Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kvůli neočkovaným jsem se bála o dítě, popisuje Češka zážitky z Británie

Zdraví

  15:00aktualizováno  15:53
PRAHA - Pokuta za to, že rodiče nedají dítě očkovat, tak rozhodl v Česku Ústavní soud. Po situaci v Berlíně, kde se objevily spalničky, přináší server Lidovky.cz pohled české matky, kterou dostihla hrozba spalniček ve Velké Británii.

Očkování proti prasečí chřipce v maďarské školce. foto: Reuters

Novinářka Veronika Jonášová vylíčila pro server Lidovky.cz své zkušenosti z Berlína, kde vypukla epidemie spalniček. „Nemoc se rozšířila i mezi dětmi právě proto, že někteří rodiče odmítají vakcíny,“ napsala Jonášová. Kvůli spalničkám tak nemohla vycházet s malou dcerou ven. Není totiž dost stará na to, aby ji nechala očkovat. Přitom nemoc je pro děti v nízkém věku nebezpečná. Celý příběh si můžete přečíst v Deníku matky.

S podobným zážitkem se serveru Lidovky.cz svěřila i Natálie Nera žijící v Británii. „V době, kdy se v roce 2012 narodil můj starší syn Paul, vypukla úplně stejná epidemie spalniček (jako v Německu) v blízkosti našeho tehdejšího bydliště na hranici Walesu a také černého kašle (nepravého), který je ovšem pro novorozeňata smrtelný,“ napsala.

V Berlíně podle tamních médií zemřelo osmnáctiměsiční dítě, které spalničkami onemocnělo. „I ve Velké Británii před téměř třemi lety došlo k úmrtí a někteří mladí lidé přežili s trvalými následky,“ tvrdí Nera. „Člověk se bojí, že jeho bezbranné novorozeně je ohroženo na životě jen kvůli tomu, že se někteří rodiče rozhodli svobodně své vlastní děti neočkovat,“ popsala matka své pocity.

Lidé v jižním Walesu čekají fronty na vakcínu proti spalničkám.

Data z britských vládních stránek ukazují, že výskyt spalniček v Anglii a Walesu v posledních letech dramaticky stoupl. V roce 2011 bylo hlášeno 2355 případů, v roce 2012 to bylo 4210 případů a předloni až 6102 případů. V každém roce si spalničky vyžádaly jeden lidský život. Ve Walesu například v roce 2013 stáli rodiče dlouhé fronty na to, aby mohli dát své děti na poslední chvíli proti nemoci očkovat.

Kontroverzní studie

Proočkovanost v Británii poklesla po vydání kontroverzní práce Andrewa Wakefielda v roce 1998. Tento lékař se zabýval souvislostí mezi vakcínou proti zarděnkám, příušnicím, spalničkám a možným vznikem autismu. Studie byla nakonec stažena. Následky jsou ale patrné dodnes. „Před tím byla v Anglii původně poměrně vysoká proočkovanost - někde kolem 90 až 95 procent. Po té práci dramaticky klesla,“ tvrdí předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. „Paradoxní je, že tato nemoc (spalničky) nyní hrozí spíše v zemích západních, než v rozvojových,“ podotýká.

V Česku před třemi týdny Ústavní soud rozhodl, že rodiče, kteří odmítají povinné očkování, může stát pokutovat - VÍCE ZDE. V pondělí proti povinnému očkování dětí demonstrovala před budovou ministerstva zdravotnictví zhruba stovka lidí. Kritizovali sankce, které za neočkování hrozí rodičům i lékařům. Zpochybňovali to, že pořadatelům dětských akcí a provozovatelům dětských skupin hrozí pokuty, pokud přijmou neočkované dítě.

Účastníci protestu podepisovali také petici „proti represivnímu přístupu státu ve věci očkování“. Za tři týdny jsou pod ní podpisy 14 tisíc lidí. „Dnešní akce rodičů je reakcí na znepokojivý výrok Ústavního soudu, který nehájí demokratické principy. Naopak dává ministerstvu právo nařizovat rodičům očkování, a to i přes závažné nežádoucí účinky a potencionální hrozbu smrti dítěte,“ řekla organizátorka demonstrace Marta Vondráčková.

Spalničky byly v minulosti poměrně závažnou nemocí. „Když se proti nim neočkovalo, tak to byla jedna z nejčastěji smrtících vakcinačně preventivních nemocí,“ upozorňuje Prymula.

Podle Martiny Suchánkové, předsedkyně spolku Rozalio, který prosazuje svobodnou volbu rodičů při očkování dětí, je problémem, že očkování proti spalničkám je součástí trivakcíny. Dítě tak dostává i ochranné látky proti zarděnkám a příušnicím. „Kdyby bylo očkování jen proti zarděnkám, tak si myslím, že by na něj přistoupilo víc rodičů,“ říká. Trivakcína podle ní totiž zbytečně moc zatěžuje organizmus dítěte.

Strašák autismu

Suchánková také argumentuje možnými komplikacemi po očkování a odkazuje na údajné situace, kdy dítě prý začalo vykazovat známky autismu. „Známe případy, kdy očkování dítěti ublížilo. Může vám to říct některá z matek. Ta rizika jsme si nevymysleli,“ upozorňuje Suchánková.

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné. Děti se očkují od 15 měsíců. Tuzemsko se však výskytu nemoci nevyhnulo. V roce 2014 řádily spalničky v Ústeckém kraji. Hygienici nahlásili několik desítek případů. Nemoc se tehdy rozšířila kvůli muži, který si spalničky přivezl ze zahraniční cesty po Indii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!