Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kouření může zkrátit život o patnáct let, varuje odbornice

Zdraví

  5:09
Silní kuřáci mají jinou genetickou výbavu než průměrná populace, říká docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Kuřák - ilustrační foto

Kuřák - ilustrační foto foto: Shutterstock

LN Přibývá u nás kuřáků?
Počet českých kuřáků se v posledních deseti letech nijak výrazně nemění. S kouřením přestávají spíš starší lidé a muži, naopak častěji začínají ženy a mladí lidé. Celkově kouří asi 30 procent české populace, což je zhruba dvakrát víc než ve Spojených státech.

LN Čím to, že ve Spojených státech mají kuřáků o polovinu méně?
Určitě k tomu přispěl velký soudní proces s tabákovým průmyslem, který tam proběhl v roce 1998. Do té doby výrobci cigaret na veřejnosti tvrdili, že nikotin není návykový, dokonce to odpřisáhli i před americkým Kongresem. A to byla poslední kapka pro pracovníka jejich výzkumného centra Jeffa Wiganda. Ten pak zveřejnil tajné dokumenty, které jasně dokazovaly, že ředitelé tabákových koncernů lhali. Nejméně tři desítky let věděli o tom, že nikotin je vysoce návyková droga, a přesto zadávali svému vědeckému centru výzkumné úkoly, jejichž cílem bylo zrychlit a zvýšit u kuřáků vstřebávání této látky.

Zákaz kouření (ilustrační foto)

LN Co následovalo?
Šestačtyřicet států unie tehdy žalovalo tabákový průmysl za vědomé klamání veřejnosti s dopadem na lidské zdraví a životy. Představitelé tohoto průmyslu museli tehdy na webu zveřejnit tajné dokumenty a zaplatit pokutu přes 200 miliard dolarů. Díky tomuto procesu došlo k výrazným změnám v kontrole tabáku ve Spojených státech. Zdravotní pojišťovny si například spočítaly, že jeden dolar investovaný do léčby závislosti na tabáku se jim více než trojnásobně vrátí, protože pak nemusí platit léčbu chorob způsobených kouřením. Proto začaly odvykací léčby plně hradit.

LN Od září poskytuje i u nás Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientům příspěvek na léčivé přípravky, které jim předepíše lékař z Centra pro závislé na tabáku. Jak tuto novinku hodnotíte?
Příspěvek nabízí nejen VZP, ale i OZP, a to už delší dobu. V obou případech je to určitě výborné, i když samotná tabletka závislost na tabáku určitě nevyřeší! Mnozí klienti bývají dost zklamaní, když jim řeknu, že léky jim „pouze“ pomohou zvládnout abstinenční příznaky. Bez patřičné intervence lékaře a také spolupráce klienta se léčba závislosti na tabáku prostě neobejde.

LN Objevily se v poslední době nové metody v léčbě kuřáků?
Nové léky jsou ve vývoji a je jich jistě třeba, budou především založené na působení v mozku. V přístupu zdravotníků ale nepotřebujeme nové metody náročné na znalosti, techniku a finance. Základní léčba je relativně jednoduchá a časově nenáročná. Úplně by stačilo, kdyby se každý lékař při první návštěvě svého pacienta zeptal, jestli kouří, upozornil ho na nemoci, které s tím souvisejí, a nabídl mu léčbu. Pokud by si zdravotníci našli čas na krátkou intervenci, která mnohdy nezabere víc než deset sekund, pak by u nás ročně nemuselo zemřít 16 tisíc lidí. Jenže to bohužel všichni nedělají. I když kouření souvisí s mnoha nemocemi ve všech klinických oborech medicíny a je příčinou pětiny úmrtí u nás.

Oceláři už si v práci cigaretu nedají. Mittal plánuje zákaz kouření

LN Nakolik bývá léčba kuřáků ve vašem centru úspěšná?
O úspěšné léčbě můžeme hovořit tehdy, pokud uplyne minimálně šest měsíců od chvíle, kdy kuřák típnul svoji poslední cigaretu. Všichni pacienti pak ještě podstupují i ověřovací biochemický test pomocí monitoru oxidu uhelnatého. Úspěšnost se u nás v současné době pohybuje kolem 35 procent. Pro srovnání: ve špičkové americké Mayo Clinic je to nyní asi 25 procent.

LN Jaký je rozdíl v délce života kuřáka a nekuřáka?
Jedna část kuřáků je vůči tabáku rezistentní, ta druhá ale ztratí v průměru 15 let života. Zatím však neumíme určit, do které skupiny bude ten který pacient patřit. Kouření ovšem také často citelně poznamenává i aktivní část života – tito lidé bývají častěji práce neschopní nebo invalidní než nekuřáci. Nedávný výzkum, kterého se účastnili naši pacienti, nám opět potvrdil, že závislost na nikotinu je regulérní nemoc, kterou není vždycky možné vyléčit jenom silou vůle. A také to, že silní kuřáci mají skutečně jiné geny než průměrná česká populace.

Autor: