Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konec prázdnin nezvládají až dvě třetiny lidí, říká psycholožka

Zdraví

  6:10
Poslední dny prázdnin jsou před námi. Zvyknout si po návratu ze slunečné pláže nebo chalupy na běžné pracovní tempo může být pro mnohé oříšek. Může jej dokonce doprovázet i deprese. Naštěstí existují osvědčené tipy, jak se se změněnou situací vyrovnat: nespěchat a dopřát si kvalitní spánek.
Opalování - ilustrační foto.

Opalování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dovolená a návrat z ní představují významnou zátěž pro lidskou psychiku. Jak po návratu do práce znovu bezbolestně nastartovat, radí psycholožka Kateřina Rodná.

LN Mnoho lidí má po návratu z dovolené problém znovu se adaptovat na běžný pracovní režim. Dá se tomu zabránit?
S návratem do práce mají podle některých odborníků potíže až dvě třetiny zaměstnanců. Den se táhne, práce neubývá, chybí motivace. A to ve chvíli, kdy bychom měli naopak začít pracovat ne na sto, ale na sto padesát procent, abychom dohnali všechny resty z doby, kdy jsme měli volno. Je to problém tak rozšířený, že už si vysloužil vlastní označení: říká se mu Post-Holiday-Syndrom neboli poprázdninový syndrom. Člověk by čekal, že se do práce vrátí plný elánu a dobrých předsevzetí. Místo toho se ho při pohledu na nevyřízenou poštu a stůl zavalený úkoly zmocní pocit prázdnoty a beznaděje. Navíc nálada klesá už někdy dva dny před návratem do zaměstnání, a to samozřejmě tím víc, čím větší nepříjemnosti v práci po návratu očekáváme. Dobrý nápad je nastoupit po dovolené do práce až ke konci týdne. Během dvou tří pracovních dní vyřídíte to nejnutnější, zvyknete si na pracovní tempo, ale nepropadnete stresu úplně. Pokud to jde, neplánujte si na první dva dny po návratu žádné schůzky. Adaptace na běžný pracovní rytmus trvá zhruba tři dny.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Co dělat, když u někoho přesto převládne smutek z toho, že léto končí a dovolená pro tento rok je vybraná?
Ten, koho smutek a pocit prázdnoty neopouštějí dlouhou dobu, nejspíš ví nebo tuší, že zakopaný pes bude někde jinde. Třeba za to mohou poměry v zaměstnání, potíže v osobním životě, strach ze selhání, potlačovaná úzkost... V takovém případě není špatný nápad zajít za psychologem. Každopádně bychom měli narůstající stres odbourávat okamžitě, hned první den po návratu z dovolené. A snažit se uchovat si prázdninový pocit co nejdéle. I kdyby to byly drobnosti jako mušle od moře na monitoru nebo oblíbené jídlo z dovolené k obědu - i kdybychom si ho měli koupit mražené v obchodě.

LN Jak připravit na návrat do školních lavic děti?
Pro děti je návrat do školy stejně stresující jako pro nás návrat do práce. Musí si zvyknout na ranní vstávání a naučit se znovu chodit spát v rozumnou dobu, znovu plnit povinnosti. Abychom jim to ulehčili, neměli bychom nechat návrat z prázdnin na poslední chvíli. K proměně divocha na civilizovanou bytost budeme pár dní potřebovat. Koncem prázdnin jim můžeme zlehka podstrčit opakování, před začátkem roku dohlédnout na to, aby měly srovnaný stůl, připravené pomůcky, prolistovat s nimi sešity z loňska... Děti se můžou sejít se spolužáky ze třídy, aby se naladily na to, co přijde. Můžeme s nimi naplánovat na víkendy nebo na odpoledne něco zajímavého, aby bylo na co se těšit.

LN A co když se jim do školy přesto nechce, co když ty menší dokonce dostávají záchvaty vzteku, pláčou...
Domluvy a kázání nám nepomůžou. Měli bychom myslet na to, že aby bylo dítě v pohodě, musí se dobře vyspat a odcházet do školy v klidu, ne poklusem na poslední chvíli. Na malé děti bude platit odměna, to už zmíněné těšení se na něco, co spolu podnikneme po škole. Běžné zádrhele na začátku roku přejdou samy. Kdyby se nic neměnilo ani po pár týdnech, bude opět asi problém hlubší. Dítě může mít třeba strach z učitele, může se bát šikany, a pak je to třeba řešit.

Autor: