Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kuřák se bez cigaret mizerně cítit nemusí, pro většinu je ale odvykání problém

Zdraví

  7:15
PRAHA - „To, proti čemu lobuje tabákový průmysl, bychom naopak měli dělat, protože je to zjevně účinné,“ říká profesorka Eva Králíková, která se věnuje více než třicet let závislosti na tabáku a pracuje v Centru léčby závislosti na tabáku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Kuřačka (ilustrační foto)

Kuřačka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN: Je pro odnaučení kouření dobrá cesta nahradit cigaretu například vodní dýmkou?
To jsou velmi rozdílné věci. Vodní dýmka se dá považovat za kouření, a protože tabáková placka hoří při nízké teplotě, je spalování nekvalitní a kouř koncentrovaný. Například během jedné seance vodní dýmky vdechne kuřák tolik oxidu uhelnatého a dehtu jako z kouře několika desítek cigaret. Opakovaně jsme našli kolem pětiny červených krvinek, v nichž oxid uhelnatý zablokoval přenos kyslíku. To už je hranice klinické otravy, která se projevuje i pocitem lehkého omámení, lehkých závratí a obávám se, že většina uživatelů vodní dýmky to zažila. Považovali to za blahodárně omamný vliv vodní dýmky, aniž by věděli, že právě prodělávají otravu oxidem uhelnatým.

LN: Je zdravější elektronická cigareta?
E-cigareta žádný kouř neprodukuje. Je v ní tekutina, která většinou obsahuje glycerin, propylenglykol a nikotin. Zahřátím na teplotu kolem 100 stupňů Celsia vznikne viditelná „pára“, která se po vydechnutí rozplyne. Jde o atraktivní náhradní terapii nikotinem. Je fakt, že se v tekutinách i „páře“ občas našly nějaké toxické látky, což by jistě být nemělo. Ale byla to koncentrace většinou sto- nebo tisícinásobně nižší než v cigaretovém kouři. Selský rozum nám říká, že e-cigarety jsou výrazně méně rizikové než kouření.

LN: Jak jsou na tom kuřáci marihuany?
Jakýkoli kouř je vždy směsí několika tisíc látek, tedy i kouř spalovaného konopí. Pokud bychom konopí přisuzovali nějaký pozitivní vliv, v žádném případě ne ve formě kouře.

LN: Mnoho lidí tvrdí, že jim kouření neubližuje...
Bohužel, to je nesmysl. Bezpečná dávka kouře neexistuje, řada látek má bezprahové účinky. Asi jako bychom si mysleli, že vdechování výfukových plynů jen v sobotu nemůže škodit.

LN: Odvykající si kuřák se setká s abstinenčními příznaky. Jak jim čelit?Abstinenční příznaky se objevují po hodinách abstinence u kuřáků fyzicky. Stejně jako u všech drogově závislých, což je asi 80 procent z nich. Jsou jistě individuální, ale typicky zahrnují nervozitu, špatnou náladu, úzkost, zvýšenou chuť k jídlu, neschopnost odpočívat, nesoustředěnost a podobně. Většinou ale odezní během několika týdnů, a navíc je možné je potlačit vhodnými léky, kuřák je tedy prožívat vůbec nemusí.

LN: Existuje snadná cesta, jak nekouřit?
Pro někoho ano, ale pro většinu bohužel ne. Však také asi sedm z deseti kuřáků říká, že by raději nekouřili, což znamená, že kolem 1,5 milionu lidí u nás si denně kupuje něco, co vůbec nechce. Říká se, že je tolik způsobů přestat kouřit, kolik je kuřáků. Ale pokus „jen tak“ znamená roční abstinenci pouze asi u čtyř procent kuřáků. Pokud se to tedy někomu nedaří, měl by vyhledat odbornou pomoc, šance na abstinenci se tak zdesetinásobí. Kontakty najde například na webu SLZT.cz.

LN: Můžeme metody odvykání kouření představit?
Léčba závislosti na tabáku zahrnuje hledání nekuřáckých řešení pro typicky kuřácké situace v kombinaci s léky k potlačení abstinenčních příznaků. Žádný lék nikomu nezabrání kouřit, ale potlačí abstinenční příznaky. Kuřák se tedy nemusí cítit bez cigaret tak mizerně. Léky by se měly užívat tři až šest měsíců.

LN: Existují i nějaké bylinky, které by nám kouření zošklivily „přirozenou“ cestou?
Bohužel ne.

LN: Co udělat, aby lidé přestali kouřit?
Ceny cigaret by měly být kvůli zdanění vysoké. Na cenu reagují především ti, kdo ještě závislí nejsou, děti a dospívající. Dalším opatřením jsou nekuřácké veřejné prostory. Jsme svědky pětiletých zatím neúspěšných jednání. Pokud se u nás uvnitř veřejných prostor skutečně nebude kouřit, zvýší se příjem pohostinského průmyslu, ale o několik procent klesne prodej cigaret. A hlavně, méně mladých kouřit začne. První cigarety v hospodě jsou totiž typické.

LN: A další opatření?
Jednotné balení cigaret. Bez loga, jednotná zelenohnědá, tedy málo lákavá barva, velké obrázkové varování, název značky stejným písmem, velikostí i barvou. A konečně zákaz veškeré reklamy a marketingu. Ani v místě prodeje by neměly být cigarety vidět, měly by být uzavřené v neprůhledné skříni, jak to již řada zemí uzákoněno má.

Jednoduchou kontrolou toho, co funguje, je reakce tabákového průmyslu. To, proti čemu lobuje, bychom měli dělat, protože je to zjevně účinné. Naopak to, co podporuje, účinná prevence není. Například nákladné a málo účinné školní programy nebo zákaz prodeje pod 18 let v zemi, kde se všude kouří, cigarety jsou laciné a média přinášejí zprávy o kouření známých osobností.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...