Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konec elixíru z mladé krve? Vědci zjistili, že působí opačně

Věda

  6:00
Protein z krve mladých myší, který měl omlazovat stárnoucí organismus, funguje podle nových výzkumů zcela opačně: urychluje stárnutí. Naplnění odvěké touhy po elixíru mládí se zdálo na dosah. Čtyři desetiletí vědci vědí, že když zavedou krev mladých myší do žil starých zvířat, myší senioři omládnou.

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí foto: Shutterstock

Vědci k tomu používají tzv. parabiózu, při které propojí krevní oběhy dvou myšek tak, aby se jejich krev navzájem mísila. Na staré myši jsou jasně patrné známky regenerace organismu. Například její věkem chřadnoucí svaly získávají mladistvější vzhled i lepší výkonnost. Jak dokázal nedávno kanadskoamerický tým pod vedením Benjamina Altmana, mladá krev snižuje u starých myší náchylnost ke zlomeninám. 

Vědci objevili genetickou nemoc krve, zvyšuje riziko leukémie

Když už se omlazené myši kost zlomí, snáze se zhojí. Výsledky podobných pokusů ponoukly některé soukromé společnosti k testům, při kterých je například pacientům s Alzheimerovou chorobou opakovaně vpravována do krevního oběhu plazma mladých dárců. Na hodnocení případného omlazovacího efektu je ale zatím brzy.

Naděje jménem GDF11

Pokud by léčba „mladou krví“ fungovala i u člověka, bylo by žádoucí, aby se senioři obešli bez častých transfuzí. Vědci proto pátrají po látkách, které jsou za omlazující účinky krve mladých dárců zodpovědné. Před dvěma roky se zdálo, že přinejmenším jednu důležitou složku záhadného elixíru mládí odhalili.

Tým vedený Amy Wagersovou zHarvardovy univerzity v americké Cambridge zjistil, že s postupujícímvěkem ubývá myšímbílkoviny označované jako GDF11. Mohl by se právě tento protein skrývat v pozadí omlazovacích účinků krve mladých myší?

Péče o pleť - ilustrační foto

Když Wagersová a její spolupracovníci vnesli bílkovinu GDF11 do srdečního svalu starých myší, pozorovali na chřadnoucí svalovině výrazné změny k lepšímu. Výkon srdce stoupl a snáze pokrýval potřeby zvířete. Účinek GDF11 se neomezoval jen na srdce. V mozku starých myší tento protein nabudil růst nových cév a nových neuronů. V poraněných svalech zase přispíval k lepší regeneraci poškozené tkáně.

Škodlivý elixír?

Mohlo se zdát, že záhada účinků krve mladých zvířat je vysvětlená, i když Amy Wagersová připouštěla, že GDF11 není jediná aktivní složka krevního „elixíru mládí“. Řada biologů i tak kroutila nad výsledky jejího týmu nevěřícně hlavou. Molekuly podobné proteinu GDF11 mívají přesně opačné účinky. Patří k nim například bílkovinamyostatin. Ta množení svalových buněk neposiluje, nýbrž potlačuje.

Ke skeptikům se řadil i David Glass, který v Novartis Institutes for Biomedical Research zkoumá nové metody léčby svalových onemocnění. „Když se ukázalo, že GDF11 pomáhá obnově svalů, bylo to pro mě velké překvapení. A samozřejmě jsme se ptali, jestli jsme v našem výzkumu něco nepřehlédli,“ říká Glass v rozhovoru pro časopis Nature.

Glassův tým se pustil do ověřovacích experimentů. Nejprve vědci testovali protilátky, s jejichž pomocí Amy Wagersováměřila hladiny proteinu GDF11 v krvi mladých a starých myší. Dočkali se nepříjemného překvapení. Protilátky detekovaly nejen GDF11, ale také myostatin. Vyvstala reálná možnost, že Wagersová stanovovala v krvi myší úplně jinou bílkovinu. Glass si dal práci s podstatně důkladnějšími analýzami, aby mohl garantovat, že detekuje skutečně GDF11 a nic jiného. Výsledky měření ho znepokojily. Hladiny GDF11 v krvi myší s věkem neklesaly, ale naopak rostly. To bylo na pováženou. Pokud je tato látka elixírem mládí, mělo by jí s věkem ubývat.

Průlom

Před rokem to vypadalo na velký průlom: vědci zjistili, proč infuze mladé krve starým myším zlepšuje zdravotní stav a výkonnost svalů i mozku. Podle studie, o níž vloni začátkem září informovaly i LN, za to může bílkovina GDF11. Jiný vědecký tým ale minulý týden zveřejnil v časopise Cell Metabolism studii, v níž došel k opačnému závěru: zmíněná bílkovina naopak urychluje proces stárnutí. Je ale možné, že záleží na správném dávkování bílkoviny GDF11 v krvi. Definitivní odpověď přinesou až další výzkumy.

Glass se rozhodl pro pokus. Poškodil myším svaly a jako lék nasadil protein GDF11. I když ho použil v třikrát vyšším množství než Amy Wagersová, zlepšené regenerace myších svalů se nedočkal. Bílkovina regeneraci neposilovala, ale naopak jí bránila a svalové poranění zhoršovala. Dá se očekávat, že podobně ověří Glass také její vliv na cévy a neurony v mozku myších seniorů.

Výsledky Glassova týmu publikované ve vědeckém časopise Cell Metabolism sice neobjasnily omlazující účinky parabiózy mladých a starých myší, ale na vysvětlení podané týmem Amy Wagersové vrhly těžký stín pochybností. Glass je spokojený. Ve svém vlastním výzkumu „nic nepřehlédl“. Naopak, experimentem postavil na pevnější základ novou léčebnou metodu, kterou jeho tým v současnosti testuje v klinických zkouškách na pacientech trpících závažným svalovým onemocněním. Lék Bimagrumab byl původně zacílen proti molekulám myostatinu, jež brzdí regeneraci svalů. Nyní je zřejmé, že za své pozitivní účinky vděčí také tomu, že blokuje i protein GDF11.

Mají pravdu oba?

Amy Wagersová si i nadále stojí za tvrzením, že GDF11 omlazuje. Výsledky Glassova týmu lze podle ní celkem jednoduše vysvětlit. Zmíněná molekula se může vyskytovat v organismu ve více variantách a z nich možná jen jedné jediné s věkem ubývá. Právě ona by měla být „elixírem mládí“.

Ani Glassův experiment, ve kterém GDF11 bránil regeneraci poraněného svalu, Wagersovou nepřesvědčil. Podle ní poškodil Glass myším sval až příliš razantně. Navíc použil k léčbě několikanásobně vyšší dávky zmíněné bílkoviny. To je podle Wagersové chyba, protože „elixír mládí“ odvádí svou práci jen při optimálnímdávkování. Když je ho příliš málo, na léčbu nestačí. A v případě, že se to s ním přežene, přímo škodí. Pokusy obou týmů se podle Wagersové liší v příliš mnoha ohledech, než aby bylo možné jejich výsledky jednoduše srovnávat.

Teprve čas ukáže, kdo se mýlil. Nelze vyloučit, že pravdu mají nakonec oba týmy. K tomuto názoru se kloní například Fabio Demontis, který se zabývá stárnutím svalových buněk v memphiské St. Jude Children’s Research Hospital. „Podle mě jsou obě studie platné a jedna druhou nevyvrací. Nová studie jen dokazuje, že GDF11 nenapomáhá regeneraci za všech okolností,“ prohlásil Demontis v rozhovoru pro časopis The Scientist.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!