Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Koupě krmiva či adopce. Jak pomoci opuštěným zvířatům v útulcích?

Magazín

  6:05
Pomáhat zvířatům v útulcích může každý. Nemusí to být časově náročná ani finančně nákladná pomoc.

Na rozdíl od psů nebo lidí, kočky neumí rozeznávat sladké, protože nedisponují pohárky na sladké chutě. foto: Shutterstock

Kampaň Pomozte naplnit misky v útulcích pořádá Nadace na ochranu zvířat a výrobce krmiv pro psy a kočky, která byla vyvinuta výzkumným centrem Waltham, jedním z nejuznávanějších vědeckých pracovišť zabývajících se výživou psů a koček.

„Darované krmivo představuje pro útulky zásadní podporu – útulky ušetří za nákup krmiva a ušetřené finanční prostředky mohou použít na veterinární péči o zvířata, kastrační programy, materiální vybavení, nákup chovatelských potřeb, výstavbu nových kotců nebo výběhů pro zvířata,“ vysvětluje ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek.

Jak pomoci?

Pomáhat zvířatům v útulcích může každý. Nemusí to být časově náročná ani finančně nákladná pomoc. V rámci kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích stačí zakoupit do 5. listopadu 2016 jakékoli krmivo pro psy nebo kočky vybraných značek. Z 1 tuny prodaného krmiva poputuje do útulků 65 psích nebo 255 kočičích misek (1 miska odpovídá denní krmné dávce doporučené pro dospělého zdravého psa nebo kočku). Pomoci je možné i bez nákupu krmiva – zasláním dárcovské SMS (za 30 Kč) ve tvaru DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87 777. Dárce přispěje na péči o opuštěná a týraná zvířata v útulcích a záchranných stanicích v ČR.

Kompletní půlroční stravovací potřeby 5 782 psů a 4 573 koček v útulcích zajistila za dobu svého trvání kampaň Pomozte naplnit misky v útulcíc. Útulkům v ČR bylo darováno 285 tun suchého krmiva prémiových značek a letošní, v pořadí již 8. ročník kampaně naplní do Vánoc misky zvířat bez domova dalšími desítkami tun krmiva. Na tomto úspěchu se podílejí nejen majitelé psů a koček, ale i ti, kteří žádné zvíře nevlastní.

Podle průzkumu vlastní psa nebo kočku bezmála polovina českých domácností, útulku někdy pomohla třetina všech dotázaných – nejčastěji finančním nebo materiálním darem včetně nákupu krmiva v rámci této kampaně, která opět odstartovala. Jak ukázaly výsledky průzkumu zaměřeného na vztah české populace ke zvířatům v útulcích, 11 % chovatelů má doma psa nebo kočku z útulku. Ostatní většinou zvíře dostali od někoho z okruhu své rodiny nebo známých (54 %) a neměli tedy na výběr. Jen 6 % dotázaných odmítá zvíře z útulku, protože neví, čím si prošlo. Útulek pro zvířata ve svém okolí zná 57 % respondentů, 23 % ho již někdy navštívilo a 32 % útulku pomohlo.

Kočky jsou v přírodě ostražitější

O tom, že si všechna zvířata zaslouží lidskou péči a pomoc, je přesvědčena i Marta Kubišová, patronka Nadace na ochranu zvířat a zároveň kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích, kterou podporuje od jejího počátku: „Zvířata miluji a vždy se mnou nějaký pes nebo kočka sdílí život. Člověk bývá často zdrojem utrpení zvířat, proto jim musíme splácet láskou a péčí všechny útrapy, které jim život s lidmi přináší.“

Útulky často pečují o opuštěná zvířata nad rámec svých kapacit, proto je další možnou formou pomoci osvojení zvířete (přímá adopce). „Pokud chcete hlavně kamaráda, nepotřebujete štěně s průkazem původu, u kterého ani nemusíte dobře odhadnout povahu. Psi v útulcích už mají naformovanou osobnost a čitelnou povahu, o které musí útulek zájemce o adopci informovat,“ radí kynolog a terapeut problémového chování psů Pavel Bradáč a dodává: „S pejskem můžete jít párkrát na procházku, strávit s ním několik hodin a poznat, jak se chová, jestli je schopný být s dalšími psy, lidmi, dětmi, jestli jste i za hodinu, dvě stále naladěni na stejnou vlnu.“

Autor: