Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kouřit, či nekouřit? Dejte na svůj rozum, radí lékařka

Zdraví

  7:00
PRAHA - Především používat vlastní rozum radí odbornice na léčbu závislostí těm, kdo se rozhodují, zda kouřit, nebo nekouřit. Rady lékařky Hany Sovinové zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) na svém webu.
Kouření dětí - ilustrační foto.

Kouření dětí - ilustrační foto. foto: Reprofoto

V ČR podle průzkumu SZÚ kouří 36,5 procenta mužů a 26,3 procenta žen. Tabákovému kouři je doma vystavena čtvrtina lidí, z nich polovina jsou nekuřáci. V loňském průzkumu odpovídalo 1802 lidí starších 15 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvýšená ochrana dětí a nekuřáků je v připraveném zákoně, který měl začít platit od ledna 2014. Zatím neprošel ani vládou, nynější politické turbulence jeho projednání prozatím zhatily.

Také rady Sovinové cílí hlavně na mladé, protože právě na ně je zaměřena reklama představující kouření jako něco, co člověku vylepší image. Devět z deseti kuřáků vykouří první cigaretu do svých 18 let.

"Víte, že sedm z osmi kovbojů z reklamy na cigarety zemřelo na rakovinu plic? Víte jaký je rozdíl mezi cigaretou skunkem? Skunk tolik nesmrdí," přibližuje problém na letáku SZÚ Sovinová. Označuje kouření za drahý návyk, na kterém vydělává hlavně tabákový průmysl. "Kuřák vždycky prodělává," varuje.

Podle průzkumu vykouří muži obvykle 15 až 24 cigaret denně, ženy deset až 14. Pokud by si kuřák kupoval denně balíček s 20 cigaretami za 70 korun, za týden vydá 490 korun, za měsíc 2100 korun a za rok zhruba 25.200 korun.

Prokouří tak podle Sovinové za rok kvalitní nové horské kolo či velmi pěknou dovolenou. Odbornice také apeluje na mladé, že kouření nejde dohromady se sportem. Nikotin zužuje cévy, při sportovní zátěži přitom je kladen větší nárok na srdce. Kouření omezuje činnost plic, takže klesá množství kyslíku, který svaly k dobrému sportovnímu výkonu potřebují.

Kdo kouří, zadýchá se třikrát snadněji než nekuřák, běhá pomaleji a má malou výdrž. Kuřáci se při sportu snáze poraní, častěji onemocní a mívají stísněnou náladu, vyjmenovala rizika odbornice.

Kouření - ilustrační foto

V cigaretovém dýmu vdechuje člověk přes 4000 chemických látek, včetně jedů, jako nikotin, metanol, čpavek, kyanovodík, toluen či formaldehyd. Tyto látky způsobují rakovinu. Na celkové úmrtnosti se kouření podílí 17 až 19 procenty.

Sovinová také připomíná, že jakmile člověk jednou začne kouřit, jen s obtížemi přestává. Na nikotinu rychle vzniká závislost, při odvykání se lidé potýkají s abstinenčními příznaky, i proto se většina ke kouření vrátí. Mladým radí, aby mysleli na svoji budoucnost. Kamarády by si měli hledat mezi nekuřáky, sportovat, věnovat se zálibám a být nezávislí.

Autoři: ,