Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Koledy se zpívají až od Štědrého dne. Předchází je roráty

Magazín

  16:00
PRAHA - Už v říjnu se v ulicích a obchodních centrech začala objevovat vánoční výzdoba. Ke sváteční atmosféře patří i vánoční písně a koledy. Víte ale, jaký je rozdíl mezi koledami a roráty?

Do toho zněly koledy, kupodivu slovenské foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Koledy slyšíme na náměstích u vánočních stromků, z éteru rádií, Pražanům je dokonce pro zpříjemnění cestování zazpíval pěvecký sbor ve vestibulech metra. Koledy jsou zkrátka všude.

K adventu patří roráty

Podle křesťanských tradic by se však koledy měly začít zpívat až na Štědrý den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Pro předcházející adventní období se hodí roráty, zpěvy, které vyjadřují očekávání, přípravy na tuto sváteční událost, a vůbec atmosféru celého adventního období.

Žádný jiný národ neměl v minulosti tak zakotvenou tradici rorátních mší. Ty zavedl za doby svého panování Karel IV. Vrcholu dosáhly v 16. století, kdy se na farních kostelech sloužily denně.

Později zájem o ně opadl, ale v posledních letech se v mnohých kostelech obnovuje. Letos se rorátní mše konaly například v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze nebo v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje.

Co to jsou roráty?

Roráty jsou liturgicko-hudební formou ranní mariánské mše svaté, která se koná v adventní době. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, který začíná slovy: "Rorate coeli desuper" (Rosu dejte shůry). 

zdroj: Česká biskupská konference

Autor: