Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kočce nikdy nepodávejte lidské léky, můžete ji zabít, varuje veterinářka

Magazín

  6:17
Otravy u koček jsou poměrně častým jevem, pokud máte podezření, že je vaše zvíře v nebezpečí, rozhodně neotálejte a vyhledejte odbornou pomoc. „Nejčastějšími příznaky otrav u koček je úporné zvracení a průjem, někdy s krví, slinění, třes, křeče, dezorientace, apatie nebo naopak nadměrné vzrušení či agresivita,“ vyjmenovává MVDr. Erika Košíková z veterinární kliniky Madridská.

Kočka foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Lidovky.cz: Jak se pozná otrava u kočky?
Otravy u koček jsou bohužel časté, protože kočka není malý pes a má určité metabolické odlišnosti, které můžou způsobit, že lék vhodný pro psa je pro kočku toxický. Léky určené pro lidi kočce nepodávejte nikdy. Přípravky s obsahem paracetamolu a fenacetinu (Panadol, Coldrex, atd.) můžou kočce přivodit vážné zdravotní potíže až smrt. Rizikové jsou i další léky na bolest jako Ibalgin, Ibuprofen, Voltaren a podobně. Blíží se sezona klíšťat a tedy i antiparazitárních přípravků, proto bych ráda upozornila chovatele, aby vždy používali jen produkty určené pro kočku. Psí antiparazitární přípravky mohou kočku i zabít. Nástrahou můžou být i některé domácí rostliny.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější příznaky otravy?
Nejčastější příznaky otrav u koček je úporné zvracení a průjem, někdy s krví, slinění, třes, křeče, dezorientace, apatie nebo naopak nadměrné vzrušení či agresivita. Pokud máte jakékoliv podezření na otravu, vyhledejte urychleně odbornou pomoc.

Lidovky.cz: Pokud nejde o otravu - z čeho může mít kočka nejčastěji zažívací problémy?
Nejčastějším důvodem zažívacích problémů u koček chovaných v bytě bývá nevhodné krmení, citlivost na některé složky jídla, náhlá změna v jídelníčku nebo střevní parazité. Každá změna v krmení by měla být pozvolná, nově zařazené krmení je vhodné míchat s původním, na které je kočka zvyklá. Přechod na nové krmení by měl ideálně trvat 7 - 10 dní.

Lidovky.cz: Pokud se na veterinu člověk nedokáže dostat ihned, jak by měl postupovat?
Pokud je kočka celkově v dobrém stavu, chová se jako obvykle a má třeba jen lehčí průjem nebo vyzvracela jídlo či žaludeční šťávy, je možné nasadit 24 hod hladovku a ponechat jen čistou vodu. Při zlepšení stavu po hladovce je vhodné začít krmit lehce stravitelné jídlo, např. vařené kuřecí maso s trochou rýže nebo speciální dietu určenou pro zažívací potíže a ponechat do vymizení potíží. V případě, že hladovka nepomohla, kočka dál zvrací, má průjem, objeví se ve stolici nebo ve zvratcích krev, zvíře odmítá jídlo i vodu či změní chování a je apatické, je lepší jej nechat prohlédnout a nasadit adekvátní léčbu.

Lidovky.cz: Může se použít černé uhlí (na průjem)? A jaké dávky?
Může, 0,5 až 1 tabletu, dvakrát denně. Tablety můžete rozpustit ve vodě a podat stříkačkou nebo je podat vcelku do tlamy.

Lidovky.cz: Měla by mít kočka klidový režim?
Většina koček s nějakých zdravotním problémem si ‚naordinuje‘ klidový režim sama. Při méně závažných onemocněních kočku nijak omezovat nemusíte.

Lidovky.cz: Je pro ni lepší být v teple či chladném prostředí?
U bytové kočky žádné změny dělat nemusíte, u kočky polovenkovní nebo alespoň ochočené je po dobu nemoci vhodnější pobyt v domácnosti. Usnadní se tím léčba a kočku máte pod kontrolou.

Lidovky.cz: Jak dlouho čekat s návštěvou u veterináře, pokud obtíže pokračují?
Při výraznější změně chování, pokud je zvíře apatické, nepřijímá vodu ani potravu, opakovaně zvrací nebo má silný průjem, případně s krví, má neježenou srst, jeví známky bolesti, je neklidné, vydává neobvyklé zvuky, je lepší nečekat a pomoc vyhledat hned. Pokud si nejste jistí, konzultujte stav s veterinářem alespoň telefonicky.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.