě.
 Přesto nejsme při ochraně korálových útesů před trnovou korunou bez naděje. Nejnovější výzkum australských biologů ukázal, že se hvězdici nedaří tam, kde člověk přestal do života na korálovém útesu zasahovat.
 Na Velkém bradlovém útesu při východním pobřeží Austrálie byly v roce 1989 vyhlášeny přísně hájené oblasti, kde platí absolutní zákaz rybolovu. Tyto zóny zaujímaly 4,5%z 345 400 kilometrů čtverečních rozlohy Národního parku Velký bradlový útes.

Zatím bez přímých důkazů
Tým vědců vedených Hughem Sweetmanem z Australského oceánografického ústavu nyní zjistil, že v zónách se zakázaným rybolovem dochází k nebezpečnému přemnožení trnové koruny mnohem vzácněji než v oblastech, kde se i nadále rybaří. Tuto bezpochyby dobrou zprávu přináší nejnovější číslo významného přírodovědeckého časopisu Current Biology.

 Sweetman a jeho kolegové zatím netuší, na jakou překážku trnová koruna v přísně hájených zónách Národního parku Velký bariérový útes naráží. Ryby, jež obvykle padají za oběť rybolovu, nemohou hvězdici přímo ohrozit.
 „Předpokládalo se, že se lovené druhy ryby živí larvami hvězdic,“ říká Sweetman, ale zároveň přiznává, že pro to neexistují solidní důkazy. „Ryby byly přistiženy při požírání larev hvězdic nejvýš jednou nebo dvakrát. Proto je naše zjištění zcela nečekané.

 Za mnohem pravděpodobnější vysvětlení považují australští odborníci změny v celém potravním řetězci korálového útesu. Na přísně hájených útesech stoupá početnost větších druhů ryb. Mnohé z nich jsou dravé a loví menší druhy ryb. Dochází tak k redukci populací ryb, jež se živí velkými bezobratlými živočichy. Tito tvorové jsou pak na chráněném korálovém útesu mnohem hojnější a decimují populaci larev trnové koruny.

 V roce 2004 došlo v organizaci Národního parku Velký bradlový útes k rozsáhlým změnám a zóny se zákazem rybolovu se rozšířily na třetinu jeho plochy. I toto opatření už nese ovoce. Sweetman zaznamenal v nově vyhlášených chráněných zónách návrat vzácných druhů ryb, které tu už dlouho nikdo neviděl. Vědci doufají, že rozšíření přísně chráněných zón do budoucna výrazně sníží rizika přemnožení trnové koruny.

 Pozitivní zkušenosti z národního parku Velký bradlový útes vedou australskou vládu k vyhlašování dalších přísně chráněných zón. Nejnověji byla rezervace se zákazem rybolovu zřízena v zátoce Lyme na jihozápadě Austrálie.
Autor: