Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rozvedou se, ale žijí spolu dál. Hlavně kvůli majetku

Magazín

  13:00
Někteří si zaberou gauč nebo spí v pokoji pro hosty. Jiní dál sdílejí společné lože, byť v mrazivém ovzduší. Rozvody jsou v dnešní době běžné, ale stále víc párů i po skončení manželství dál žije pod stejnou střechou - přinejmenším dočasně, píše francouzský list Le Monde.

Pár foto: Reprofoto

Neradostná ekonomika, vysoké ceny nemovitostí a strach z poklesu na společenském žebříčku činí z rozvodu finanční břemeno, které je čím dál tím těžší unést. A i když nucené soužití rozvedených párů je stále spíš výjimkou, může se stát běžnější úměrně narůstajícím dlouhodobým ekonomickým problémům.

Protože tento nový trend je často skrývaný, je těžké ho početně vyjádřit. Jisté ale je, že přichází z USA, kde se mu říká "žít dohromady odděleně", a převážně postihuje chudé. "V chudých předměstích průzkumy zjistily, že nedostatek finančních zdrojů je hlavní příčinou tohoto uspořádání," vysvětlil sociolog Claude Martin z francouzského Národního střediska pro vědecký výzkum.

Soužití bývalých manželů má i výhody

"V USA toto nedobrovolné soužití je někdy jediným způsobem, jak se vyhnout ještě horší situaci - například vynucenému bezdomovectví. Umožňuje to ušetřit peníze a zachovat vazby mezi rodiči a dětmi," dodal. Tento fenomén se podle něj týká odhadem deseti procent chudých rodin, přičemž dodatečný tlak na ně vyvíjí i hypoteční krize.

Claude Martin se snažil zjistit, jestli stejné příčiny pro porozvodové soužití platí i ve Francii. A navzdory velmi odlišnému vzorku populace - převážně páry střední třídy - došel ke stejnému závěru: největší vliv má strach z finančních následků rozvodu.

"To, co následuje po odluce, je pro mnoho francouzských párů příliš nákladné. Proto dál zůstávají spolu, protože nemohou najít nový dům nebo nechtějí dělit to, co pořídili společně," vysvětlil Martin.

Vysoké ceny nemovitostí činí rozvody složitějšími

Pařížský notář Benoît Delesalle každý den sleduje rozvádějící se páry, kterým právě došlo, jak moc je jejich rozchod bude stát. "Před pár dny jsem tu měl pár, který byl uprostřed krize. Chtěli se poradit, jak se vyrovnat v případě rozchodu. Když odcházeli, říkali, že si to ještě všechno promyslí a ohledně rozvodu nejspíš změní názor," řekl.

Delesalleho kolegyně Christelle Dewaillyová potvrdila ještě jiný trend: "Od zvýšení takzvané daně z rozdělování majetku mnoho lidí rozchod odložilo nebo zrušilo." Tato daň je vybírána státem po rozvodu, když si bývalý pár dělí společný majetek. Od 1. ledna letošního roku se zvýšila z 1,1 procenta na 2,5 procenta a společně s poplatky za notáře je vyplacení daně další položkou zatěžující účet za rozvod.

Podle socioložky Sylvie Cadolleové "vysoké ceny nemovitostí vysvětlují, proč jsou rozchody v dnešní době komplikovanější než před 40 lety".

"Když jsou v případu zapojeny i děti a rodiče chtějí najít dva byty blízko sebe, aby děti neztratily kontakt s jedním z nich, pak je život ještě komplikovanější, zvláště pak v případě, kdy nedisponují příliš vysokým rozpočtem," dodal Bernard Cadeau ze sítě realitních agentur Orpi.

Prodat dům se může rovněž ukázat jako těžký oříšek, což také vysvětluje, proč některé páry musejí odložit fyzickou odluku. "Už několik měsíců trvá průměrně o deset procent déle prodat dům," vysvětlil Cadeau. A i když průměrná prodejní doba domu jsou tři měsíce, někdy to trvá mnohem déle, než se najde kupec, zvláště pokud cena neodpovídá trhu. "Někdy se pár pře o to, za kolik by se dům měl prodat, anebo o prodejní strategii, a to proces prodeje ochromuje," dodal.

Ale jakkoli finanční těžkosti rozvod znesnadňují, v rozcházení lidem nebrání. Od 60. let minulého století se počet rozvodů ve Francii neustále zvyšoval na 130.900 případů v roce 2011.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...