Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Křesťané v Izraeli o Vánocích nezdobí jedličku, ale arizonský cypřiš

Magazín

  12:00
GIVAT JEŠAJAHU - V Izraeli žije kolem 160 tisíc křesťanů. O Vánocích ovšem nezdobí typickou jedličku. Za vánoční stromeček jim slouží dřevina, která roste v teplejším klimatu. Jako typický vánoční stromeček ale cypřiš arizonský (Cupressus arizonica) zrovna nevypadá, napsala agentura DPA.

Křesťané v Izraeli o Vánocích nezdobí jedličku, ale arizonský cypřiš foto: YoutubeReprofoto

  • Je to sice jehličnan stejně jako smrček nebo jedle, nemá ale doširoka rozložené větve, které by se jednotlivě daly ověsit ozdobami.
  • Jeho větvičky s droboučkými jehlicemi jsou měkké a husté, přirozený tvar je kónický a velmi často se tvaruje do štíhlých sloupů a kuželů.
  • Ve středomořské oblasti je tento jehličnan z čeledi cypřišovitých nicméně stromek, který se ještě tak nejvíce podobá svému příbuznému z chladného severu.
  • Zhruba tisícovku těchto cypřišů prodává židovský národní fond každý rok před Vánoci křesťanským Arabům, kostelům, klášterům a zahraničním diplomatům v Izraeli.

„Pro tradiční jedličky je ve zdejších krajích prostě příliš horko,“ vysvětluje lesník Jossi Šarabani. Jeden arizonský cypřiš prodává za 70 až 80 šekelů (kolem 414 korun). Každý rok zve lidi, aby si opatřili stromek u něj. „Chceme tak zabránit tomu, aby se vydali do lesa a tam si neprofesionálně stromek uřízli,“ říká.

Na farmě v Givat Ješajahu u města Bejt Šemeš se stromky pěstují výlučně pro Vánoce. „Jeden rok rostou sazeničky chráněně v lesní školce, pak je přesazujeme ven,“ popsala lesnice Mira Serová. V roce dorostou výšky 30 až 40 centimetrů, dospělí jedinci tohoto druhu pocházejícího z USA dorůstají až 25 metrů a mohou se dožívat až 700 let.

Čerstvé vydrží třeba i měsíc

Pro stromek si na tuto farmu přicházejí celé rodiny, s babičkami a malými dětmi. „Pro ně je to opravdový happening,“ říká s úsměvem Šarabani. Prodává stromky vysoké 1,5 až čtyři metry, děti prý často chtějí radši ty menší. Jsou prý ale křesťané, kteří dají přednost umělému stromečku.

Výhodou cypřišů je podle Šarabaniho to, že neopadávají a vydrží krásně čerstvé třeba i měsíc. Ani ochrana životního prostředí nepřijde zkrátka: cypřiše se uřezávají tak, že se u pahýlu ponechávají větvičky, z nichž pak může za pár let vyrůst nový vánoční stromeček.

Autoři: ,